15 érmet nyert Magyarország a párizsi paralimpián
A magyar küldöttség 13 sportágban 39 sportolóval indult a játékokon, ahol 5 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzérmet nyertek versenyzőink.
Mellbevágó és egyben lenyűgöző volt az a szeretet, amely a sportolóink felé áradt – mondja Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke. A párizsi játékokon részt vett 39 magyar parasportoló emberfeletti és emlékezetes teljesítményt nyújtott. Adja magát a kérdés: valóban csak feleannyi jutalmat érdemelnek, mint az épek? Interjúnk.
Nyitókép: Konkoly Zsófia volt a legeredményesebb magyar: két arany-, egy ezüstérem! Fotó: MPB/Szalmás Péter
Párizsban folytatódott a magyar parasport aranykora: 13 sportág 68 versenyszámában 39 sportoló képviselte hazánkat, és sikerült megismételni a tokiói teljesítményt: öt arany-, hat ezüst- és négy aranyéremmel térhettünk haza. A nagy győzelmek hátteréről, aranyérmeseinkről, legendáinkról és a saját benyomásairól is mesélt lapunknak Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság első embere.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar küldöttség 13 sportágban 39 sportolóval indult a játékokon, ahol 5 arany-, 6 ezüst- és 4 bronzérmet nyertek versenyzőink.
Pár nappal a paralimpia befejezését követően miként értékeli a magyar küldöttség teljesítményét? Különös tekintettel arra, hogy az eskütételen megfogalmazta: 68 aranyérmet vár.
Kissé pontosítanék: nem 68 aranyérmet vártam, hanem azt mondtam, 68 aranyéremért megyünk Párizsba! És ez semmit nem változott: mi minden versenyre azért megyünk, hogy megnyerjük. Ez így volt a paralimpián és így marad utána is. Öt aranyat a négy paralimpiai bajnokunk hazahozott a nyakában, kettőt igazságtalanul elvettek tőlünk, a többiről lemaradtunk. De újra és újra visszamegyünk majd, mindegyikért.
A Magyar Paralimpiai Csapat 100 százalékból 100 százalékot teljesített. Minden sportoló, minden versenyszámban mindent megtett, amit csak tehetett. Legyen minden magyar büszke rájuk!
Valóban mindegyik versenyző hatalmas megbecsülést és tiszteletet érdemel, de kérem, vegyük külön nagyító alá az aranyérmeseinket! Kérjük, jellemezze a hősök között is az elsőket! Az úszó Konkoly Zsófia a csapat legeredményesebb tagjaként két aranyéremmel zárt (200 méteres vegyesúszás – SM9, 400 méteres vegyesúszás – S9), plusz fő számában, a 100 méteres pillangóúszásban (S9) ezüstérmet hozott haza.
Zsófi már a legnagyobbak között van – és még hol a vége... Az első nap megszerzett aranyérme megalapozta az egész csapat hangulatát. Nyugodtan, taktikusan, kizökkenthetetlenül úszott, testben, szívben, fejben egyaránt kiegyensúlyozott, erős sportoló. Végtelenül kedves és intelligens személyiség, mesterével, Jancsik Árpáddal a pécsi paraúszóműhelyben dolgoznak, amelyik hazánk egyik legsikeresebb parasportközpontja.
Ezt is ajánljuk a témában
A 100 méteres hátúszás (S9) előfutamában a pécsi versenyző az 5. helyen végzett, így nem jutott az első fináléba, de cseppet sem volt elkeseredve emiatt...
Pap Bianka ismét nagyot alkotott, hizen a teljes éremkollekciót elhozta Párizsból - 100 méteres hátúszásban arany-, 200 méteres vegyesúszásban ezüst-, 400 méteres gyorsúszásban pedig bronzérmes lett.
Szabó Álmos tanítványa a Vasasban, már a harmadik paralimpiája, és mindegyiken szerzett érmet. Nekem a mai napig furcsa, hogy amennyire szelíd és kedves a szárazföldön, annyira harcos és rámenős a vízben. Az ELTE joghallgatója, az egyetem „sportarca”, a sportkarrierje után jogászként is a kiválók közé emelkedhet.
