Kokónak és társának mindenesetre biztos, hogy nem lesz egyszerű dolga, hiszen amennyiben elnök lesz belőlük, kapásból egy nagyon kemény dilemmával néznek majd szembe. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ugyanis a közelmúltban megzsarolta/felszólította a tagszervezeteit, hogy szakítsák meg a kapcsolatot a nemzeti ökölvívó-szövetségekkel, amennyiben azok nem lépnek ki a Nemzetközi Bokszszövetségből (IBA).
„Amit a NOB 2025 elejéig elvár, az egy nagyon felelősségteljes döntést igényel, amit majd alaposan át kell beszélnünk. Ám nem titok, sok mozgásterünk nem maradt, és ha nem akarjuk, hogy a boksz kikerüljön az olimpiai sportágak közül, akkor nincs sok választásunk. Szerintem a NOB által meghatározott időre bejelentjük a World Boxinghoz való csatlakozásunkat” – mondta a lap megkeresésére a társelnöki tisztségre pályázó Varga Lajos.
Miért kell világszervezetet váltanunk, és mi köze ennek Hámori Lucához és Iman Helifhez?
A NOB és az IBA konfliktusa hosszú évekre nyúlik vissza, és számos problémát eredményezett a világ ökölvívósportjában. A nemzetközi ökölvívás helyzete kifejezetten bonyolult, hiszen tucatnyi egymással versengő világszervezet rendez versenyeket mind profi, mind amatőr szinten. Az IBA-t (korábban AIBA) 1946-ban hozták létre, és 2019-ig a NOB elismerte mint az amatőr ökölvívás világszervezetét. A konfliktus eredete, hogy az IBA 2017-ben gondatlanság és hűtlen kezelés miatt felfüggesztette elnökét, az 1988 óta NOB-tag Vu Csing-kuót, akit az üzbég G’ofur Rahimov, majd az állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnökkel jó kapcsolatot ápoló orosz Umar Kremljov követett.
A konfliktus annyira kiéleződött, hogy felvetődött, hogy az ökölvívást kiveszik az olimpiai programból – így lehet, hogy már a Los Angeles-i olimpián sem szerepelhetnek majd ökölvívók.
A NOB és az IBA közt legutóbb épp a párizsi olimpián aranyérmet nyerő Iman Helif ügyében történt pengeváltás.