Tarol a kormánypárt az időközi választásokon, hatalmas pofonokba szalad bele az ellenzék
2022. november 14. 15:55
Vasárnap a szekszárdi időközi választásokon kapott ki a baloldal jelöltje, összeszedtük az elmúlt időszak legfontosabb időközijeinek eredményét, melyből látni, saját körzeteiben sem fekszik a terep az ellenzéknek.
2022. november 14. 15:55
p
85
6
94
Mentés
Vasárnap Nagyrédén és Szekszárdon is tartottak időközi választást, előbbinél feloszlatta magát az egész testület, míg utóbbinál Csillagné Szánthó Polixéna halála miatt kellett körzetére időközit kiírni. A Heves megyei településen csak független jelölt indult, azonban Szekszárdon már kiélezett volt a küzdelem, ám végül Szollár Zoltán, a Fidesz jelöltje nyert a szavazatok 58 százalékával.
A választáson három jelölt indult: egy az Éljen Szekszárd Egyesület, egy a Fidesz–KDNP és egy a Mi Hazánk Mozgalom színeiben. A választáson 2745-en vehetnek részt. Az 58 százalékot, azaz 719 szavazatot elért Szollár mögött az Éljen Szekszárd jelöltje, Jantner Lászlóné végzett 475 vokssal. ( 38,48 százalék). A harmadik helyen a Mi Hazánk politkusa, Babos László zárt, aki 3,24 százalékot kapott. A részvétel az időközi önkormányzati választásokhoz képest relatíve magas, 45 százalékos volt.
Fölényesen, 58 százalékkal nyert a Fidesz jelöltje, Szollár Zoltán a Szekszárdon tartott időközi önkormányzati választáson. A tolnai megyeszékhely 4. számú egyéni választókerületben azért tartottak időközi választást, mert a választókerület korábbi képviselője meghalt. A választáson három jelölt indult: egy az Éljen Szekszárd Egyesület, egy a Fidesz-KDNP és egy a Mi Hazánk Mozgalom színeiben.
Az első komolyabb pofon, amelybe az áprilisi országgyűlési választásokat követően az ellenzék beleszaladt, a marcali időközi volt, ahol a 6. egyéni választókerületben Miszi Zsuzsanna Fidesz-KDNP-s jelöltet választották meg a helyiek. A kormánypárti képviselő a szavazatok 56 százalékát kapta, ellenzéki ellenfele, Takács Bernadett 146 vokssal a szavazatok 44 százalékát tudhatta magáénak.
Egy héttel később is tartottak időköziket országszerte, az eredmény akkor is kiábrándító volt a baloldalnak, ám egy térkép mutatja legjobban ott az eredményeket:
Budapesten csupán a negyedik kerületben ünnepelhetett győzelmet az ellenzék. A kerületet Vasvári László (DK-LMP-Momentum-Jobbik-MSZP-Párbeszéd) nyerte meg, aki 48 százalékot szerzett, míg a Fidesz-Újpestért Egyesület jelöltje, Drabant Fruzsina a szavazatok 41 százalékát kapta meg. A másik három fővárosi kerületben kormánypárti indulók nyertek. Az ötödik kerületben Nagy Gergő 71 százalékkal, a hetedik kerületben Ripka András 46 százalékkal, a nyolcadik kerületben Gondos Judit 63 százalékkal nyert.
A június végi választásokon a megyeszékhelyeket tekintve három fideszes és két civil jelölt nyert, összellenzéki politikus sehol sem aratott sikert. Békéscsabán Varga Tamás (civil) 55 százalékkal, Egerben Orosz Lászlóné (Fidesz-KDNP), 42 százalékkal, Nyíregyházán Halkóné Dr. Rudolf Éva (3. körzet, Fidesz-KDNP), 74 százalékkal, Dr. Ulrich Attila (1. körzet, Fidesz-KDNP) 76 százalékkal, Szegeden Ruzsa Roland (Fidesz-KDNP), 55 százalékkal nyert.
Ebben az időpontban Sárváron is voltak választások: a pozícióért
ketten indultak, a kormánypárti Németh Róbert és a független Farkas János, előbbi a voksok kis híján 83 százalékával nyert.