Ezt is ajánljuk a témában
A 400 méteres gyorsúszás (S9) bronzérme után klasszisunk beváltotta ígéretét: kedvenc távján, 100 méter háton, magabiztos versenyzéssel védte meg tokiói elsőségét. Konkoly Zsófia harmadik aranyérmét egy olyan versenyző akadályozta meg, aki úgy tűnt, tökéletesen használja mind a négy végtagját!
Az atléta Ekler Luca is kiemelkedett a mezőnyből, hiszen Tokió után továbbra is a távolugrás (T38) királynője maradt, magabiztosan utasította maga mögé a mezőnyt, ezen kívül 400 méteres síkfutásban (T38) ezüstérmet nyert, míg 100 méteres síkfutásban (T38) az ötödik helyen végzett.
A TFSE atlétája, Szalma László mesteredző tanítványa egy igazán komplex sportember. Immár kétszeres paralimpiai bajnok, tanít a Testnevelési Egyetemen, a doktori programon vesz részt. Idén jelölt volt a Laureus-díjra, a sport Oscar-díjára a parasport kategóriában. A jövő nagy magyar sportvezetője, -diplomatája lehet!
Ezt is ajánljuk a témában
Ahogy az várható volt, csütörtök délelőtt kiválóságunk rajt-cél győzelmet ért el távolugrásban (T38), ezzel megvédve paralimpiai bajnoki címét. A TFSE kiválósága a nem mindennapi körülmények között zajló verseny kulisszatitkaiba is beavatja a Mandiner olvasóit!
Bár a kajakos Kiss Péter Pál még mindig csak 21 éves, párizsi címvédésével beírta magát a halhatatlanok közé. S megmentette a magyar kajaksport becsületét is, hiszen a sportág egyetlen aranyérmét szállította haza Párizsból.
Bár a győzelme papírforma volt, nem volt egyszerű odáig az útja. Sérülések hátráltatták sokszor, de mindegyiken túllendült. A Honvéd kajakosa, Pruzsina István az edzője. Peti a Testnevelési Egyetem hallgatója.
a parasport csillagai számára elvárás, hogy készüljenek a civil életükre. Nem maradnak és nem is akarnak örökre sportolók, majd „egykori bajnokok” lenni, nem az aranyérmeik emlékeiből akarnak megélni, hanem a tudásukból.
Petiben még két-három paralimpia is benne van, bár egyre keményebb konkurrenciára kell számítania.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha lehetett tuti aranyéremre fogadni a paralimpia előtt, az a Bp. Honvéd versenyzőjének elsősége volt. A kajak 200 méteres távot (KL1) Kiss Péter Pál döbbenetes fölénnyel meg is nyerte, de aki ismeri, tudja: nem akármilyen utat járt be addig...
Bár két klasszisunk „csak” ezüstérmet nyert, róluk külön kell szólnunk: a hetedik paralimpiáján tizenharmadik érmét megnyerő legendáról, a kerekesszékes vívó Krajnyák Zsuzsannáról...
Zsuzsi egy külön kategória őt nem lehet és nem szabad a hagyományos mércével mérni. Vannak nagy sportolók, vannak erős személyiségek, vannak nagy bajnokok és vannak, akik mindezek felett állnak, ők az idolok, a legendák. Nem tudjuk, hogy mi teszi őket azzá, nincs rá definíció. A női tőrcsapat, benne Zsuzsival, behúzta az ezüstöt, egy olyan, Hong Kong elleni elődöntővel, amelyet vívástechnikai és sportpszichológiai egyetemi órákon kell majd mutogatni.
Ezt is ajánljuk a témában
Csodálatra méltó, amit kerekesszékes vívónk az elmúlt 24 évben véghez vitt: nemcsak, hogy Európa- és világbajnok, de Párizsban, a hetedik paralimpiáján (!) már a tizenharmadik érmét szerezte!
... valamint az úszó Illés Fanniról, aki csupán négy századdal maradt le 100 m mellúszásban olasz riválisa mögött.
