Minél több gyereket kellene zenére tanítani

2011. augusztus 10. 12:35

Sok támogatásból nem jön létre semmilyen művészeti érték: ezért van gondban a finanszírozás. Interjú.

2011. augusztus 10. 12:35
Vukán György
Magyar Hírlap

– A hazai zeneoktatást és zeneművészeti életet hogyan látja?

– Ma négy-öt év után a hallgató papírt kap, hogy ő művész. Hát már hogyan lenne az? Egy orvos a hatéves egyetemi képzés után még legalább öt évig »csak« rezidens, utána lesz szakorvos. Úgy látom, a hazai zeneoktatás jelenleg iparszerűen működik, és ezt át kellene gondolni: sok a rossz zenész, sok a rossz előadás, mert hangról hangra megmutatunk mindent, szorosan fogva a növendék kezét, ahelyett hogy hagynánk játszani a hangokkal. Erről is az a véleményem, hogy az improvizációnak nagyobb hangsúlyt kellene kapnia a komolyzenei oktatásban is.

– De mégiscsak szükséges a zenészképzés, hiszen nem lehet mindenki elsőrangú muzsikus, kellenek a szimfonikus zenekarokba is színvonalas »zenei munkások«.

– Persze, kapjon bizonyítványt, de ne művészdiplomát. Aztán zenekari meghallgatásokra jár majd, ahol vagy felveszik, vagy nem. És túl sok szimfonikus zenekar van ma Magyarországon – miközben örülök neki, hogy ennyi van. Kegyetlen a helyzet, de ez az igazság. Viszont minél több iskolában, minél több gyereket kellene zenére tanítani, és meghagyni nekik a szabadságot, a kifejezés örömét, már kisgyerekkortól kezdve. Mert ez jó időtöltés, csodálatos érzés, és sokkal előbbre visz, mint számítógépes játékokon játszani vagy a grundon őgyelegni. Vissza kellene adni az önkifejezés örömét.

– A kultúra jelenlegi, általános helyzetéről mi a véleménye?

– Szerintem elég volna az erre szánt állami támogatás, ha jól lenne elosztva, ugyanis sok esetben széthordják a pénzeket. Maga a kulturális kormányzat sem mer erről beszélni, mert fél, hogy majd piszkálják innen-onnan, mondván, miért nem jut nekik forrás. Sok támogatásnak nincs látható eredménye, nem jön létre semmilyen művészeti érték belőle: ezért van gondban a kultúrafinanszírozás. Inkább annak kellene adni pénzt, aki nem kér: a megszállott művész az igazi művész. Aki akkor is teszi a dolgát, ha éhezik-fázik és nyomorog.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jancsipapa
2011. augusztus 10. 17:50
Teljesen egyetértek.Sajnos nem ilyen emberek kezében van a pénzek elosztásának joga.
GY. F.űegér
2011. augusztus 10. 17:00
Egyetértek. A maiak már Beatles-t, vagy Stones-t sem hallgatnak, a klasszikusokról meg aztán nem is beszélve. Mondjuk, ha legalább olvasni megtanulnának, már annak is örülnék.
Biedermann
2011. augusztus 10. 15:37
Gyurikám,Isten éltessen,70 éves leszel nemsokára,mindég hű voltál közönségedhez,elveidhez,vallásodhoz,és magadhoz. Tudom,nem minden a technika és írni kell jó zenéket az utókornak,de azért néha jó egy kis E,Garner interpretáció,kivánom,hogy még sokáig üljél a (zongora)széken. Ölellek:Biedermann
Honfi-fi
2011. augusztus 10. 13:49
Egyetértek. Annyiban javítanék, hogy ma már nincsenek grundok, bár lennének. A grundon "őgyelgőkből" lettek régen a világhírű focistáink. És a jó sportképzés is van olyan fontos, mint a zenei. Sztem a mai ifjúság, már azt sem tudja, mit jelent a grund szó, és hogy az egy bizonyos történelmi korszakban, szinte nemzeti intézmény volt. Ma őgyelgés a plázákban van, ami tényleg az agyhalál legalja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!