Expedíciói sajátosan zajlottak. Elbiciklizett a hegy lábához – ami mondjuk ötven kilométert jelentett –, megmászta a hegyet, lejött, aztán hazabiciklizett.
Mindig is vonzottak ezek a fickók,
miközben maga az alpinizmus soha nem vonzott. A hegyek nagyon is vonzanak, bizonyos magasságig akár fel is kapaszkodom. Nagyjából addig a magasságig, ahol az alpinizmus kezdődik. Ez a vonzalom a lényeg, azt hiszem, és valahol itt keresendő például Suhajda Szilárd látszólagos „őrültségének” nyitja is.
Sokan írnak olyanokat a halála kapcsán, hogy inkább maradt volna otthon. Felesége volt, kicsi gyereke, mi a fenét képzelt magáról. Milyen apa az ilyen. Apa az ilyen egyáltalán? Miért nem vonultatta magát nyugdíjba, ha már családot alapított. Attól még túrázgathatott volna hétvégenként a Börzsönyben, esetleg a Magas-Tátrában, ha már annyira nem bírta ki hegyek nélkül.
Sok ilyen mondatot olvastam. Jogos, érthető, logikus mondatok ezek, nem vitás. Van bennük igazság, amennyiben az igazságot nem egyfélének, hanem sokfélének gondoljuk.
A fenti mondatok igazsága annak az embernek az igazsága, aki retteg az ismeretlentől.
Aki valamikor, még az élete elején lezárta maga előtt az utakat. Azokat az utakat, amelyek a homályba, a kiszámíthatatlanba, a veszélyesbe, a fenyegetőbe visznek. De azokat is, amelyek a fenséges, a megrendítő, a lenyűgöző felé vezetnek. Az embert eredendően foglalkoztatja mindez, senki sem születik úgy, hogy ne foglalkoztatná.
Akinek van gyereke, tudja, miről beszélek. Minden gyerek nyitva áll minden irányba. Minden érdekli, minden foglalkoztatja, és ennek számtalanszor akár tudattalanul is jelét adja például a rajzaiban vagy a meséiben. Ebben a mindenben tényleg a minden van. Isten, a csillagos ég, apa, anya, születés, halál. Aztán legkésőbb a kamaszkorra ez a nyitott lét részben vagy egészében bezárul. Hogy miért, abba most nem érdemes itt belemenni.
A legtöbb embert kamaszkorára így vagy úgy megrontja a világ.
Így vagy úgy sérül, így vagy úgy alkalmazkodik a körülményekhez. Elvégre élni kell, megélni valamiből, család, autó, lakás, karrier, hitelek, satöbbi. Unásig ismerjük. Ezt nevezzük – tévesen – felnőtt életnek. Felnőtt az, aki elfogadja a feltételeket, alkalmazkodik a körülményekhez, oszt és szoroz, aztán csinálja, ahogy tudja. Senki ne értse félre, semmiféle lenézés nem dolgozik bennem, amikor erről beszélek. Már csak azért sem, mert részben (nagyrészt) én is hasonlóképp működöm. Bár ettől még dolgozhatna bennem a lenézés, legfeljebb magamat is lenézném. Jogosan. Nagyrészt így működöm én is, ami azt jelenti, hogy maradt egy kicsi rész, ami viszont nem így működik.