Magyar Péter le sem sz*rja őket

Ha azt gondolták, hogy Magyar ezért majd megvédi őket, vagy egyetlen szót emel értük, akkor nagyot tévedtek.

Csillag Tamás egy minapi fórumon, kérdésekre válaszolva kifejtette, hogy szerinte progresszíven kéne adózni. Szóba került a baloldal miniszterelnök-jelöltje is.
Varga Zsolt írása
Csillag Tamás, a Momentum Mozgalom listás képviselőjelöltje csütörtökön kérdezz-feleleket tartott egy internetes fórumon. Csillag az a momentumos politikus, aki nemrég arról posztolt, hogy a jelenlegi helyzetben miért olyan nehéz iPhone-t venni, aztán a Makronóm cikke után megváltoztatta a kesergő posztját. Egyébként ő szervezte Márki-Zay Péter londoni útját, valamint őt bízta meg a Momentum azzal, hogy képviselje a kivándorolt magyarokat.
„Szerintem a legtöbb elöregedő társadalomban, amíg az idősek birtokolják a vagyon jelentős részét, addig a politikában is túlsúlyuk lesz” – jelentette ki kérdésre válaszolva. Egy másik érdeklődő erre a válaszra reflektálva megkérdezte Csillagtól, hogy kéne-e, és ha igen, hogyan kéne azon változtatni, hogy az idősek birtokolják a vagyon jelentős részét. Csillag elmondta, hogy ez nehéz kérdés.
Kifejtette továbbá, hogy ezen a téren Dániát tartja követendő példának.
„Hogy bírjátok Márki-Zay Péter elszólásait?” – tette fel a mindenkit foglalkoztató kérdést egy kommenttelő.
Nehezen… Túl sokszor ad feleslegesen támadási felületet”
– jelentette ki Csillag. Arra a kérdésre, tényleg van-e jelentékeny mennyiségű fiatal, akik egy kormányváltás esetén hazajönnének, elmondta, „egy kormányváltás szerintem önmagában ehhez nem elég”. Érdekes, baloldali társai ez nem így gondolják, legalábbis a nyilatkozataik alapján. „Tudnál írni pár mondatot arról, hogy a magyarokon kívül kikkel és nagyjából miről beszélt Márki-Zay Péter? Volt valami érdekes fejlemény, következmény, ígéret, megegyezés?” – kérdezte egy másik érdeklődő. Csillag kijelentette, hogy
„nagyon röviden, és ne haragudj, de eléggé konkrétumok nélkül” fog válaszolni a kérdésre.
(Időközben kiderült, hogy míg a magyarokkal két órán keresztül, addig Bajnaival három órán át beszélgetett Márki-Zay) „Brit politikusok, a kormányzat minden szintjéről eléggé várják, hogy Orbán bukjon, és próbálták megérteni, hogy kicsoda, micsoda Márki-Zay Péter, nagyjából mire számíthatnak tőle, lesz-e új potenciális szövetségesük” – válaszolta a kérdésre a politikus.
„Mit tippelsz a választásokra?” – tették fel neki a kérdést. A Momentum politikusa kijelentette, hogy
48% ellenzék, 45% Fidesz, 3% Kutyapárt, 3% Mi hazánk és 1% „random kamupártok”.
Ezzel szemben még az ellenzék számára készült közvéleménykutatásokban sem ezek az eredmények szerepeltek. Arra a kérdésre, hogy miért maradt el az ellenzék köztársaságielnök-jelölt állítása, Csillag kifejtette, hogy „nem egy biztos bukta harcba kell erőforrást (pl. médiateret) pazarolni, hanem a választás helyi kampányaiba”. „A szoros vidéki OEVK-kban dől el a választás, ezért az ilyen cikkek és akciók hasznosabbak a választás szempontjából, mint a teljesen esélytelen köztársasági-elnök jelöltről szóló hírek, amik az egyéni jelöltekről terelik el a figyelmet”. Az „ilyen cikkek” kifejezésre belinkelte a baloldali politikus a 24.hu azon cikkét, miszerint „A Momentum képviselőjelöltje kezdeményezte egy új megye létrehozását”.
„Mit gondolsz a KSH jelenlegi inflációszámítási módszeréről?” – kérdezték. „Valószínűleg erősen lefelé kerekíti a valós inflációt. Tudom, hogy ez több országban így van, de pl. a lakhatás költsége egyáltalán nincs benne a tipikus fogyasztói kosárban” – írta a politikus. Itt szaladt bele egy újabb, „iPhone-szintű” fiaskóba.
„Ne haragudj, de ez több ponton sem igaz” – kezdte meg válaszát egy kommenttelő.
„A lakhatási költség igenis szerepel az infláció számításához használt magyar ár-indexben. […] Az inflációt pedig nagy valószínűséggel pontosan jól méri a KSH, legalábbis több éves viszonylatban, ahol a minőségi kiigazításból (pl. elektronikai cikkek) adódó hibák átlagban nullázzák egymást. Az infláció feladata nem azt mérni, január és február hó vége között hány forinttal került többe a bevásárlás. Az infláció egy makrogazdasági mutató, amely az adott valuta teljes vásárlóerejének romlását mutatja. […] Politológusként illene a kézenfekvő demagógia helyett inkább hallgatnod, ha nem értesz valamit, ha annak komoly szakirodalma van” – fejezte be felvilágosítását a kommenttelő. „Valószínűleg igazad van, és bocsi, ha ezt benéztem” – próbálta a rövidre zárni a beszélgetést a momentumos politikus.
Érdekes, hogy utána egy másik válaszban azt fejtegette, hogy „én a gazdaságpolitikai részeken dolgoztam”.
