Távol a párizsi álomtól, ugyanabba a folyóba lépett férfi kajaknégyesünk, mint Tokióban
A Nádas Bence, Csizmadia Kolos, Kuli István, Tótka Sándor egység nem tudott versenyre kelni a legjobbakkal.
Hüvös Viktor mesteredző kereste a szavakat és az okokat is boncolgatta lapunknak. Elmondta, mit csinálna másképp, s hogyan hathat a kudarc a Nádas Bence, Tótka Sándor páros pénteki versenyzésére.
Nyitókép: Facebook/MKKSZ/Szalmás Péter
***
Ezt is ajánljuk a témában
A Nádas Bence, Csizmadia Kolos, Kuli István, Tótka Sándor egység nem tudott versenyre kelni a legjobbakkal.
Hüttner Csaba szövetségi kapitány azt ígérte, öt perc múlva nyilatkozik, majd eltűnt a csónakházban. Ön ebben a nehéz pillanatban is a rendelkezésünkre áll, ami több mint becsülendő... Éremért jött a magyar férfi kajaknégyes, de csak a 7. helyen végzett. Mi történt, van már magyarázat a kudarcra?
Nem nagyon tudok nyilatkozni erről. Ahhoz meg kellene nézni az adatokat, amiket mértünk verseny közben.
Érthető, hogy ön is csalódott, ráadásul a módszerének az egyik központi eleme a teljesítmény-diagnosztika. Ami viszont nem számszerűsíthető, ami fejben zajlott. Az, hogy másodjára rajtolt csak el a mezőny hogyan hatott Tótka Sándorékra?
Maga a rajt pillanata nem volt rossz. Inkább utána nem volt meg az a tempó, ami kellett volna, az hiányzott! Ez egy hosszú sprintszám, itt ha az elején nem mégy, akkor nem tudsz feljönni már.
Azért kellett megismételni a rajtot, mert egy egység, jelesül a magyar kiugrott. Emiatt óvatosabbak lettek a fiúk, nehogy kizárják őket?
Ilyenkor óvatosabbak természetesen, de azért azt láttam, sikerült a másodikba is jól belenyúlni. Nem azon múlott.
A fiúk rettentően csalódottak, a négyből ketten jöttek ki az újságírókhoz, Kuli István és Csizmadia Kolos. Mit látott rajtuk?
Hát nem boldogok.
Gyakorlatilag 7 éve építgetik ezt az egységet, azóta, mióta kiderült, hogy az olimpiai táv ezer helyett ötszáz méterre csökken. Kiugró világbajnoki és Európa-bajnoki eredményeket is elértek, volt, hogy az A döntőről is lemaradtak. Tokióban és Párizsban is a hetedik helyre futottak be. Ennyire nehéz ez a versenyszám?
A négyes azért különösen nehéz, mert nagyon pontosnak kell lenni, négy ember összehangolt munkáján múlik. Nehéz ügy.
2020-ban egy évvel elhalasztották az olimpiát, majd a 2021-es játékok előtt Kuli István megsérült és volt más személyi változás is. Most milyen hátráltató tényezők adódtak?
Nem volt hátráltató tényező, zökkenőmentes felkészülésünk volt. Ha most visszamennénk az időben, és valamit lehetne másképp csinálni, akkor sem tudom, mit tennék másképp.
Az átlagember, a szurkoló nem lát a kulisszák mögé, még az újságíró sem. Mégis mekkora munka van a tavaly világbajnoki ezüstérmes, most olimpiai hetedik férfi kajaknégyes háta mögött?
Egy elég hosszú listát lehetne erről írni, hogy a fiúk is milyen áldozatokat hoztak azért, hogy akárcsak egy ilyen hetedik helyet összehozzanak. Most persze nagyon megvisel mindenkit, de a másik oldalát nézve, kijutni egy olimpiára K4-ben nagyon nehéz és nagy dolog.
Ön már az ötödik olimpiáján vesz részt edzőként. Többek között a Tokióban 200 méter egyesben olimpiai bajnok Tótka Sándort is felkészítette. Az a szám lekerült a programról. Sanyi – a szintén az edző beceneve alapján elnevezett Kicsi-Teamhoz tartozó – Nádas Bencével pénteken párosban veszi célba az olimpiai dobogót K2 500 méteren. Mennyire vetheti vissza őket a négyessel elszenvedett kudarc?
Szerintem túl fognak ezen lendülni, mert elég profi mind a két versenyző, és fogják tudni hozni azt, amit tudnak. A jól begyakorolt taktikát kell hozniuk, amit edzéseken modelleztünk.
Ezt is ajánljuk a témában
A Tokióról lemaradt Kuli István élt a második eséllyel, és eljutott Párizsba, ahol kedden kezdődnek a kajak-kenu versenyek. Lapunknak mesélt a kálváriájáról, a négyesen belüli nézeteltérésekről és egységről, összezártságról, valamint arról, mennyire tud alkalmazkodni Tótka Sándorékhoz. Interjú!
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.