Hivatalos: megvan a Magyar Ökölvívó Szakszövetség új elnöke!
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/11/m_Z_sAWViTNsKIXtZC99Urfp-rSE-wjHnL8MRtlrV4c/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2I3ZWJlODMzNTVkYTRkYWNhMTUwMDE0ZDViZmI5N2Y5.jpg)
Szombaton tisztújító gyűlést tartottak a szövetségben.
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/11/m_Z_sAWViTNsKIXtZC99Urfp-rSE-wjHnL8MRtlrV4c/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2I3ZWJlODMzNTVkYTRkYWNhMTUwMDE0ZDViZmI5N2Y5.jpg)
A sportdiplomáciai játszma nagyban zajlik. Vajnon visszakerül-e a boksz az olimpiai programba, és mi lesz az interszexuális bokszolók kérdésével?
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) csatlakozik a World Boxing nevű boksz-világszervezethez – számolt be a Nemzeti Sport. A szövetség ősszel megválasztott elnöke, Kovács „Kokó” István február 8-ra rendkívüli közgyűlést hívott össze, melynek legfontosabb napirendi pontja a csatlakozás kérdése volt. A testület tagjai egyhangúan döntöttek arról, hogy a magyar szövetség kéri felvételét a World Boxing világszervezetbe.
Ezt is ajánljuk a témában
Szombaton tisztújító gyűlést tartottak a szövetségben.
Ez egyúttal valószínűleg azt jelenti, hogy a MÖSZ tagsága megszűnik IBA-ben (Nemzetközi Ökölvívó-szövetség), amely korábban az amatőr ökölvívás elismert nemzetközi világszervezete volt.
A magyar bokszszövetség reménye szerint a World Boxing a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által elismert szervezetként vezetheti vissza a 2028-as Los Angeles-i olimpiai programba az ökölvívást.
De mi ez a sportdiplomáciai játszma, amely a nemzetközi ökölvívásban az elmúlt években történt, és mi köze az interszexuális bokszolókhoz? Nézzük meg egy kicsit részletesebben!
A világ ökölvívása szervezeti szinten mindig is elég kaotikus volt. Sosem volt meg az a fajta egység mint például a labdarúgásban, ahol a nemzeti szervezetek mind regionális alapon – jellemzően földrészek szintjén – szerveződő nagy szövetségekhez és a Nemzetközi Labdarúgó-szövetséghez csatlakoztak, és ezek szervezik a sporteseményeket. A bokszban teljesen más a helyzet. Maga sportág is ketté van választva, hiszen az úgynevezett amatőr ökölvívás valójában professzionális sport, de mégis külön kezelik a „profi” boksztól.
Ezt tovább bonyolítja, hogy mindkét szinten legalább egy tucat magát „világszervezetként” aposztrofáló intézmény létezik, amely egymástól függetlenül működik, és szervez versenyeket. Ez így van az amatőr ökölvívásban is.
Az egyik legrégebben alapított ilyen szövetség az 1946-ban létrejött, amatőr ökölvívókat tömörítő Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA vagy korábban AIBA). A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2019-ig az IBA-t tekintette az amatőr ökölvívás világszervezetének. 5 évvel ezelőtt azonban megromlott a két szervezet viszonya.
A konfliktus eredete, hogy a bokszszövetség 2017-ben gondatlanság és hűtlen kezelés miatt felfüggesztette elnökét, az 1988 óta NOB-tag Vu Csing-kuót, akit az üzbég G’ofur Rahimov, majd az állítólag Vlagyimir Putyin orosz elnökkel jó kapcsolatot ápoló orosz Umar Kremljov követett. A NOB ezt követően 2023-ban leminősítette és az el nem ismert státuszba sorolta át az IBA-t és meglebegtette, hogy hogy a 2028-as olimpia hivatalos programjából is kiveszik az ökölvívást.
A NOB és az IBA megromlott viszonyát tovább terhelte a nők közt olimpiai bajnoki címet nyerő interszexuális bokszoló, Imane Helif és Lin Ju-ting esete.
Az Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) a 2023 márciusában rendezett bokszvilágbajnokságon mindkettejüket diszkvalifikálta; az indoklás szerint genetikai tesztjük eredménye alapján nem feleltek meg a szervezet szabályozási feltételeinek. Az IBA közölte, a döntés az egyenlő versenyzési feltételek biztosítása értelmében született, mivel genetikai adottságai miatt mindkét sportolónak meghatározó versenyelőnye volt a többi női sportolóval szemben.
