Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Lélegzetelállító, milyen hűvösséggel áll Angela Merkel és vele a kormány az afganisztáni államiság összeomlásához.
„Aki össze akarná foglalni a kancellárnő afganisztáni helyzetről tartott bejelentését, körülbelül erre jut: »valamiért hülyén sikerült«. Lélegzetelállító, milyen hűvösséggel áll Angela Merkel és vele a kormány az afganisztáni államiság összeomlásához. Olyan, mintha Angela Merkel és alkancellárja, Olaf Scholz megállapodtak volna abban, hogy absztrakt hibákról beszélnek, hogy a kudarcot mihamarabb a történelem szemétdombjára hajíthassák.
Merkelnek az van a segítségére, hogy távozik. Négy héttel a szövetségi választás előtt láthatóan alig valakit érdekel ez az egész annyira, hogy utánakérdezzen, és az afganisztáni kudarcot teljes egészében feltárja. Erre nagyon is szükség lenne, hogy a jövőbeli bevetésekre nézve levonjuk a megfelelő következtetéseket. A Bundestag kihasználhatta volna a szerdai ülést arra, hogy felállítson egy vizsgálóbizottságot. Nem élt ezzel a lehetőséggel.
Az egyik eredménye az lehetett volna, hogy Afganisztán gyors összeomlása előre látható volt. Franciaország már rég kimentette állampolgárait és minden olyan személyzetét, amit védelemre érdemesnek ítélt – és ez még jóval a jelenlegi fiaskó előtt volt. Miért sikerült az Párizsnak, ami Berlinnek nem?
A szövetségi kormány nem fogja ezt megválaszolni. Csak reménykedhetünk abban, hogy legalább a légüres frázisait megtartja majd magának, amikkel igyekezett megvezetni a hallgatóságát Afganisztán ügyében. Alig valamit gondoltak csak komolyan abból, amiket még hónapokkal ezelőtt is mondtak. Ha mégis így lett volna, egy teljesen másfajta küzdelemre lett volna szükség a tálibokkal szemben – méghozzá 2001 óta.
Akkoriban Peter Struck védelmi miniszter azt mondta, hogy Németország biztonságát védik a Hindukusban. Minden külügy- és védelmi miniszter megismételte ezt a propagandaszöveget. Ha ez így lenne, a Bundeswehrnek a lehető leggyorsabban vissza kellene térnie a Hindukusba. Ma a tálibok nagyobb részt uralnak Afganisztánból, mint az amerikaiak, britek és németek húsz évvel ezelőtti bevonulását megelőzően.
Hol marad hát Németország biztonsága? Lényegesen nagyobb lehetne, ha az egyik kormánypárt végre befejezné a kül- és védelempolitikai frázispufogtatást. Ehhez még a Bundeswehr sem kellene.”
Nyitókép: MICHAEL KAPPELER / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP