Giorgia Meloni fegyvernyugvást kér az olimpia idejére

Az olasz kormányfő elmondta, hogy az olimpiai játékok idejére szóló béke ötletét Franciaország vetette fel.

Zászlót és himnuszt is készítenek a tiszteletükre.
Fotó: MTI/EPA/Teresa Suárez
Ismét érdekes helyzetbe kerültek az orosz sportolók: mint ismert, az olimpia 128 éves története során számos különböző néven versenyeztek, hiszen sportolóik a múlt század elején voltak már az Orosz Birodalom indulói, majd később szovjetek is, az unió felbomlása után 1992-ben egyesített csapatként, aztán oroszokként, az előző olimpián pedig a doppingbotrány következtében Orosz Olimpiai Bizottság néven „csatáztak” az érmekért. A 2022 óta tartó orosz katonai invázió következtében a 2024-es párizsi olimpián megint egy másik néven indulhatnak majd – írja a CNN.
Miután 2022 februárjában Oroszország Fehéroroszország támogatásával megtámadta Ukrajnát, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) azt javasolta, hogy tiltsák meg az orosz és fehérorosz sportolóknak a nemzetközi sporteseményeken való részvételt.
Néhány hónappal később a NOB bejelentette szándékát, miszerint lehetővé teszi ezen sportolók számára, hogy semlegesként versenyezzenek, hasonlóan az orosz és fehérorosz teniszezőkhöz, akiket az ATP-, WTA- és Grand Slam-versenyeken nemzetiségükre való hivatkozás nélkül mutatnak be.
Ezt is ajánljuk a témában
Az olasz kormányfő elmondta, hogy az olimpiai játékok idejére szóló béke ötletét Franciaország vetette fel.
Közben azonban még mindig sok vita folyik arról, hogy engedélyezni kell-e az orosz és a fehérorosz sportolók részvételét az olimpián – különösen az ukrán sportolók adtak hangot aggodalmuknak.
A NOB végrehajtó testülete azonban úgy ítélte meg, hogy igazságtalan lenne pusztán az útlevelük alapján megbüntetni a sportolókat. A döntéshozók az engedéllyel lehetővé tennék, hogy nagyon szigorú feltételek mellett néhányan versenyezzenek Párizsban.
Az orosz vagy fehérorosz útlevéllel rendelkező sportolók elnevezése egyéni semleges sportoló lesz. Ezeket a sportolókat az AIN rövidítéssel illetik, amely az Athlètes Individuels Neutres francia fordításából (egyéni semleges sportoló) származik, és akkor versenyezhetnek, ha megfelelnek a jogosultsági követelményeknek.
„A háború felelősei, az orosz és fehérorosz államok és kormányok elleni szankciók a 2024-es párizsi olimpiai játékok idejére is érvényben maradnak.
A sportolók semmilyen hivatalos helyszínen vagy hivatalos rendezvényen nem tüntethetik fel Oroszország vagy Fehéroroszország zászlaját, himnuszát, színeit vagy bármilyen más azonosító jelét”
– áll a NOB közleményében.
Ezt is ajánljuk a témában
Javult a mieink helyzete az elemző cég számításai szerint.
A speciális csapat versenyfelszerelését még nem hozták nyilvánosságra, így nem tudni, hogy az egyéni semleges sportolók vadonatúj zászlójának türkiz színeit viselik-e majd, vagy semleges sportruházatot vesznek fel.
Érdekes, hogy győzelmük esetén egy szöveg nélküli himnuszt is játsszanak majd a tiszteletükre.
Versenyezni és olimpiai érmeket nyerni jogosultak, de nem jelennek meg a nemzetek éremtáblázatában, illetve a megnyitó ünnepség hagyományos bevonulásán sem vehetnek részt, bár a NOB kijelentette, hogy „lehetőséget biztosítanak számukra, hogy megtapasztalják az eseményt...”
Ahhoz, hogy a nemzetközi szövetségek meglévő minősítési rendszerén keresztül kvalifikált orosz és fehérorosz sportolók megfeleljenek a szigorú követelményeknek rendkívüli alkalmassági felülvizsgálatot rendelt el a NOB, illetve természetesen meg kell felelniük a doppingellenes követelményeknek is.
Az alkalmasságot az újonnan létrehozott Egyéni semleges sportolói jogosultság felülvizsgáló testület határozza meg, amelynek tagja a kétszeres NBA-bajnok és hatszoros All-Star-bajnok Pau Gasol, aki a NOB Etikai Bizottságát képviseli, az egykori művészi úszó, Nicole Hoevertsz, valamint a korábbi olimpiai asztaliteniszező Ryu Seung-min.
Ezt is ajánljuk a témában
Kevesebb mint 50 nap múlva rajtol a világ legnagyobb sporteseménye a francia fővárosban. Hogy áll Magyarország?
A NOB kijelentette, hogy március 28-ig 12 orosz útlevéllel és hét fehérorosz útlevéllel rendelkező egyéni sportoló kvalifikálta magát a 2024-es párizsi játékokra, de közölte, hogy a játékokon részt vevő sportolók végső számát a folyamat lezárultáig nem hozza nyilvánosságra.
Összehasonlításképpen: Oroszország 330 sportolót küldött Tokióba 2021-ben, míg Fehéroroszország 104-et.
Az is kérdés, hogy Moszkva elfogadja-e a NOB által meghatározott feltételeket, mert közben Oroszország már azt tervezgeti, hogy az év folyamán saját Barátság Játékokat rendez. Az ötletet a NOB nem csak nem támogatta, egyenesen elítélte.
Ezt is ajánljuk a témában
A múlt és a jövő spanyol teniszcsillagai aranyérmet nyernének párosban Párizsban.
A sportolók kilétére eddig szintén nem derült fény, de elképzelhető, hogy rajthoz áll Párizsban az egykori világelső orosz teniszező, Daniil Medvegyev. A korábbi US Open bajnok elmondta, hogy semleges színekben is szívesen részt venne a párizsi ötkarikás játékokon.
Úgy döntöttem, ha játszhatok az olimpián, akkor ott akarok lenni. Ha nincs fölöttem a zászló, akkor is tudom, ki vagyok, tudom, miért teniszezek. Egész életemben így játszottam”
– jelentette ki Medvegyev a múlt hónapban újságírók előtt.
Ami tehát biztosnak tűnik, egyéni semleges sportolókként indulhatnak az orosz és fehéroroszok Párizsban, a csapatsportágakban azonban továbbra sem színesíthetik a mezőnyt.
Ezt is ajánljuk a témában
A korábban Magyarországon vagy Afganisztánban történtek nem ütötték meg a nemzetközi futballvilág ingerküszöbét, ellenben a napjainkban Ukrajnában történtekkel.