Fontos változás történt a vízilabda-válogatottnál: bejelentették a szövetségi kapitányokat!
Az MVLSZ elnöke, Madaras Norbert értékelte a párizsi olimpián történteket.
Folytatja a megkezdett munkát a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya, csapatából azonban többen is távoznak. Kifejezetten komoly kihívás várja a szakembert a következő időszakban.
Fotó: waterpolo.hu
Mint arról beszámoltunk, a Magyar Vízilabda Szövetség újonnan megválasztott elnöksége két egymást követő ülésén is tárgyalt a felnőttválogatottak szövetségi kapitányairól. A testület az új olimpiai ciklus kezdetén fontos döntést hozott, amelyet Madaras Norbert elnök jelentett be: a férfi vízilabda-válogatottat Párizsban elődöntőbe kormányzó Varga Zsolt irányítja majd nemzeti csapatot a folytatásban is.
Ezt is ajánljuk a témában
Az MVLSZ elnöke, Madaras Norbert értékelte a párizsi olimpián történteket.
A hivatalos bejelentés után a Ferencvárossal korábban Bajnokok Ligáját, a válogatottal pedig világbajnokságot nyerő szakember a Mandiner kérdésére elárulta, milyen kritikus posztokat lát a jövő válogatottjában, és mi okozza a legnagyobb fejfájást a stábja összetételét illetően.
Milyen feladatok megoldásával kell kezdeni az új olimpiai ciklust?
A legfontosabb az új stáb megtalálása és a program összeállítása. Az elmúlt hetekben nyilván nem lehetett pályákat és időpontokat foglalni, most, a folytatásról való döntés után már elkezdődhet az előkészületek összehangolása. Az a tapasztalatom, hogy a magyar csapatok nagyon korán lekötik az egymás elleni kétkapuzásokat, az edzőtáborokat. Ez a legfontosabb, ez most talán a stáb kijelölésénél is hangsúlyosabb. Az első a csapat, aztán a stáb majd ki fog majd alakulni.
Ezt is ajánljuk a témában
Tizenegy fukuokai világbajnok kapott helyet a nyári olimpiára utazó 13 fős magyar férfi vízilabda-válogatottban.
Pontosan kik távoznak és kik maradnak az eddigi csapatából?
Nyéki Balázs korábban, már az olimpia előtt jelezte, hogy a Ferencvárosnál betöltött pozíciója mellett nem tudja vállalni a folytatást, óriási felelősséggel jár a Fradi is, de klubedzőként a lehetőségeihez képest továbbra is segít, ahol tud. Megmarad a szívemben emberként és barátként is, nagyon fontos szerep az övé, ezt kell majd pótolnunk az előttünk álló időszakban. A menedzsment területe nagyon más, de a csapat szempontjából szintén nagyon fontos. Általában a háttérben láthatatlan marad az a rengeteg munka, ami a gördülékeny mindennapokhoz szükséges, a jelentősége viszont óriási. Katona Norbert pótlása is komoly fejfájást okoz, mert az olimpiával az ő megbízatása is lejárt. Ha csak a doppingellenőrzéseket nézzük, már ott óriási a távozásával megjelenő hiány, folyamatosan együtt élt a játékosokkal, figyelmeztette őket a különböző kontrollszabályok betartására, önmagában rengeteg terhet levett a vállukról. Akit nagyon szeretnék, hogy maradjon a stábból az a kapusedző: Gárdonyi András. A kapuskérdés is rendkívül fontos, és nagyon sok emberi olvasata van Vogel Soma szempontjából. Amennyire András ismeri a nemzetközi mezőnyt, az a tudás pótolhatatlan. Nagyon sokat tanult az elmúlt időszakban, hogy az egyik legjobban képzett szakember legyen. Szeretném, ha a továbbiakban is együtt dolgozhatnánk. A többi stábtag személye egyelőre az én fejemben is kérdéses.
Ezt is ajánljuk a témában
Edzés közben jelentek meg a WADA emberei, akik vér és vizeletmintát is vettek Manhercz Krisztiánéktól. Ez az olimpiai felkészülés jól kezdődött Varga Zsolt csapatának...
Visszatekintve az olimpiára, megszépült-e az elmúlt időszakban a párizsi szereplés?
Mardosó ez az időszak, ritkán vannak olyan pillanatok, amikor elégedettséget tudok érezni ezzel kapcsolatban. Ahogy érzelmileg megéltük, ahogy visszanézem a meccseket, azok a mai napig élénken élnek bennem. A mostani felkészülést sokkal jobbnak láttam, mint a korábbiakat. A játékosok félre tudták tenni azokat az akadályozó tényezőket, amelyek előtte megjelentek. Ha előretekintünk, láthatjuk, hogy egy generációváltás küszöbén állunk, világklasszisok sora zárta le a válogatott karrierjét, így
ahhoz, hogy újra nüanszokról beszéljünk, fel kell épülnie egy új csapatnak fizikálisan, mentálisan és taktikailag.
