A február közepétől elérhető védettségi igazoványok április közepéig leginkább csak afféle díszként szolgáltak: lehetett velük pózolni a közösségi médiában, akinek erre volt hajlama, kinevethette, hogy egy héttel az oltás után kapta meg, és még nem is védett valójában, hiszen nem telt el az ehhez szükséges idő – vagy netán öt hónappal azután, hogy átesett a Covid-betegségen, és már csak hetekig érvényes. Az ellenzéki sajtó egy részének fő gondja akkor még az volt, hogy szerintük pénzkidobás és semmire sem jó a védettségi igazolvány, valamint sok szó esett arról is, hogy külföldön elfogadják-e a kis plasztikkártyát – utóbb vannak arra utaló jelek, hogy igen.
Aztán a miniszterelnök április elején bejelentette, hogy 4 millió beoltottnál a nyitás következő fázisa jön, illetve később azt is felsorolta, hogy milyen szolgáltatások lesznek a kártya bemutatásához kötve: látogathatóak lesznek a színházak, a tánc- és zeneművészeti események, a cirkuszok, a mozik, az edző és fitnesztermek, az uszodák, a közfürdők, a jégpályák, az állatkertek, a vadasparkok, a kalandparkok, a vidámparkok, a játszóházak, múzeumok, könyvtárak, a sportesemények, az éttermek teraszai után azok belső helyiségei és a szállodák.