Talán rajta kívül alig akadt olyan, aki hitt abban, hogy akár aranyat is nyerhet. Férje, edzője, Szabó Álmos talán igen, de ez már az ő titkuk marad. Nagyon szépen és kiegyensúlyozottan versenyzett, ugyanúgy hitt magában, mint tette ezt minden más élethelyzetben. A verseny utáni nyilatkozatának őszintesége pedig mérce minden magyar sportoló számára.
Ezt is ajánljuk a témában
Csupán 4 századmásodpercen (!) múlt, hogy a Vasas kitűnősége a 100 méteres női mellúszás (SB4) döntőjében a második helyen végzett...
Tudom, hogy erről markáns véleménye van, és a párizsi napok végeztével újra fellángolt a vita: a paralimpikonok miért csak fele annyi jutalmat kapnak, mint az ép versenyzők?
Hát, a helyzet az, hogy lassan az a kérdés vethető majd fel, hogy nem a parasportolók jutalmának kellene-e nagyobbnak lennie, mint az épekének?
Nagyon kérek mindenkit, hogy fogadja el, hogy az épek sportja és a parasport két különböző rendszer. Nem vethető össze a kettő szinte semmiben sem. Ezért a parasportolók egyszeri jutalmát ne az olimpikonok egyszeri jutalmához mérjük, hanem a saját maguk teljesítményéhez. És van itt még egy dolog: az olimpiai és paralimpiai érmesek 35. életévüktől életük végéig járó havi járadéka fillérre ugyanannyi. De volna nekem egy javaslatom: ne várjunk mindig arra, hogy az állam rendezze ezt a kérdést, miközben persze, mi megtesszük ezt a javaslatot újra. Tisztelettel kérem a magyar vállalkozásokat, cégeket, üzletembereket, hogy fogjanak össze és – példát mutatva – pótolják ki a paralimpikonok jutalmát.
Mennyire érezték Párizsban azt a hihetetlen népszerűséget és szeretetet, amely a magyar paralimpiai csapat felé áradt?
Mellbevágó módon éreztük, lenyűgöző volt. Ezek a fiúk, lányok okos, tisztességes, szerény emberek, akik elképesztő erőket mozgósítanak a sportsikereik érdekében. Ha a szemükbe néznek, ha látják őket küzdeni, örülni vagy éppen bánkódni, azt érzik, hogy mi, magyarok mindannyian összetartozunk. Kevés érzésre van jobban szükségünk, mint éppen erre.
A paralimpia előtt mesélte, nem csak a versenyeket járja majd, hanem élményeket gyűjt, sokat fényképez és sportvezetőként tapasztalatokat is szerez majd. Önnek, személy szerint mit adott a párizsi két hét?
Ha a jövő heti Mandiner hetilap minden oldalát megkapom, akkor sem tudnám teljességében elmondani. Ha össze kellene foglalnom: a sport korábban sosem volt élményközpontúságát láttam. Sosem hatottak egyszerre ennyire minden érzékszervre egy sporteseményen, mint az olimpia-paralimpia kombójában. Látvány, hangzás, szenvedély, kreativitás elképesztő egyvelege volt. Elmondok egy jellemző pillanatot, a vak távolugrók versenyét. A sportoló megáll az ugrógödörrel szemben, készülve a harminc méternyi rohamra. Az edzője az elugró lécnél áll, szemben vele. A sportoló felemeli a karjait, jelzi, hogy készen áll. A szpíker finoman beleszól a mikrofonba: „csendet kérünk”.
És a Stade de France 75 ezer nézője elnémul. Hiszen a sportoló csak úgy tud végigfutni a lécig, ha hallja közben az edzője ritmikus kiabálását. Egy pisszenés sem hallatszik. Majd amikor a vak sportoló az ugrás után belehuppan a gödörbe, felrobban a stadion. Garantálom, hogy mindenki elsírja magát, amikor ezt először átéli. És végtére is ez a sport lényege.
Melyek a legfontosabb feladatok a következő paralimpiáig, Los Angelesig?
A két hét múlva megjelenő Mandiner összes oldalát is kérem!