Felvilágosította a Fidesz Magyar Pétert: elbújhat a tiszás szégyenében
„Aki azt gondolja, hogy minden nőt megkaphat, az egy nőt sem kap meg igazán” – jegyezte meg a Fidesz-frakció.
Mégis mi lehet értelmes érv arra, hogy Magyarország legjobb egyetemét, mely nem az elmúlt napokban alakult, hanem majdnem 25 éve működik Budapesten, egyetlen tollvonással ellehetetlenítsék?
Ha elsőre végtelen naivitásról tanúságot téve talán még lehetett is reménykedni abban, hogy a kormány felsőoktatási törvényt módosító javaslata nem a Közép-európai Egyetem (CEU) ellehetetlenítéséről szól, mára minden ezzel kapcsolatos kétséget el kellett hessegetnie annak, aki nem (kormány)pártszemüvegen keresztül szemléli a világot.
Ma már nyugodtan kimondható: a kabinet ki akarja csinálni a CEU-t. Hogy emögött olcsó pártpolitikai haszonszerzés sejlik-e fel, vagy esetleg komolyabb játszmáról van szó, és mint ahogy Széky János írta, esetleg orosz nyomásgyakorlás (is) van a háttérben, azt egyelőre nem tudni. Ami viszont biztos: akár előbbi, akár utóbbi a mozgatórugója a mostani kormányzati hadjáratnak, egyik sem a közérdeket, egyik sem a nemzeti érdeket szolgálja.
Mert hogy miről is van szó? A kormány fogta magát, és mondva csinált okokra hivatkozva benyújtott egy olyan javaslatot, amelynek bizonyos elemei egyedül a CEU-ra vonatkoznak. Ennek ellenére ártatlan boci szemekkel adták elő az elmúlt napokban, hogy de hát nem is a CEU ellehetetlenítése a cél.
Aztán persze pénteken már kibújt a szög a zsákból, Orbán Viktor szokásos pénteki rádióinterjújában már szinte kizárólag a „Soros-egyetemről” beszélt, és bejött a képbe még egy érv, ami amúgy szintén csak megerősítette, hogy itt bizony igenis „Lex CEU”-ról van szó: a miniszterelnök szerint nem fair, hogy a CEU amerikai diplomát is ad. Később erre Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter is ráerősített.
Hogy miért fáj Orbán Viktornak és társainak az, hogy van egy magyarországi egyetem, ami komoly tudományos munkát folytat, ami rendre előkelő helyen végez a különböző felsőoktatási rangsorokban, és ami miatt tehetséges hallgatók és elismert kutatók sokasága érkezik Budapestre, az totális rejtély. Bármi van is mögötte, az egészen biztosan szembe megy a józan ésszel.
Mert mégis mi lehet értelmes érv arra, hogy Magyarország legjobb egyetemét, mely nem az elmúlt napokban alakult, hanem majdnem 25 éve működik Budapesten (tehát ha jól számolom, többek között két teljes Orbán-kormány, valamint a harmadik Orbán-kabinet háromnegyede alatt is) egyetlen tollvonással ellehetetlenítsék?
A CEU elleni támadás abszurditását jelzi, hogy jelentős méretű és minőségű kiállás kerekedett az egyetem mellett: a hazai tudományos élet színe-java, köztük számtalan amúgy konzervatív, jobboldali személy emelte fel a hangját a CEU vegzálása ellen, de kiállt az egyetem mellett az MTA elnöke is. Végeláthatatlan a nemzetközi támogatók sora is: számtalan kiváló tudós szólalt meg, köztük 14 Nobel-díjas. És hogy a CEU ügye mennyire nem ideológiai kérdés az USA-ban sem, azt jól jelzi, hogy a budapesti amerikai nagykövetség állásfoglalása után az immáron Donald Trump vezette amerikai kormány külügyminisztériuma is megszólalt az egyetem érdekében.
A kormányt mindez nem érdekli. És ahogy sok más ügyben, ezúttal sem foglalkozik az ellenvéleményekkel, ellenérvekkel. Nem érdekli, hogy a CEU ellehetetlenítésével egyáltalán nem Soros Györgynek fog ártani, hanem a magyar tudományos életnek. Az egyetem nem fog megszűnni, maximum majd más országban működik tovább. Az ottani gazdaságot fogja növelni, az ottani tudományos életet fogja segíteni és gyarapítani. Már most is akad jelentkező, aki szívesen befogadná.
És hogy tényleg komolyan gondolják ezt az eszetlenséget, azt remekül jelzi, hogy mintha ez lenne Magyarország jelenlegi legfontosabb problémája, rendkívüli eljárással már hétfőn beviszik a parlament elé a javaslatot. Észérvek helyett erőpolitizálás, mint mindig. Mindig a magyar érdekekre hivatkoznak, de nem foglalkoznak vele, hogy mekkora kárt készülnek okozni éppen a magyar érdekeknek. Csak azért is meg akarják csinálni. És meg is tehetik.