Bár sokféle cikluselmélet létezik a gazdaságban, egy biztos: 2020-ban egy új periódusa kezdődött a világgazdaságnak, amelynek azóta újabb és újabb kihívásokkal kell szembesülnie: koronavírus-járvány, ukrajnai háború, most pedig az amerikai bankcsődhullám. Mit gondol, utóbbinak lehetnek olyan következményei, mint a Lehman Brothers 2008-as bedőlésének?
A közgazdaság-tudomány szerinti 10-12 éves konjunktúraciklus az új évezredben is bizonyította létezését. Ha vesszük a 2008-as Lehman Brothers-csődöt, akkor látszik: a koronavírus okozta gazdasági válság – bár más természetű volt, mint a korábbi, korrekción alapuló krízisek – éppen 12 esztendővel később jelentkezett. De érdemes felidézni, hogy 2018-ban a kormány és a jegybank egyaránt figyelmeztetett: a 2019-es költségvetéssel összefüggésben már érdemes olyan tartalékot képezni, amely egy esetleges visszaesés hatásait ellensúlyozni tudja.
A Covid-válságot Magyarország így példásan tudta kezelni, gyors döntéseket hoztunk, nem a fékre léptünk, hanem a gázra,
indítottunk egy hatalmas gazdaságélénkítési csomagot, s ennek meg is lett az eredménye: az EU-ban elsőként értük el a visszapattanásból az utolsó „békeév”, 2019 teljesítményét, tavaly pedig úgy produkáltunk 4,6 százalékos GDP-növekedést, hogy közben a háború totálisan megváltoztatta a nemzetközi környezetet. Ehhez jön most az Egyesült Államokban a bankcsőd, amelynek hatásai reményeink szerint nem gyűrűznek tovább Európába, bár 2008-ban is ezt reméltük, aztán végül Amerika egy esztendő alatt kilábalt, Európát meg három-négy évig válság sújtotta.
Ilyen bizonytalanságok közepette szavaz hamarosan az Országgyűlés a 2023-as költségvetés – rendeleti formában már tavaly kihirdetett – módosításáról, amely azzal számol, hogy Magyarországnak a nehézségek ellenére sikerül elkerülnie idén a recessziót. Mennyire vehető ez készpénznek?
Ha a mostani külső körülmények nem változnak jelentősen, akkor azt gondolom, biztosan el tudjuk kerülni a recessziót. A kormány kalkulációját a nemzetközi intézmények is megerősítik, ők szintén másfél százalék körüli gazdasági növekedést prognosztizálnak erre az évre. A mostani költségvetés-módosítás pedig megágyaz annak, hogy ez így is legyen. A 2023-as a rezsivédelem költségvetése, hiszen havi 181 ezer forinttal támogatjuk a magyar családokat a rezsivédelmi alapból, amelyre ma már 2600 milliárd forintot fordítunk. Az általános tartalékot is meg kellett emelni, felkészülve a váratlan eseményekre, hiszen sajnos egyre közelebb sodródunk ahhoz, hogy a háború lokálisból globálissá váljon. Emellett a költségvetés biztosítja a nyugdíjemelést és a 13. havi nyugdíjat, a GDP 4,2 százalékára rúgó családtámogatásokat, valamint a honvédelem erősítését, amellyel kapcsolatban kiemelném: Magyarország már azon kevés NATO-tagállam közé tartozik, amely teljesíti azt az elvárást, hogy a GDP 2 százaléka fölött legyenek a honvédelmi kiadásai.