„Bár nem az írásunk fő témája, mégis fontos leszögezni, hogy Magyarország sebezhetősége nagyon sokat javult az utóbbi időben. Az adósságállományunk ugyan enyhén, de csökkenő pályán van – ami ritka, mint a fehér holló –, ráadásul a hazai finanszírozottsága ezen adósságnak minden reményt meghaladóan hónapról hónapra arányaiban is nő. Kedvezőek a növekedési és foglalkoztatási adatok is. Összességében megállapítható, hogy hazánk látványosan lépett előre a 6-8 évvel ezelőtti, nagyon sérülékeny pozíciójából, s ma már nem nevezhető sérülékeny országnak. (Igen fontos siker még az erőteljes exportnövekedés, illetve fizetésimérleg-javulás, ami kiváló alapot biztosított arra, hogy az egész hazai bankrendszert és társadalmat gúzsba kötő devizahiteles-probléma megoldódjon.)
A nemzetközi helyzetre visszatérve a »növeli, ki elfödi a bajt« illyési tünetén kívül számos aggasztó jelet tapasztalhatunk az elmúlt időszakban. Ilyen a kínai motor folyamatos teljesítményvesztése: a közelmúltbeli 8-10 százalékos növekedés helyett már hivatalosan is 6 százalék körüli szintről beszélnek a kínaiak. Ráadásul az ottani statisztikai adatszolgáltatás vetekszik a göröggel… Nagyon furcsa ugyanis, hogy egy-egy időszakról szinte mindig elsőként közölnek adatokat, s azokat később sem korrigálják… Sorra hallani a kontinensnyi országban lufiveszélyekről: először az ingatlanok, majd az állami vállalatok, azt követően a kínai tőzsde esetében, s nem tudni, mikor s hol folytatódik a sor. Most éppen a kínai fizetőeszközt, a jüant értékelték le, aminek könnyen lehet, hogy világszerte számos tovagyűrűző negatív hatása lesz.
Az Egyesült Államok is tartogat meglepetéseket. Meghirdették a korábban említett mennyiségi lazítás (lényegében pénznyomda – azaz dollárnyomtatás) kivezetését, s a közelgő választási időszak sem olyan periódus, amikor racionális válságkezelésre vagy egyáltalán takarékos gazdálkodásra van mód. (Az Egyesült Államok – s ezt kevesen tudják – adósságállománya meghaladja a GDP-jük 100 százalékát, bár ezt a dollár korlátlan nyomtatási lehetőségével együtt kell értékelni…) Az, hogy Kína szemmel láthatóan váltott – s nem vesz, hanem elad amerikai államkötvényeket –, szintén rosszat jelent. Az Európai Unió pedig még inkább növekedési problémáktól szenved, melyet még »megfejel« a görög válság s a ma még felbecsülhetetlen hatású és következményű menekültáradat is.”