„Tisztelt Főigazgató Asszony!
Tisztelt Sisci Professzor Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Báró Eötvös József a következőket mondta kora társadalmának elitjéről: ».. más népek nemessége nagy tettekre hivatkozik; büszkesége abban áll, hogy érzi, miként a hazának közügyei az ő részvétele nélkül nem folyhatnának csak egy nappal is tovább. Mire hivatkozhatunk mi? A nemesi cím, melyet viselünk, mi mást bizonyít, mint hogy családunk egy század óta a hazáért mit sem tett? Nem kell-e pirulnunk, ha eszünkbe jut, miként ha egy különös katasztrófa által a haza összes nemessége egyszerre elveszne, Magyarország éppen azon 500 000 lakosától fosztatnék meg, mely fenntartására a legkevesebbet tesz«.
Ha közvélemény-kutatást készíttetnénk e témakörben, a mai magyar társadalom közvélekedése aligha térne el politikai elitről, és ez még akkor is igaz, ha a kritika nyelvezete egészen más stílusú lenne.
Báró Eötvös József kora egyik legműveltebb írója, politikusa volt. Egész élete az apja, a szélsőségesen magyarellenes Eötvös Ignác elleni lázadásról szólt, az ő bűneinek jóvátétele jegyében telt. Ennek köszönhetjük mindazt a szerteágazó irodalmi, politikai és közéleti tevékenységet, amely a reformkorban, majd a kiegyezést követőn hozzájárult egy polgárosodó Magyarország megteremtéséhez.
Nem véletlen tehát, hogy a XXI. Századi Intézet, az Olasz Kulturális Intézet és a Polgári Magyarországért Alapítvány új rendezvénysorozata báró Eötvös József nevét viseli, aki azt tanácsolja nekünk is, hogy »iparkodjál látni, bekötött szemmel senki sem járhat egyenesen«.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
»A demokráciát nem elég deklarálni, organizálni kell.« – ahogyan ezt szintén Eötvös mondta. Valóban ahhoz, hogy a formát tartalommal tölthessük meg, fontos, hogy minél többen vegyenek részt hazánk közügyeinek alakításában. A most kezdődő Eötvös-estek ehhez kívánnak megfelelő fórumot biztosítani.
Az Eötvös-szalon első alkalma mindjárt egy olyan kérdést feszeget, amellyel kapcsolatosan a nyugati demokratikus társadalmakat a meghasonlás fenyegeti. Hogyan viszonyuljunk az egypártrendszerben élő, a legmodernebb high-tech termékeket előállító, kommunista-kapitalista Kínához?