Azon is lehet vitatkozni, hogy mennyire pontosak a SCOPUS-ban szereplő adatok, itt pl. fel kell hívni a figyelmet arra is, hogy a kutatóknak, ugyanúgy, mint az MTMTben, gondoskodniuk kell a saját profiljukról, tehát pl. naprakészen vezetni az affiliációt, ha hiányzik egy tétele akkor az magához rendelni, ha tévesen van hozzárendelve egy tétel akkor azt töröltetni; mivel ezek nem csak az egyéni, de az intézmény- és országszintű mérőszámokhoz is hozzájárulnak. Magyarországon kívül senki nem fog MTMT-t böngészni a publikációs adatokért.
Az sem igaz, hogy speciálisan magyar történelmi témákkal nem lehet bekerülni nemzetközi illetve nyugati lapokba; aki le tudja futtatni a megfelelő tematikus szűkítésekkel pl. a „Hungary” és egyéb releváns keresőszavakat a SCOPUS-ban, az erről rögtön meggyőződhet. De megnézhetik ugyanezt a régió többi országánál is a SCIVAL-ban a „történelem” kategóriában, és azt fogják látni, hogy az elmúlt négy évben pl. Romániában, Ukrajnában, Szlovéniában, a horvátoknál, cseheknél, szlovákoknál is több jegyzett publikációt produkáltak, mint nálunk. Ezeknek az országoknak hasonló nehézségeik vannak, mint amikre a levelek hivatkoznak, és mind geográfiailag, mind populáció szempontjából összevethetőek a hazaival. Tényleg ennyivel eladhatóbb lenne nemzetközileg pl. a román vagy az ukrán történelem a magyarnál? Vagy ők valamiért kevésbé foglalkoznának a saját nemzeti témáikkal?
Nem, itt valami más lesz a háttérben. Az egyéni szerzős európai top500as SCIVAL listán sincs történelemtudományokon belül egyetlen magyar sem, pedig a felkerüléshez elég lett volna az elmúlt 4 évben összesen 6db SCOPUS-jegyzett cikket írni. Hogy-hogy nem, ez nem sikerült egyetlen magyar történésznek sem, sikerült viszont nem egy és nem kettő román, szlovén, ukrán, szlovák és észt szerzőnek. A régiós országokban egyenként is tucatjaival vannak olyan szerzők, összességében több száz, akik az elmúlt évekből több jegyzet cikket tudnak felmutatni, mint az Eötvös Loránd Kutatóhálózat legsikeresebb munkatársai. Nem kell ezt az én bemondásomra elhinni, tessék belépni, leszűrni, kilistázni, megnézni. Ennyivel érdekesebb lenne a román, a szlovén, a szlovák, az ukrán stb. történelem, mint a magyar? Ennyivel jobban vennék az angol nyelv jelentette akadályt? Ennyivel ostobábbak, félrevezetettebbek, megtévesztettebbek lennének körülöttünk a történészek, hogy valami olyasvalamiben nyújtanak kiemelkedőt, ami aztán végképp totálisan irreleváns a humántudományokban? Esetleg különösebb törekvés és céltudatosság nélkül, mintegy mellékesen tudják ezeket felmutatni, mert hát ugyan ki nézi a SCOPUS-t vagy a WoS-t – de ha már így alakult, hogy benne vannak akkor oké, legyen?