Megtalálták a közös nevezőt: ez a kézenfekvő érdek kapcsolhatja össze a magyarokat és az ukránokat
„Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna egy biztonságos és kiegyensúlyozott állam legyen” – fogalmazott az államtitkár.
Hatalmas lehetőség előtt áll tehát a felvidéki magyarság: ha bejuttatja az érdekeit képviselő MKP-t a szlovák szavazók által is támogatott Híd mellett, halvány lehetőség mutatkozik egy többpárti, jobboldali kabinet megalakítására.
„Jelenleg a két kereszténydemokrata párton, valamint a Magyar Közösség Pártján (MKP), a Hídon és a liberális csoportosuláson kívül a függetlenek listája és egy frissen alapított párt, a Siet (Háló) verseng eséllyel a jobboldali voksokért. Közvélemény-kutatók szerint az előző miniszterelnököt adó kereszténydemokrata SDKÚ és az SaS nem fog bejutni, a függetlenek és a MKP a bejutás határán billeg, az új Siet pedig biztos befutó. Ez utóbbi formáció azt követően alakult meg, hogy a Fico számára sikertelenül zárult köztársaságielnök-választáson a jobboldali jelöltek közül a második legtöbb szavazatot – meglepetésre – a volt kereszténydemokrata KDH-s képviselő, Radoslav Procházka szerezte meg. A Siet olyan politikusokat vonzott be, akik a szakmai vagy a helyi politikai életben sikeresnek mondhatók és tapasztalattal bírnak, a hat nyelven beszélő, egyetemi vezető magyar hölgytől a kistelepülési polgármesterig.
A listán magyar nemzetiségű jelölteknek is komoly esélyük van a bejutásra, ami más szlovák pártok listáival szemben mindenféleképp figyelemre méltó. Rosszabb hír, hogy a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS) is biztosan bejut, bár a retorika megváltozott: már nem a magyarok, hanem a multinacionális cégek a fő ellenségei. Hatalmas lehetőség előtt áll tehát a felvidéki magyarság: ha bejuttatja az érdekeit képviselő MKP-t a szlovák szavazók által is támogatott Híd mellett, halvány lehetőség mutatkozik egy többpárti, jobboldali kabinet megalakítására.
Kevés az esélye annak, hogy a Smer ismét egyedül alakíthat kormányt, de a legkedvezőtlenebb kimenetel a Smer és az SNS koalíciójából létrejövő kormány lehet. A jelenlegi helyzetnél kedvezőbb kompromisszumos megoldás a nagykoalíciós kormány lenne, amely korábban a KDH folytatott regionális és helyi szintű együttműködés alapján jöhetne létre, bár ezt a jobboldali párt most éppen kizártnak tartja. Sötét ló a Siet, a párt jelenlegi taktikája valószínűleg arra irányul, hogy a szavazatmaximalizálásban ne akadályozza sem az együttműködés belengetése, sem pedig a kizárása. A kérdés tehát: elegendő szavazatot szerez-e a hét jobboldali párt, hogy legyőzze az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb játékosát, Robert Ficót?”