„Szerinted Andris alkalmas volt miniszterelnök-jelöltnek?” – tették fel a kérdést a rollermosdató ifjú politikussal kapcsolatban. A momentumos kollégája kifejtette, hogy „amikor bejelentettük őt, meg a programot, nagyon profi volt és teljesen hittem benne, hogy alkalmas”. „Aztán a Partizán interjú után megtört a lendület, és utána már mindegy volt, hogy alkalmas lett volna, ha a szavazók nem hitték el ezt róla.
„Szerintem az ellenzéki összefogásnak addig kell együtt maradnia, amíg vissza tudjuk állítani az alkotmányos rendet, korrigáljuk a választási törvényt, és elszámoltatjuk az elmúlt évtizedek korrupt politikusait. Utána újra jöhet a verseny, én kifejezetten várom” – fejtette ki álláspontját arról, hogy szerinte hosszú távon mennyire tartható össze egy ennyire sokszínű ellenzék.
„Hogy bízzunk a Momentumban, hogy valódi változást akar? Diploma és munkatapasztalat nélküli Hajnal Miki BKK-s felügyelőbizottsági elnökségi tag lett, szóval az inkompetens haverok pozícióba ültetése már elkezdődött” – reflektált egy kérdező a Hajnal Miklós körül kirobbant diploma-botrányra.
„Miki simán végig csinált három évet Oxfordon, ahova az emberek 99,9%-a be sem jut.
Az egyetemet csak a Momentumért szakította félbe, kb. egy tárgyra volt attól, hogy diplomája legyen. Amióta ismerem, az egyik legszorgalmasabb és legsikeresebb vezetője (igazgatója, elnökségi tagja) és politikusa volt a pártnak. Szerintem Miki több, mint kompetens” – magyarázta.
„Mennyire lepődtél meg azon a fordulaton, amikor Karácsony visszalépett Márki-Zay Péter javára?” – kérdezték. Csillag kifejtette, „lehetett látni rajta, hogy nem akarja teljes szívből. Máshogy ezt meg nem lehet, szóval nem sokkolt a dolog.”
„Már csak a megosztott cikkek címeiből is érződik, hogy nem igazán áll ki egyik országos sajtó sem Márki-Zay Péter mellett” – jelentette ki egy felhasználó arra reflektálva, hogy a magyar sajtó milyen címekkel számolt be a baloldali jelölt kampányáról. „Amúgy azt én se értettem, hogy miért lovagolt a Telex pl. a terembérleti díjon. […]
Mondjuk amikor bementem én is meglepődtem, hogy ez jóval puccosabb, mint ahol általában tanácskozni szoktunk Londonban, de ez van”
– zárta le a kérdést Csillag Tamás.
„Márciusban megyünk Párizsba, Amszterdamba, Brüsszelbe, Münchenbe, Hamburgba és Berlinbe” – jelentette ki. Válaszából sajnos nem derül ki, hogy Márki-Zay Péterrel karöltve, vagy csupán a Momentum egy külön-csapatával próbálják majd erősíteni a külföldi kapcsolataikat.
„A 26 fős árnyékkormányról mi a véleményed? Vannak benne elég érdekes nevek, mint Vadai, Raskó vagy Magyar György… Nem igazán bizalomgerjesztőek” – tette fel a kérdést egy érdeklődő a momentumosnak. „Még nem volt időm utánanézni mindenkinek, az elmúlt pár nap kicsit kaotikus volt.
Az se teljesen világos, hogy ez milyen mértékben függ össze az árnyékkormány a leendőbeli kormányzati pozíciókkal.
De ja, első blikkre van pár váratlanabb név a listán, de senki akivel ne tudnék együtt élni ezen a ponton.”
„Mit gondolsz arról, hogy a határon túli magyarok is képviselőt választhassanak maguknak? A Jobbiknak volt asszem egy ilyen javaslata. Ha jól értem neked listáról bekerülve lenne ez a feladatod?” – kérdezte egy érdeklődő. Csillag elmondta, „érdekes lenne”, ha lenne a Kárpát-medencei és a kivándorolt magyaroknak 1-1 képviselője, akiket közvetlenül választhatnának az ott élő emberek. Az eredeti kérdező erre válaszul megjegyezte, szerinte „fura lenne, ha a kivándorolt magyaroknak lenne képviseletük, ők már leszavaztak a talpukkal”. Csillag erre megpróbálta elmagyarázni, hogy a kivándorlók „kényszerből vannak külföldön”. Ahogy említettük, Csillag azzal kampányol, hogy ő „a külföldön élő magyarság képviselője”. Ezzel szemben, kijelentette egy kérdés kapcsán, hogy „vannak az ellenzéken belül olyan emberek, akik nálam sokkal hitelesebben tudnák képviselni a külhoniakat”.
Csillag Tamás szombathelyi születésű, harmincéves, „lassan tizenegy éve” él külföldön. Tavaly kérte fel a Momentum a „kivándorolt magyarok képviseletére”. „Nem fog szeretni a propaganda, ha megnézik hol végeztem”, válaszolta arra a kérdésre, hogy van-e diplomája. „Egy ösztöndíjprogram keretében a Közel-Keleten (Abu Dhabiban), New Yorkban és Londonban csináltam az alapképzést, aztán szintén ösztöndíjjal hazamentem egy évre a CEU-ra mestert csinálni.” Hivatalos politikusi Facebook-oldalán a borítóképén arra bíztat, hogy „Április 3-án szavazzunk külföldről is!”
Nyitókép: Csillag Tamás Facebook-oldala/MTI/Szigetváry Zsolt