.
Szegeden sem volt minek örülni ellenzéki szempontból, ugyanis Rusza Roland a voksok 59 százalékával győzött. Nyíregyházán az összes ellenzéki párt beállt Dr. Pápai László mögé, ám még ez sem volt elég, a szavazok mindössze 16 százalékát gyűjtötte össze a baloldal, a pozícióra kiírt választást a Fidesz-KDNP jelöltje Halkóné Dr. Rudolf Éva a voksok háromnegyedét kapta.
Még júniusban nagy figyelem követte a Békés megyei Méhkerék időközijét, ahol újra indulhatott polgármesteri pozíciójáért a lemondott kormánypárti politikus, Tát Margit. A régiúj polgármester 805 szavazatot kapott; míg két független ellenfele, Gherman Sámuel 349-et, Gherasim Dániel pedig 20-at.
Tiszavárkonyban két független jelölt és a Fidesz-KDNP jelöltje indult a polgármesteri tisztségért, a hat képviselői mandátumért pedig tizenhét jelölt versenyzett. A település képviselő-testülete még tavaly oszlatta fel magát, mondván nem tudnak együttműködni a polgármesterrel. Ennek ellenére most újra Hegedüs István lett a polgármester a településen. A július elején tartott voksoláson Hegedüs István független jelölt 266 szavazattal (40,36%) elnyerte a polgármesteri széket. Második helyen a szintén független színekben induló Kuklics Erika végzett 231 vokssal (35,05%). A Fidesz-KDNP jelöltje Bognárné Szabó Melinda pedig 162 szavazattal (24,58%) zárt.
Szeptemberben Barta Gábor nyerte Miskolc 3. számú egyéni választókerületében rendezettidőközi választást. A Fidesz-KDNP jelöltje a voksok 56,24 százalékával győzött, pont kétszáz szavazattal kapott többet, mint összellenzéki kihívója. Sebe-Gazdig Judit, a DK, az LMP, az MSZP, a Párbeszéd, a Momentum és a Velünk a Város Egyesült jelöltjének az sem segített nyerni, hogy a héten Gyurcsány Ferenc személyesen kampányolt a borsodi megyeszékhelyen mellette.
Budapesten sem megy ez az ellenzéknek
Komoly kampány zajlott az ősz legelején tartott budapesti időköziken, a kormányoldal és az ellenzék is beleadott apait-anyait, ám a baloldalnak nem nagyon volt minek örülnie, hiába vetették be a legnagyobb politikusaikat is a kampányhajrában. Óbudán érkezett az első kijózanító pofon, ahol lemondás miatt tartottak időközi helyi önkormányzati választást. A szavazáson
a Fidesz-KDNP jelöltje, Csikósné Mányi Júlia győzött a szavazatok 50,1 százalékával, míg összellenzéki kihívója, Kappeller Zsuzsanna 38,34 százalékot kapott.
a szavazatok 50,1 százalékával, míg összellenzéki kihívója, Kappeller Zsuzsanna 38,34 százalékot kapott.
Egy héttel később az I. kerületben is időközit tartottak Gelencsér Ferenc Momentum-elnök megüresedett helyére. Az ellenzék itt is összefogott Korsós Borbála mögött, még Karácsony Gergelyt is előszedték a kampányfinisben, ám ez sem volt elég: a Fidesz-KDNP jelöltje, Fazekas Csilla megdöntötte a képviselő-testület baloldali többségét.
Szeptember közepe sem alakult sokkal jobban az ellenzéknek: a híresen ellenzéki Zuglóban is a kormánypárt jelöltje nyert hetven szavazattal. Ugyanekkor a XI. kerületben is volt időközi, ahol a Fidesz jelöltje, Jankó István a szavazatok 51,67 %-át szerezte meg. Legnagyobb ellenfele, az ellenzéki pártok támogatottságát maga mögött tudó Devecseri Mátyás a voksok 41 százalékát kapta.
