A szlovák közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában Fico kijelentette: kormánya hivatalba lépése óta sok energiát fektetett a kétoldalú kapcsolatokban meglévő feszültség csökkentésébe, jelenleg a párbeszéd magas szintű, s ezért ennek a témának egyik oldal számára sem kellene nehézséget jelentenie. „Már-már úgy tűnik nekem, hogy valakit zavar ez a nyugalom a szlovák-magyar kapcsolatokban, és megpróbál belekötni mindenbe, ami valahol felbukkan, vagy abba, amit valahol valaki mond” – idézte a miniszterelnök szavait a pozsonyi TASR hírügynökség. A szlovák kormányfő a vitaműsorban a közelmúltban Turócszentmártonban (Martin) elhangzott beszédét ért kritikákra reagált.
Fico a Matica Slovenská szlovák kulturális szervezet megalakulásának 150. évfordulója alkalmával rendezett ünnepségen az állam zsarolásával vádolta meg a kisebbségeket, és azt állította, hogy Szlovákia elsősorban a szlovákoké, nem pedig a kisebbségeké. Később a kormányfő kijelentését azzal magyarázta, hogy egy konkrét eset alapján általánosított, amelyről viszont nem kívánt beszélni. Fico nyilatkozatát nem csak az összes szlovákiai kisebbség, de a szlovák sajtó egy része is bírálta. A televízióban Fico vasárnap ismét azt mondta: kitart azon szavai mellett, hogy a Szlovák Köztársaság megalakuláskor a szlovák nemzeté volt a meghatározó szerep, nem pedig a kisebbségeké.