Ma lázadni annyit tesz, mint totális mértékben megfelelni a multinacionális cégek propagandájának és a nyugati világot az elmúlt 60 évben teljesen markában tartó kulturális diktatúrának. Nézem a hippit, a jogegyenlőségért küzdőt, a Pride-on felvonulót, a migránsok és hátrányos helyzetűek mellett bátran kiálló, felszegett állú aktivistát és nevetnem kell.
Ezek az emberek azt hiszik, hogy ők a régi értelemben vett, tényleges lázadók.
Valójában annyira konformisták, amennyire azt csak elképzelni lehet.
Egy gondolatuk és megnyilatkozásuk sincs, ami ne a fősodorhoz tartozna, amit egy-egy reklámkampányban ne sütött volna el a Coca-Cola vagy az Apple.
Nevetek, de egyúttal szomorú is ez. Ezekkel az emberekkel elhitették, hogy lázadni norma, a lázadás szükséges a becsontosodott szabályokkal szemben, miközben annyi eredetiséget hagytak meg nekik, ami egy átlagos, hollywoodi romkomban található.
A körúton belüli, sálas, ironikusan lepusztult kocsmákban az egyetlen elfogadható agendát fújó „értelmiségi” figurája annyira elkoptatott, hogy már-már leírni is modoros, ugyanakkor attól is röhejes, hogy igaz. Úgy fagytak bele saját manírjaikba, mint Johnny Depp Sparrow kapitány figurájába.
A '60-as és '70-es években, amikor az utolsó, elkeseredett ostromot indították, hogy tönkretegyék a világ természetes rendjét, legalább akadt némi megtermékenyítő erő a lázadásban. Szó se róla, ettől még ugyanolyan undorító volt, mint a mai, de jól tudjuk, hogy a szubjektív mérce nem minőségi mérce. Ami az ízlésünknek elviselhetetlen, az nem feltétlenül igénytelen.
Az akkori lázadás bizonyos aspektusai nem voltak teljesen elkoptatottak és eredetiség is volt bennük – ha másban nem, legalább a művészetükben.
De mégis mi maradt ebből mára? Átvert, lefolyó arcú, egykor nagy nemzedéknek hívott személyek, akik majdnem lettek valakik és az ő rajongói rétegük. Ahol minden elv és érv addig releváns, amíg felhasználható az éppen esedékes lázadás mellett.
Nézzünk szembe a tényekkel.
Egykoron legalább kellett valamiféle vakmerőség ahhoz, hogy a rend és a hierarchia ellen küzdjenek. Ma ez belépő a „jobb” körökbe.
Egy vásárlási utalvány a hozzád legközelebb eső plázába. A korsó sör a kezedben, mikor az asztalodhoz ülsz a többiekkel, megváltani a világot.