Carl Schmittet csak azért leírni, mert náci párttag volt, nem sokban különbözik attól, mint amikor Nietzschét annyival leírják a magyar ballliberálisok, hogy protonáci. Csak aztán ha belelapoznak egy rakat balos szerző műveibe, akkor azt látják, hogy azok elég rendesen hivatkoznak az életfilozófia őrült művelőjére.
A kortárs magyar jobboldali-konzervatív szerzők egyébként simán kedvelnek olyan gondolkodókat egyszerre, akik nem kedvelték egymást. Ott van például Roger Scruton, aki úgyszintén meghatározó szerző a mai magyar jobboldal számára, viszont nem kedvelte sem Heideggert, sem Carl Schmittet, sem Leo Straust. Nem vagyunk 15 éves kamaszok, hogy kritikátlanul sztároljuk a kedvenceinket, van, amiben egyetértünk velük, s van, amiben nem.
Végül feltenném a kérdést, hogy
Gomperz Tamásnak az is probléma szokott-e lenni, ha egy-egy filozófus a kommunista párt tagja vagy szimpatizánsa volt?
Csak azért kérdezem, mert ez lenne fair, viszont akkor törölte az olvasmánylistájáról a huszadik századi filozófia és politikai gondolkodás szerzőgárdájának felét. Oda van ugye eleve Marx és Engels, aztán a frankfurti iskola, oda van Eric Hobsbawm (Sztálint mentegető brit sztártörténész), oda van Sartre; és oda van élettársa, Simone de Beauvoir, aki nélkül nincs mai feminizmus, és aki A második nemben áradozik a Szovjetunióról; oda van Althusser, Lacan és Deleuze, Gramsci (aki azóta épp átkerül a jobboldalra), Derrida és persze a kortárs baloldali akadémiai elit legidézettebb szerzője, Michel Foucault. Sorolhatnám még.
Mindez persze nem azt jelenti, hogy Carl Schmitt (és Heidegger) náci párttagságán úgy könnyedén át kéne néznünk, mintha nem történt volna meg. De
intellektuális örökségük sokkal értékesebb annál, hogy annyival elintézzük őket, hogy nácik voltak és kész.
Félreértés ne essék: ezt igaznak tartom a kommunista-szimpatizánsokra is.
Gondolom, Ónody-Gomperz Tamás erősen kifogásolná, hogy őt kizárólag az alapján ítélnék meg, hogy egykor Kóka János táskahordozója és az SZDSZ szekértolója volt. Márpedig ez legalább annyira hozzá fog tapadni az ő nevéhez, mint Carl Schmitt nevéhez a náci párti tagság. Kérdés, lesz-e olyan életműve, ami ezt felülírja.