Nyertes helyzetben Trump, milliókat fizethet neki a liberális médium
Az ABC News egy „elnöki alapítvány és múzeum” számára pengethet ki Trumpnak 15 millió dollárt.
Öt tanulság az amerikai választás után!
1. Még semmi sem dőlt el
Az amerikai liberálisok óvatosan, magyarországi barátaik és rajongóik már hangosabban ünneplik a még meg sem történt sikert; miközben a jobboldalon kissé kényszeres hurráoptimizmus keveredik a szkepszissel, hogy hát nem is történt republikánus áttörés, de azért a jó oldal csak nyer a végén. Nos, egyik oldalnak sincs most (még) igaza:
továbbra is az a legvalószínűbb, hogy a Képviselőház többségét viszik a republikánusok, és most sem kizárt még, hogy a Szenátusban többséget szereznek – csak épp ez utóbbi kicentizett eredmény lesz, ami végül persze a demokraták felé is dőlhet. De eredmény még nincs.
2. A demokraták támogatottabbak, mint sokan gondolták
Joe Biden elnökségének és a teljes Kongresszus demokrata uralásának két alacsony teljesítményű éve, a teljes fordulatra kapcsolt radikális balszárny ideológiai (rém)uralma,
a félidős választásra szerte Amerikában. Ahogy a republikánusok kapcsán nem kijelenthető, hogy megnyerték a választást, úgy az sem írható le most, hogy a demokraták elveszítették. De még fordítani is tudtak néhol, eddigi republikánusok pozíciók ellen győzve; míg sok helyen ott lihegtek és lihegnek a nagyrészt trumpista jelöltek és megválasztott politikusok nyakán. Ilyen két, demokrata uralom alatt eltelt év után. Ugyanakkor: ha „csak” a Képviselőházat veszítik el, az is vereség lesz országos szinten, és nem jelentéktelen fejlemény a washingtoni és ezzel a világpolitika következő két éve kapcsán.
3. Trump nyerésben van, de fékezett a trumpista hullám habzása
Egyértelmű, hogy a Trump által támogatott republikánus jelöltek sok helyen sikeresek lettek párton belül és magán a választáson is; ahogy egyértelmű az is, hogy a republikánus talpasok bázisában a trumpizmusé az uralkodó ideológia és hangvétel. De ahogy eddig, úgy ezután is a republikánusok nagy kérdése marad: lehetséges-e Trumppal vagy Trump nélkül, de a trumpizmus tartós sikere és a trumpi felfogás mögé eszkábálható, stabil országos többség? A nyolcvanas éveket a reagani társadalmi koalíció uralta –
Sok konzervatív gondolkodó is szkeptikus ezzel kapcsolatban, egyrészt a trumpi ideák – no meg maga Trump karakterének – inherens gyengeségei, másrészt az egész nyugati világot uraló woke-progresszív korszellem ereje miatt.
4. Amerika megosztott volt és marad
Hosszú évek óta írják sokan, gyakorlatilag közhellyé vált, de attól még most, a választás előtt és után is igaz marad: Amerika minden korábbinál megosztottabb korszakában van, a baloldal és jobboldali, progresszív és konzervatív, demokrata és republikánus Amerika-kép, politika- és életfelfogás között
A politikai gépezetek e választáson is a csúcsra járatták lehetőségeiket, így a több mint 330 milliós államban is a legtöbb helyen gyakorlatilag egyforma méretűek a táborok, akik közé évtizedek óta épülnek a szellemi és ideológiai, érzelmi és érdekkordonok. Ez a választás semmilyen változást nem hoz ebben, bármelyik oldal is viszi végül a Kongresszus többségét.
5. A világnak ez az Amerika nem jó
E megosztott Amerika, e kettős személyiségű Amerika, ez az önmaga sebeinek tépkedésébe szédült Amerika nem jó a nagyvilágnak. A keserű otthoni belpolitikai csatározások zaja mellett, nemzeti és politikai elitbeli konszenzusok hiányában nem tudnak kiérlelt, megalapozott és megfontolt döntések születni az amerikai külpolitikában sem. Amerika a hidegháborút megnyerte, minimum egy évtizedig a történelemben példátlan unipoláris világrend ura és rendőre lett – de ez a rend már a 21. század elején megrendült, és azóta repedezik tovább, s jelen állás szerint
A régi kerékvágásból kimozdult és kimozdított, legutolsó fénykorát maga mögött hagyó, ám régi reflexeivel és még bőven meglévő politikai, katonai, gazdasági és kulturális erejével, hard és soft power készleteivel rendelkező Amerika kiszámíthatatlanabb játékos lett a világban, mint korábban. Az aktuális elnököt látva konkrétan a beszámíthatóság is megkérdőjeleződik sokakban.
A világnak egy megbékéltebb, kiegyensúlyozottabb, önmaga értékeivel és érdekeivel jobban tisztában levő, a változó világban is a legmegfelelőbb szerepét megtaláló Amerikára van szüksége. Amerika ezzel tud hozzájárulni az évről évre egyre jobban megingó, korábban legnagyobb részt neki kedvező, ám mostanra multipolárisabbá változó világrend stabilitásának, kezelhetőségének visszaállításához.
Fotó: Marc Vorwerk / SULUPRESS.DE / SULUPRESS.DE / dpa Picture-Alliance via AFP