Az oktatási államtitkár szerint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) megszűnése azt jelenti, hogy jelenlegi formájában nem működik tovább, de az állami fenntartás jó döntés volt és az továbbra is feltétel.
Palkovics László elmondta: abban maradtak a nyugdíjazott pedagógusok ügyében, hogy adott esetben az intézményvezető döntése alapján legyen mód legfeljebb kétéves továbbfoglalkoztatásra. Fontosnak tartják, hogy ezen pedagógusok tudása ne vesszen el, és lehetőséget kívánnak biztosítani, hogy szakértőként továbbfoglalkoztathatók legyenek. Kitért arra is, hogy a jövő héttől az iskolaigazgatók rendelkezésére bocsátják azt a kártyát, illetve készpénzt, amely a mindennapi működéshez szükséges beszerzéseket biztosíthatja.
Hozzátette: a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) élén egy hónappal ezelőtt bekövetkezett vezetőváltás óta a tervezett feladatok megfelelő ütemben haladnak, a működéshez szükséges forrásokat folyamatosan biztosítják. Az ülésen tájékoztató hangzott el a szakszervezetekkel folytatott sztrájkbizottsági tárgyalásokról is, amelyek április 4-én folytatódnak – jelezte az államtitkár.
Május 17-re várhatóak konkrétumok a finanszírozásról
Bíró Gábor a fenntartói munkacsoport képviseletében elmondta: nem kerülhető meg az állami fenntartás a jövőben sem. Azon az állásponton vannak, hogy továbbra is kell egy központi szervezet, ami alá tagozódnának a szervezeti egységek. Elképzeléseik szerint a struktúra a megyékhez, járásokhoz igazodna. Azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy megyéket és járásokat összevonnának az új rendszerben.
Rögzítette: minőségorientált, költséghatékony, profi fenntartói működésre van szükség. A hatékonyság növelésébe ugyanakkor beletartozik a gazdasági racionalitás és a pedagógiai hatékonyság is. Azt is javasolják, hogy például az iskolaigazgatók nagyobb jogosultságot kapjanak a jelöltek, pályázók meghallgatása során, és fontosnak tartják, hogy a törvényileg előírt feladatokhoz törvényileg garantált források legyenek biztosítva.
Felvetette, hogy az iskolaigazgatókat tegyék érdekeltté a bevételekben, arról azonban még vita van, hogy ezen bevételek hány százaléka maradjon helyben – jelezte. Részletes javaslatukat a május 17-i ülésre dolgozzák ki.