Sovány vigasz a baloldalnak, hogy a másik újbudai körzetet négy százalék híján tartották meg. Lados Tamás a szavazatok 52 százalékát megszerezve tudott nyerni a fideszes jelölttel, Elekes Tamással szemben. Elekes a szavazatok 47.99 százalékát szerezte meg, Lados Tamást a DK, a Momentum, az LMP, a Párbeszéd és az MSZP is támogatta. Egy héttel később az újpesti időközin minimális különbséggel, 64 szavazattal győzött a baloldali Maholányi Zsolt, kinek kormánypárti kihívója, Jókay Attila 631 szavazatot kapott, ami azt jelenti, hogy a választók 46,23 százaléka szavazott rá, a két jelölt között mindössze 64 szavazat döntött.
Október elején volt az utolsó sikere az ellenzéknek, mikor a II. kerületi időközin újra a baloldal nyert, megtarthatták a körzetüket, ahova már három éve is ellenzéki képviselőt választottak.
Sok hónapnyi csúszással végül megkapta a kormányalakítási megbízást a tavalyi választáson győztes Ausztria Szabadságpártja. Herbert Kickl pártelnök kényelmes helyzetben van, a potenciális partner Osztrák Néppárt vezetése viszont annál kevésbé.
A korrupcióval gyanúsított MSZP-s Czeglédy Gergely helyéről döntenek az óbudaiak. A mandátumért nagy a tülekedés, a balliberális pártoknak nincs hivatalos jelöltjük, a Tisza itt sem indul.
„Tizennégy év kormányzás kicsit távolítja a kormányzati szereplőket a valós élettől. A Fidesznek vissza kell térnie a valóságba” – hangsúlyozta Lázár János.
Mi az a saját körzet?
Létezik ilyen?
Fel vannak osztva a körzetek, hogy melyik kié?
Csak mert már győzött valaki egy körzetben, attól még nyert ott bérelt helyet.
Hidegzuhany a baloldali szavazóknak
„A magyarok dörgölik a szemüket, főleg azok, akik a szocialisták és a szabad demokraták koalícióját a következő négy évre még kényelmesebb többséggel ruházták fel" – írta a Gyurcsány-csomagról a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A cikk szerint a második Gyurcsány-kormány eskütétele óta nem múlik el nap, hogy a tízmillió magyar ne szembesülne rossz hírrel, amelyeket aztán a pénztárcájukon is meg fognak érezni - derült ki a Magyar Nemzet összeállításából.
Jólét helyett megszorításokat kaptak a szocialista párti hívek
A Standard and Poor's intézet visszaminősítette Magyarország szuverén adósi besorolását, a kormány "stabilitási csomagjáról" pedig mindent elmondott, hogy ennek ismeretében is negatív kilátásokat feltételezett.
A HITELMINŐSÍTŐ UGYANIS A BEJELENTETT INTÉZKEDÉSEK UTÁN NEM LÁTOTT SEMMI GARANCIÁT A HELYZET TARTÓS JAVULÁSÁRA.
Így tették tönkre az egészségügyet
A gyurcsányi megszorítások azonban nem értek véget 2006 nyarán. Az egyik legnagyobb ballépése az volt az akkori kormánynak, hogy a minimálbér reálértékét nem emelték, a növekedésnél magasabb volt az infláció. Az egészségügyi dolgozók bérének reálértékét sem emelték, több ezer orvos és ápoló hagyta el a pályát vagy az országot. Hagyták leromlani a kórházakat és az orvosi rendelőket.
TÖBB TUCAT KÓRHÁZAT ZÁRTAK BE, 3000 ORVOST ÉS 6000 EGÉSZSÉGÜGYI SZAKDOLGOZÓT RÚGTAK KI, HAGYTÁK ELAVULNI A KÓRHÁZAK ESZKÖZÁLLOMÁNYÁT, NEM GONDOSKODTAK A MUNKAERŐ UTÁNPÓTLÁSÁRÓL.
Jelentősen nőtt a kórházak adóssága, mivel csökkentették a finanszírozást, 600 milliárd forintot vontak el az egészségügytől.
Gyurcsányék tönkretették és bezárták az OPNI-t is
Csődbe vitt családok
A Gyurcsány-kormány eltörölte a családi adókedvezményt az 1 és 2 gyerekes családok esetében, a háromgyerekesekét 60 százalékkal, nevetséges mértékűre csökkentették.
MINDEZEK MELLETT ELVETTEK EGYÉVNYI GYEST.
Eltörölték a támogatott forinthiteleket, ezzel devizacsapdába kergették a magyar családokat. Oktatási reformnak nevezték el azt, hogy az egekbe emelték a tankönyvek árát, a nyereséges Nemzeti Tankönyvkiadót privatizálták.
14 ezer tanárt tettek az utcára Gyurcsányék
A baloldal 2 év alatt (2007-2008) több mint 14 000 tanárt tett utcára, és több mint 100 iskolát zárt be. További 748 iskolát szüntettek meg, azokat beolvasztották más intézményekbe.
EZZEL 1000 TELEPÜLÉSEN SZŰNT MEG A HELYI ISKOLA.
283 óvodát zártak be, 1191 óvónőt rúgtak ki. Ezzel egy időben csökkentették a diákok utazási kedvezményét 17,7 százalékkal, és 28 vasúti mellékvonalat zártak be 942 kilométer hosszan.
FIZETŐS LETT AZ ÓVODAI ÉS BÖLCSŐDEI ÉTKEZTETÉS.
Gyurcsányék idején az óvodások sem ehettek ingyenFOTÓ: POLYÁK ATTILA - ORIGO
Az önkormányzatokat is tönkretették Gyurcsányék
1300 milliárd forintra növelték az önkormányzatok adósságát, mivel elvonták tőlük a pénzt, de a feladatokat nem, sőt újabb feladatokat adtak át megfelelő finanszírozás nélkül. 251 milliárd forint adósságot hagytak hátra csak Budapesten 2010-ben.
Leállították a MÁV fejlesztését, a MÁV adóssága 2010-re 300 milliárd forintot tett ki. Eladták a nyereséges szállítmányozási üzletágat (MÁV Cargo).
80 MILLIÁRD FORINT ADÓSSÁGOT HALMOZTAK FEL A BKV-NÁL, EZZEL A VÁLLALAT HITELKÉPTELEN LETT, A FEJLŐDÉS ITT IS LEÁLLT.
167 milliárdot loptak el a 4-es metró beruházással a Gyurcsány-kormány idejénFORRÁS: MTI/JÁSZAI CSABA
167 milliárd forintot loptak el a 4-es metró beruházáson az OLAF jelentése alapján, az építkezést be sem fejezték. 159 százalékkal emelték 8 év alatt a jegyek és a bérletek árát. Gyurcsány bevezette az egyetemi tandíjat, amit csak a 2008-as sikeres népszavazással sikerült eltörölni.
5,9 százalékról 11,3 százalékra nőtt a munkanélküliek aránya Gyurcsány megszorításai következtében.
Népirtók társaságába került Gyurcsány
Gyurcsány kormányzásának "legnagyobb eredménye" az lett, hogy William Easterly, az egyik leghíresebb gazdasági fejlődést kutató közgazdász társával tudományosan bizonyította, hogy Gyurcsány történelmi léptékben is katasztrofális hatással volt a magyar gazdaságra a kormányzása idején. Annyira, hogy az exminiszterelnök szégyenszemre felkerült a világ legrosszabb vezetői közé.
A népirtó Pol Pottal került egy szintre GyurcsányFORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS
GYURCSÁNY FERENC, AKI KORMÁNYZÁSA ALATT ÁTLAGOSAN NAGYJÁBÓL 1-1,5 SZÁZALÉKKAL RONTOTTA A GAZDASÁGI NÖVEKEDÉST ÉVENTE, BEKERÜLT A VILÁG LEGROSSZABB VEZETŐI KÖZÉ.
A Penn World Table adatai alapján a legrosszabb 25-nek számító listán Gyurcsány Ferenc olyan nevek között szerepel, mint az ugandai Idi Amin, a kínai Mao Ce-tung, az iráni Khomeini ajatollah vagy a kambodzsai Pol Pot.