Ezt nagyon fontosnak érzem, mert emiatt nekünk a közeljövőben nem csak a nüanszokkal kell foglalkoznunk, ennél összetettebb a feladat. Egy építkezésnél először azt kell elérnünk, hogy újra egy-egy gólokról tudjunk beszélni. Ahhoz, hogy a klasszisaink felénk döntsék el a meccseket, előbb fel kell nőniük és mögöttük kell, hogy legyen rengeteg munka, a kemény védekezés, a sok védés. Akkor leszünk sikeresek a negyedik negyedekben.
Ezt is ajánljuk a témában
A némi meglepetésre a legjobb 4 közé került amerikaiak a csoportkörben elkapták a horvátokat. Nem csupán az öt olimpiai újoncunknak lett volna fontos, hogy érmet szerezzen. Drámai küzdelemben és végjátékban maradtunk alul...
Mennyire áll jól a hazai generációváltás?
Kapásoldalon most nagyon jól állunk, sokan képesek extrát hozni, a többi pozícióban viszont nem. Bal oldalon, centerben, bekkben és kapusban sem látok extra tehetséget. Ezekben a pozíciókban fel kell építenünk játékosokat, el kell jutnunk erre a szintre, ehhez stabil alapok szükségesek. Egyúttal azt is szeretném kiemelni, hogy fontos lenne lebontani egy mítoszt. Nem csak az olimpiai érem, elsősorban az aranyérem számít.
Másképp kellene gondolkodni a magyar vízilabdáról, értékelni azt, hogy a gárda úgy tud küzdeni, mint a zágrábi Eb-csapat. Ezt keresem, hogy ilyen csapatom legyen.
Ez az én célkitűzésem. Az eredmények csak akkor tudnak megszületni, ha ilyen atmoszféra van a háttérben. Rengeteg visszajelzést kaptunk, hogy mennyire szerethető volt az a csapat, megjelent a bajtársiasság és az egymásért való kiállás. Ez a következő időszak legfontosabb célja, hogy ilyen együttes épüljön. Olyan embereket keresek, akik képesek erőt meríteni a nehézségekből, akik vért isznak.
Hogyan hidalhatóak át az említett hiányposztok okozta problémák?
Csak munkával és türelemmel. Idő kell hozzá. Állhat itt bárki más, nem tud holnapra 24 éves, karakteres centert varázsolni a kalapból. Építeni tudunk a fiatal játékosokból és az idősebbekkel gazdálkodhatunk. A bekkeket illetően talán egy fokkal kedvezőbb a helyzet, tudunk fejleszteni, képezni. Vannak olyan fizikális adottsággal bíró, megfelelő lábtempóval rendelkező játékosok, akikből tudunk bekket képezni. De hogy nemzetközi szintre tudunk-e jutni, az kérdés. Mindenesetre ez a cél. A kapusposzton is vannak tehetségek, akik beérhetnek, bár a kapusoknál később jön el a kiteljesedés időszaka. A Soma mellé egy alternatívát keresünk, ha bármi történik vele, sérülés, betegség, akkor ott legyen, illetve levegyen terheket a kezdőkapus válláról. A zágrábi csapatban két meghatározó, idősebb center is szerepelt, amely meghatározta a játékunkat, de a folytatásban már a változó szabályokra is fel kell készülnünk.
Ezt is ajánljuk a témában
A háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitány a Mandinernek mesélt a pulzusáról, Vogel technikájáról és a horvátok elleni olimpiai elődöntő esélyeiről.
Taktikailag milyen változtatásokra kell felkészülni az új szabályok ismeretében?
A 25 méteres medence, a rövidebb támadóidő és kiállítás is újdonság, így mindenki számára kihívást jelent az ezekhez való alkalmazkodás. Hogy mennyire gyorsítja a játékot, mennyire kell leegyszerűsíteni azt, az még bizonytalan. Meglátjuk, hogy arrafelé tolja-e el a vízilabdát, hogy még statikusabb lesz és még hangsúlyosabb lesz a centerek kérdése, vagy kevésbé lesz jelentős ez a fajta játék. Utóbbi lenne kedvezőbb a számunkra, ha nem a klasszis centerek felé tolná el a sportágat ez a szabályváltoztatás. Ez még ismeretlen tényező, ami viszont biztos, hogy amit keresek, ettől független: az a légkör, amiben ki tudják hozni magukból a játékosok a maximumot. Néha azt érzem, hogy pozitív környezetben még az annál többet is ki tudják hozni magukból, de talán ez minden emberre igaz, aki pozitív környezetben dolgozhat. Ezt szeretném megvalósítani, mert így látom lehetségesnek, hogy ismét tényezők legyünk a nagy világversenyeken.