Wladár Sándor a Mandinernek Milák Kristófról: Ha százhatvan-százhetven méterig bírja...
A Magyar Úszószövetség elnöke lapunknak elárulta, mennyi érmet vár az úszóinktól Párizsban a nyári olimpián.
Sakkolimpián is indulhatna úszó klasszisunk, aki járatlan úton juthat el az olimpiai dobogó tetejére Párizsban. Mandiner-elemzés!
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás
A magyar szurkolók, meg talán a hazai szakma számára is a legnagyobb kérdőjel az volt, mire lesz képes Milák Kristóf a most zajló nyári játékokon a francia fővárosban. A klasszis úszónk az elmúlt egy évet többet pihent, mint az egész magyar válogatott. A Budapesti Honvéd sportolójának tehetségét senki sem kérdőjelezi meg, de abban már megoszlanak a vélemények, hogy az elvégzett munka hiányát lehet-e kompenzálni a kivételes kvalitással.
Valamivel több mint egy évvel ezelőtt a 2023-as áprilisi magyar bajnokságon gond nélkül megúszta az olimpiai A-szintet 100 és 200 pillangón. Ez idő tájt még minden szépnek tűnt, ám mint később kiderült, mégis megtört valami vele. A tavalyi fukuokai világbajnokságot kihagyta, egyre kevesebbszer jelent meg az edzéseken a Duna Arénában, és egyre kevesebb emberrel állt szóba.
Milák ekkor elkezdte a saját útját járni, amiről azóta sem tért vissza közénk. Az év elején a magyar úszók egy része Dubajba utazott edzőtáborozni, azonban a pillangókirály nem tartott a csapattal, s nem vett részt a februári dohai vizes világbajnokságon sem.
Aztán áprilisban öt arany- és egy ezüstéremmel zárta a Duna Arénában rendezett 126. országos úszóbajnokságot. Májusban Virth Balázs tanítványa csak a második helyen végzett fő számában, 200 méter pillangón a Mare Nostrum nemzetközi úszóverseny-sorozat barcelonai állomásán. Majd pár nappal később, június elején újra a régi formáját mutatta, végig vezetve, fantasztikus versenyzéssel nyert Monte-Carlóban a Mare Nostrumon. A júniusi belgrádi Európa-bajnokságon 100 és 200 pillangón is aranyérmet nyert, ám az időeredményei messze elmaradtak az egyéni rekordjaitól. Aki kicsit is benne van a sportban, az tudja, ez azért van, mert az elmúlt egy évben nagyon keveset edzett.
Az utóbbi időben annyira magába fordult az olimpiai, világ- és Európa-bajnok világcsúcstartó, hogy a Magyar Úszószövetség elnöke, Wladár Sándor, de még Sós Csaba szövetségi kapitány sem tudta őt elérni. A sportvezető a rossz előjelek ellenére két érmet vár Miláktól a most zajló párizsi olimpián.
„A 200 méter pillangó nagyon nehéz küzdelem lesz, de ő győztes típus, rendkívüli adottságokkal, egyfajta szuggesztióban tudja végigúszni a fő számát. Tehát képes legyőzni a biológiának, a sportélettannak, a fehérje alapú életnek a törvényszerűségeit, s az gondolom, ha százhatvan-százhetven méterig bírja, akkor az edzéseknek a nem kellő számú látogatása ellenére megnyerheti a számát. Ha valaki megnézi a tokiói döntőt, láthatja a klasszisát, hogy 160 méternél tudott extra sebességre kapcsolni, albatrosz módjára kiemelkedni a vízből, és tudott óriási hajrával ráverni a világra bő egy testhosszt.
De most kérdéses, mi lesz 160-nál, amikor versenyben lesz Léon Marchand-nal. Ezt most senki sem tudja megmondani.
A másik számában, a 100 méter pillangón a dobogóra várnám Kristófot” – nyilatkozta még korábban a Mandinernek a Nemzet Sportolójának az idén megválasztott Wladár. Moszkva olimpiai bajnoka elárulta nemcsak ő, hanem a teljes magyar úszószakma és sportirányítás is kíváncsian várja azt, hogy a Milák által megálmodott és írt út hová vezet majd.
Ezt is ajánljuk a témában
A Magyar Úszószövetség elnöke lapunknak elárulta, mennyi érmet vár az úszóinktól Párizsban a nyári olimpián.
A magyar úszósport egyik nagy alakja, Hargitay András nem izgult különösebben Milák párizsi szereplése miatt, szerinte megvédi a címét a 200 méteres pillangóúszásban. A korábbi szövetségi kapitány úgy látja, bármennyire is furcsa és követhetetlen a felkészülése, Kristóf pontosan tudja, hogy mit csinál, nem rögtönöz, minden lépését megtervezte – erről az Origo Sport podcast műsorában beszélt Hargitay. Tény, az idei nyári játékok egyik legnagyobb magyar aranyesélyese a világverseny előtt az idén még három másodpercre sem tudta megközelíteni a legjobb eredményét, ugyanakkor ezzel az idővel is a második helyen állt az olimpiát megelőzően a világranglistán a japán Honda Tomoru mögött.
„Ezeknek az eredményeknek nincs jelentőségük, mert az országos bajnokságon és az Európa-bajnokságon is győzött és az első helyhez ez az eredmény is elég volt. Mi több,
szerintem Milák tudatosan választotta a felkészülés ezen formáját, s minden lépését megtervezte ebben a háborúban”
– jelentette ki határozottan a világbajnok, olimpiai bronzérmes úszó, aki a párizsi olimpia idején az Origo, a Magyar Nemzet és a Bors munkáját segíti szakértőként.
Ugyanakkor tény, a szakma rendkívül tanácstalan volt a Milák-ügyben.
„Sok-sok ember az infarktus határán volt, edzők, sportvezetők, én is, hogy mi lesz vele. Nagyon döcögött a kommunikáció az olimpikonnal, roppant nehéz volt egyáltalán megtudni azt, hogy mit szeretne. Nem nagyon állt szóba senkivel sem az elmúlt egy évben. Nem tudtuk, mi jár a fejében. De azért bizakodjunk, hiszen Kristóf annyiszor megmutatta már, mit tud” – mondta Wladár Sándor.
Arra, hogy Milák Kristóf megvédi-e a címét 200 pillangón Párizsban, szerdán (20.37) kapunk választ. Mindenesetre egyelőre úgy tűnik, jól megvezetett mindenkit, s akár a sakkolimpián is indulhatna a játékok után az úszózsenink, akkor nagy stratéga. Kristóf igazi nagymester, mesterien vitte be az erdőbe, s vezette félre a formáját illetően az egész országot és a riválisokat. A 200 m pillangóúszás kedd délelőtti előfutamát majdnem egy testhosszal, 1:53.92 perces idővel nyerte meg. És mellékesen azért jegyezzük meg, hogy Milák nagy riválisa, Léon Marchand másfél másodperccel kezdett gyengébben, 1:55.26-ot úszott elsőre. Az esti középdöntőben Milák még inkább tudatta, ki az úr 200 pillangón (1:52.72), de a sakkjátszma utolsó partija még hátra van...
Kapcsolódó cikkek a Olimpia 2024 aktában.
Nincs leállás: az elmúlt hétvégén három aranyérem volt a termés.
Kiss Péter Pál mostantól már kétszeres paralimpiai bajnok, emellett négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.
A pécsi sportoló a 200 méteres vegyesúszás SM9 kategóriájának döntőjében elsőként csapott a célba a párizsi paralimpián.