Chris Hadfield az Apollo Holdra szállásakor döntötte el, hogy űrhajós lesz. Mindössze kilencéves volt ekkor. Huszonnégy évesen lett vadászpilóta a kanadai hadseregben, később az amerikai légierőnél dolgozott tesztpilótaként. Közel hetven különböző repülőgépet vezetett, kísérleti sugárhajtóművek tesztelésében is részt vett és nyolc alkalommal kísért ki a kanadai légtérből orosz bombázókat. 1992-ben 5330 jelentkező közül választották ki, hogy kik lehetnek Kanada első űrhajósai, a négyfős csoportban Hadfield is helyet kapott.
1995-ben Hadfield a Space Shuttle fedélzetén kilépett a világűrbe. Ő az első kanadai, aki űrsétán vett részt, karrierje során 14 óra 53 percet és 38 másodpercet töltött az űrhajón kívül. 25 űrsiklós küldetést irányított a CAPCOM-ból, a NASA földi irányító központjából, 2001 és 2003 között Oroszországban a NASA képviselőjeként dolgozott az orosz űrkutatás központjában, Csillagvárosban. A második, 2001-es űrrepülése során a Nemzetközi Űrállomásra felszerelte a Canadarm2 nevű robotkart, az űrséta során jó egy órára megvakult, köszönhetően annak, hogy előző nap egy szemet irritáló mosószerrel tisztította ki a sisakja rostélyát, de a maradványokat nem törölte le rendesen.
2012-ben harmadszor is kijuthatott a világűrbe: ezúttal öt hosszú hónapot tölthetett Föld körüli pályán a Nemzetközi Űrállomás parancsnokaként, eközben pedig videókon dokumentálta az ottani életét, és számos fotót készített a Földről, melyeket valós időben meg is osztott a közösségi médiákon.
Chris Hadfield magyar kapcsolatokkal is rendelkezik: a menye magyar, így már korábban is járt hazánkban.
***
Egy kanadai farmról jutott el a Nemzetközi Űrállomásra: mi volt a legelső motivációja, ami elindította az asztronautává válás felé?
Gyerekként kezdtem science fictiont olvasni, és olvastam a Tarzant, Edgar Rice Burroughs-t, Verne Gyulát, Arthur C. Clarke-ot, aztán jöttek a filmek, a Star Trek, a 2001: Űrodüsszeia… A születésem után nagyon hamar az emberek tényleg az űrbe utaztak és a Holdon sétáltak, pont azon a nyáron, amikor tízéves lettem. Amikor a tudományos fantázia tudományos ténnyé vált, az győzött meg igazán arról, hogy ez a valóság, ami megléphető, elérhető. ‘69 nyarán, kilenc évesen döntöttem el, hogy asztronauta leszek. Csodálatos dolog ilyen korán rájönni arra, hogy mire tegye fel az életét az ember, mert mindig segít eldönteni, mi legyen a következő lépésed. Aztán az élet persze egyáltalán nem úgy működik, ahogy akarja az ember, hanem egy nagy katyvasz. Sok különféle dolgot csináltam, de a legfőbb célomat mindig szem előtt tartottam, és próbáltam változtatni, formálódni, hátha jön egy lehetőség, hogy asztronauta lehessek. Végül 21 éven keresztül lehettem asztronauta, háromszor is kinn járhattam az űrben, és minden dolog összekapcsolódott egymással, amit kilencéves korom óta az életemben csináltam.