A fenti konceptuális modell ilyen folyamatot fest le, s arra a következtetésre jut, hogy az azonos nemű szülői kapcsolatoknak ugyan semmilyen vagy gyenge közvetlen hatása van a gyermekek eredményeire, viszont nagyon erős a közvetett hatása – éppen a „váltások” („household »transition«”) miatt. Azaz:
.(A történet nem a szexuális orientációról szól, hanem a nemi szerepekkel kapcsolatos preferenciák megszilárdításáról. Ugyanez a helyzet a meleg férfiak közti párkapcsolatokra jellemző „nyitottsággal”. ) Értem az arra irányuló késztetést, hogy ignoráljuk az ilyen kapcsolatokra jellemző instabilitást, hogy az ne jelenjen meg a kutatásokban. Csakhogy ha így teszünk, eltávolodunk a tudomány mezejétől.
3. Ha mégis maradnak különbségek, akkor azokat olyan pszichoszociális jellemzőknek tulajdonítják, amelyekért az alanyok társadalmi környezetét okolják (azaz a diszkriminációt), mintsem a háztartás működésének.
Ez pusztán annyit tesz, hogy amikor a különbségek nem tűnnek el az instabilitásra való kontrollálás után, akkor a magyarázatok az ellenséges környezetnek tulajdonítják mindazokat a nehézségeket, amelyekkel a szülők és a gyermekek szembenéznek. A friss kutatások – beleértve az NFSS-t, a National Health Information Studyt és a New Atlantis átfogó jelentését a szexualitásról és genderről – mind dokumentálják a megbélyegzés és diszkrimináció rossz hatásait. Csakhogy ezek nem magyaráznak meg mindent.
4. A meleg és leszbikus egyedülálló és örökbefogadó szülők gyermekei átlagosan azonos eredményeket produkálnak, mint a heteró egyedülálló és örökbefogadó szülőknél nevelkedő társaik. Így aztán nincsenek különbségek a háztartások között függetlenül magányosságtól, töredezettségtől és újraalapított háztartásoktól.
Ez a megközelítés különösen is jellemző a tanulmányok azon sorára, melyek az „almák versus almák” összehasonlítást preferálják. Minthogy lehetetlen, hogy két anya vagy két apa részt vegyen egy gyermek nemzésében – egyikük csak örökbefogadó lehet –, indokolhatónak tűnt a kutatók számára, hogy
a biológiai szüleikkel nevelkedő gyermekeket úgy, ahogy van, kihagyják az elemzésből.
Értem ennek a logikáját. Azonban eme álláspont népszerű interpretációja megtévesztő. Amikor a médiafogyasztók azt olvassák, hogy „nincsenek különbségek”, feltételezik, hogy eme különbségekről általában véve beszélünk. De amit ez valójában jelent, az az, hogy nincs különbség a meleg és heteró egyedülálló szülők gyermekei vagy az örökbefogadó párok gyermekei között. Ez apró, de fontos különbségtétel. Nem tudok elképzelni semmilyen népességre alapozott adatbázist, melynek alapján a stabil különnemű házaspárok gyermekeivel azonos eredményt érnének el az örökbefogadott szülők és egyedülálló szülők gyermekei. Viszont hasonlónak tüntetheted fel őket a fenti négy téves módszer alkalmazásával.
A gyermekeknek apára és anyára is szükségük van
A kérdés végső soron továbbra is az: mi a legjobb a gyermekeknek? A válasz nem változott. A világ gyermekei nem akarnak képlékeny szeretetet.
Amit a gyermekek akarnak, az egy anya és egy apa, lehetőség szerint biológiai apjuk és anyjuk stabil, szilárd jelenléte.
Ez nem mindig lehetséges, tisztában vagyok ezzel, de ne feltételezzük azt, hogy ez nem is számít.
A háztartások „sokszínű összetételére” („diverse composition”) és a családokra vonatkozó „formálódó elképzelések” („evolving notions”) retorikája, valamint az azonos nemű párok által vezetett háztartásokra oly jellemző „átmeneti tapasztalatok” („transational experiences”) valósága mögött valódi gyermekek rejtőznek, akik szeretik a (nevelő)szüleiket, de gyűlölik a felfordulást, bizonytalanságot, aminek rendszerint ki vannak téve. Mindez egy olyan történetre emlékeztet engem, ami egy másik egyetem professzora mesélt nekem, aki egy anyuka szomszédságában lakik. Ez az anyuka három leszbikus kapcsolaton volt túl pár év alatt, amíg szomszédok voltak a professzorral. Miközben a professzor a saját hátsó kertjében játszott a saját gyermekeivel, a szomszéd anyuka gyermeke a kerítésen át nézte őket vágyakozva. A fiú anyukája, aki tisztában volt mindezzel, azt mondta a professzornak: „megteszek mindent, amit tudok”.
Feltételezem, nem lenne túl sok értelme annak, ha elmagyaráznánk ennek a kisfiúnak a kontrollálást és az indirekt hatásokat. A fiúnak apára van szüksége – és megérdemelne egyet.