Ezt is ajánljuk a témában
A Hámori Luca révén Magyarországot is érintő ügy ráirányította a figyelmet a sportági szabályozás felülvizsgálatának szükségességére.
A NOB erre közölte, hogy az IBA tisztességtelen és átláthatatlan eljárással zárta ki a vb-ről a két versenyzőt. Elismerte ugyan, hogy a szervezet levélben értesítette őket a tesztek eredményeiről, de illegitimnek tartja a szerinte ad hoc jelleggel elvégzett vizsgálatokat, és közölte, hogy az olimpián való részvétel feltételrendszerét a játékok alatt nem lehet megváltoztatni.
A NOB szabályrendszere alapján így mindkét interszexuális bokszoló versenyezhetett a párizsi olimpián, amelyen végül az ismert körülmények közt mindketten aranyérmet nyertek, minden női bokszolót legyőzve. Ez persze tovább élezte a konfliktust az IBA és a NOB között, miután előbbi nem engedi a nők közt szerepelni, az interszex ökölvívókat, így Iman Helifet és Lin Ju-tinget is kizárták a 2025 májusában rendezett világbajnokságról.
És itt jön a képbe a NOB által lelkesen támogatott World Boxing, amelynek nem titkolt célja a sportág nemzetközi irányításának átvétele.
A szervezetet (ami nem összekeverendő a 1921-ben alapított World Boxing Association-nel) 2023-ban alapították. Hogy kik, azt pontosan nehéz megmondani,
hisz a WB saját weboldalán mindössze annyit ír erről, hogy „a világ számos nemzeti szövetségében dolgozó hasonló gondolkodású személyekből álló csoport”.
A „miért” már valamivel tisztább: „válaszul az amatőr ökölvívás nemzetközi irányító testületét övező állandó problémákra, amelyeknek a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) sportági integritás, vezetés, átláthatóság és pénzügyi irányítás miatti régóta fennálló aggodalmainak elmulasztása kétségessé tette az ökölvívás olimpiai sportágként való jövőjét”.
Ez pontosabban ezt jelenti, hogy a NOB és az IBA konfliktusa odáig fajult, hogy a NOB kivette az ökölvívást a 2028-as los angelesi olimpia programjából.
Ez azonban senkinek sem jó – sem a NOB-nak, sem a nemzeti szövetségek versenyzőinek, és főleg nem az Egyesült Államoknak, ahol rendkívül népszerű a sportág, és óriási presztízsveszteség lenne, ha a los angelesi játékokon nem rendeznének ökölvívó-versenyeket.
A WB tagsága gyorsan növekszik, másfél év alatt 74 nemzeti szövetség csatlakozott, ezzel együtt pedig egyre nagyobb a szervezet befolyása, miközben az IBA-é csökken. A WB vezetésének célja, hogy a NOB hivatalosan is elismerje mint a sportág világszervezetét, és a jövőben, akár már a 2028-as Los Angeles-i olimpián ők szervezhetik az ökölvívó-versenyeket (Az olimpiai ökölvívótorna szervezését és lebonyolítását a 2021-s tokiói, majd a 2024-es párizsi olimpián is a NOB intézte, az IBA-t mellőzve).
Már amennyiben egyáltalán benne marad az olimpiai programban a boksz, hiszen a párizsi botrány eredményeként még azt sem lehet tudni, hogy így lesz-e.
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség 19. európai szövetségként épp ebben a reményben csatlakozott a WB-hez, amely állítása azt szeretné elérni, hogy továbbra is legyenek ökölvívó-versenyek az olimpiákon – de hogy ez sikerül-e, és mit eredményez a világ ökölvívásában, az egyelőre nagy kérdés. Nem mindegy például, hogy a NOB az egyre növekvő nyomás hatására változtat-e a szabályrendszerén az interszexuális sportolók versenyzésének kérdésében.
Bár vannak erre utaló jelek, mindezt nagyban befolyásolja majd, hogy a tavaszi tisztújításon kit választanak meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság új vezetőjévé.
Ezt is ajánljuk a témában
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöki székéért folyó versengésben több álláspont is elhangzott.
Ezt is ajánljuk a témában
Óriási változások jöhetnek a sport világában a nők veréséért olimpiai aranyérmet kapó algériai ökölvívó botránya miatt.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt