Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
A közösségi oldalán már azt hirdeti, hogy jogerősen nyilvántartásba vették, holott erről nincs szó.
Hajnal Miklós kedden közösségi oldalán osztotta meg követőivel (lenti kép), hogy jogerősen nyilvántartásba vették, mint a baloldali ellenzék jelöltjét, Budapest 3. számú egyéni választókerületében. Csakhogy a valasztas.hu hivatalos adatai szerint a Momentum elnökségi tagja cikkünk írásakor (Fürjes Balázshoz, a Fidesz-KDNP jelöltjéhez hasonlóan) még csak bejelentett státuszban van (legalsó kép).
***
A Nemzeti Választási Iroda hivatalos honlapján található – utoljára a mai napon 9:00 órakor frissített – adatok tanúsága szerint Hajnal Miklós csupán bejelentett, vagyis nyilvántartásba egyelőre még nem vett jelöltnek minősül.
A jelöltet a választópolgárok aláírt ajánlóívek átadásával kell bejelenteni az illetékes országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságnál. Az ajánlóívek átadása pusztán azt eredményezi, hogy a jelölt ezáltal bejelentett, ám nyilvántartásba még nem vett jelöltnek fog minősülni. Ezt követően kerül sor az egyes ajánlások érvényességének tételes ellenőrzésére. Amennyiben a választási bizottság megállapítása szerint az ajánlóíveken szerepel a jelöltté váláshoz szükséges legalább 500 érvényes ajánlás, abban az esetben a bejelentett jelöltet határozatával nyilvántartásba veszi, ezt követően minősül a bejelentett jelölt egyben nyilvántartásba vett jelöltnek.
A választási bizottság nyilvántartásba vételt elrendelő határozata ellen a jogszabály biztosítja a fellebbezés lehetőségét, melyet legkésőbb a határozat meghozatalától számított harmadik napon kell benyújtani. Ez alapján a nyilvántartásba vett jelölt abban az esetben minősül jogerősen – azaz immár az erre hatáskörrel rendelkező szervek előtt nem támadhatóan – nyilvántartásba vett jelöltnek, amennyiben a nyilvántartásba vételről szóló határozottal szemben fellebbezés nem kerül benyújtásra.
Fellebbezés esetén pedig a jelölt abban az esetben minősül jogerősen nyilvántartásba vett jelöltnek, amennyiben azt a másodfokon eljáró választási bizottság – bírósági felülvizsgálati kérelem esetén pedig a Kúria – kimondja.
Ennek oka, hogy az illetékes választási bizottság ezidáig nem döntött Hajnal Miklós ajánlásainak érvényességéről és a jelölti nyilvántartásba vételéről. Erre tekintettel a Hajnal Miklós facebook oldalán található képen szereplő szöveg („Jogerősen nyilvántartásba vettek”), valamint a képhez fűzött leírás tényszerűen nem igaz, valótlan tényállítást tartalmaz.
Bár korábban már azt is sajnálta, hogy közgazdászként hivatkozott magára, pedig még nincs felsőfokú végzettsége,
Az igazsághoz egyébként hozzátartozik, hogy a politikus borítóképét szerkesztő munkatársának sikerült eltalálnia Hajnal titulusát: így ott helyesen „az ellenzék képviselőjelöltje” szerepel. Akkor cikkünk megjelenését követően megkereste lapunkat a politikus és jelezte: az elírásból fakadó hibát javította, bemutatkozása természetesen: „a Momentum Mozgalom országos elnökségi tagja, a II.- XII. kerület országgyűlési képviselőjelöltje”.
Emlékezetes az is, hogy Hajnal Miklós, a Momentum elnökségi tagja egy műsorban közgazdásznak hazudta magát.
Mint arról korábban írtunk, Bangó Borbély Ildikóhoz hasonlóan, Hajnal Miklós is az ehhez szükséges diploma nélkül nevezte magát közgazdásznak. És bár alighogy megírtuk, hogy hallgat a baloldal, gyorsan kizárták a diploma-botrányba keveredő Bangónét az MSZP-ből, a Momentum azóta sem mondja meg, Bangóné sorsára küldi-e Hajnalt. Sőt, Hajnal Miklós utóbb azt nyilatkozta, kvázi magyarázatként befejezetlen tanulmányaira, „mondhatnám, hogy fontosabb volt nekem Magyarország jövője a saját tanulmányaimnál”.
Továbbra is diplomásnak állítja be magát Hajnal Miklós
Még mindig oxfordi fokozat szerepel az ellenzék XII. kerületi momentumos jelöltjének a LinkedIn-profilján. Bővebben is érdekel...
Visszatérő elem a diplomabotrány a baloldalon
A baloldalon egyébként nem Bangóné Borbély Ildikó botránya, vagy Hajnal Miklós diplomabotránya ez az első eset, hogy egy politikus valótlanul végzettséget, diplomát vagy nyelvvizsgát tulajdonít magának. Karácsony Gergelyről pedig 2021 tavaszán derült ki, hogy nyelvvizsga hiányában nem szerezhetett volna jogszerűen doktori fokozatot és a Corvinuson sem oktathatott volna. Karácsony egyébként Bangónéhoz hasonlóan több életrajzában is szerepeltette a doktori címét. Valótlanul volt feltüntetve a Párbeszéd Magyarországért (PM) honlapján, hogy Karácsonynak PhD-ja van.
Nyitókép: Facebook