„Tegnap az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek találta és megsemmisítette a Kúria korábbi döntését, ami engedélyezte a férfi40 nyugdíjjavaslat tárgyában kezdeményezett népszavazási kezdeményezést. Emiatt végül is a hosszas jogi huzavona után nem lesz népszavazás ebben a kezdeményezésben sem.
Az Alkotmánybíróság egyelőre nem indokolta a döntését, azt a jövő hétre ígéri. Kíváncsian várjuk, hogyan tudja az AB megmagyarázni döntését, illetve hány és milyen különvélemények fognak születni a többségi döntéssel szemben. Pláne úgy, hogy korábban a paksi új atomerőmű építéséről kezdeményezett népszavazás ügyében az AB nem változtatta meg a Kúria döntését, pontosan azzal indokolva ezt, hogy tartalmilag nem értékelheti a Kúria döntését. Úgy látjuk azonban, hogy a mostani kettős mérce felállítása nem egyedi eset, hanem sokkal inkább egy régóta tartó folyamat újabb állomása. Ez a folyamat a demokratikus intézmények tudatos leépítése és ellehetetlenítése. Az elmúlt hónapokban különböző módszerekkel több népszavazási kezdeményezést buktatott meg a hatalom: a már említett paksi atomerőműről szóló kezdeményezésen kívül a rendszerbontó népszavazás legfontosabb kérdéseit sem engedélyezte az NVB vagy a Kúria, a vasárnapi zárva tartás eltörléséről kezdeményezett népszavazás körül pedig egyenesen tragikomikus jogi álláspontok alakultak ki. A kép egyértelmű: a hatalom a népszavazás intézményét sem engedi rendeltetésszerűen működni. Egy újabb szeg a magyar demokrácia koporsójába.
Az Együtt többször érvelt a férfi40 nyugdíjkezdeményezés ellen, tartalmi alapon. Azt azonban elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a hatalom korlátozza a politikai véleménynyilvánítás szabadságát. A nemrég bevezetett népszavazásról szóló törvények, az NVB tagjainak kinevezési rendje, az Alkotmánybíróság újonnan kinevezett tagjai mind-mind azt segítik elő, hogy a népszavazások engedélyezéséről szóló döntések csak és kizárólag politikai alapon szülessenek meg. Ezzel az egyik legalapvetőbb demokratikus véleménynyilvánító eszköz működését blokkolják. A többi, antidemokratikus Fidesz-szabállyal együtt ez súlyosan korlátozza és elferdíti a társadalom érdekérvényesítő képességét, és autoriter túlhatalmat eredményez az állam vezetőinél.