A szerző a Makronóm újságírója.
Remek évet tudhatnak maguk mögött azok a washingtoni szenátorok és kongresszusi képviselők, akik a védelmi ipar részvényeibe fektették pénzüket 2024-ben. Nem csoda: az ukrajnai és a közel-keleti háborúk hatására a hadiipari vállalatok tőzsdei mutatói fénysebességgel lőttek ki, az amerikai törvényhozók pedig kapva kaptak a lehetőségen, hogy dollármilliókkal növeljék a családi költségvetést. Utóbbi szó szerint értendő. Miután a politikusok részvényvásárlásai és/vagy -eladásai kapcsán üvölt a bennfentes kereskedelem gyanúja (ha valakik, akkor ők tudják a legjobban, mi lesz a következő washingtoni háborús, fegyverszállítási és haderőfejlesztési lépés, mely cégek kapják a legzsírosabb szerződéseket), így teljesen átlátszó módon családtagjaikat bízzák meg a tőzsdei ügyletek gyakorlati kivitelezésével.
Tavaly a kongresszus legalább 37 tagja (vagy közeli rokona) kereskedett védelmi ipari részvényekkel, nem is középiskolás fokon. A Responsible Statecraft adatalapú beszámolója szerint a törvényhozók 24 és 113 millió dollár között kereskedtek olyan hadiipari vállalatok részvényeivel, amelyek szerepelnek a Pentagon top 100-as listáján. A történet érdekességét az adja, hogy ezen politikusok tekintélyes része tagja a védelmi vagy a külügyi bizottságoknak is, vagyis olyan hírszerzési információk birtokában voltak és vannak, amelyek jelentősen megkönnyítették annak eldöntését, hogy mely vállalatokba érdemes számukra pénzt fektetni a lehető legnagyobb nyereség érdekében.
Részvénykirályok
A legcsalhatatlanabb szimatú kongresszusi tőzsdeguru az ukrajnai háború végtelen folytatásának egyik kiemelkedő szószólója, Josh Gottheimer demokrata képviselő volt, aki 22 millió dollár értékben kereskedett a többek között éppen az ukrajnai háború fegyverellátásában jeleskedő vállalatok papírjaival. Jelentős csomagot szerzett be a Microsoft részvényeiből is, és nem a hasára ütött döntése meghozatalakor: a vállalat csak 2023-ban 414 millió dollárért szállított a védelmi minisztériumnak szoftvereket és felhőszolgáltatásokat, mindez pedig tavaly is folytatódott, egészen a vállalat ellen megindított trösztellenes vizsgálat bejelentéséig.
Gottheimer, aki egyszerre tagja a hírszerzési, a pénzügyi és a nemzetbiztonsági bizottságoknak, nyilván pontosan tudta, hová érdemes befektetnie. A politikus nemcsak a bennfentes kereskedelem, de a hárítás mestere is. Amikor egyre sűrűbben merült fel a gyanú, amely szerint más által nem ismert információkat használ fel gyümölcsöző befektetéseihez, Gottheimer egyszerűen azt felelte: pénzügyeinek intézésével egy erre szakosodott céget bízott meg, amelyről csak a bankszámlái alapján látja, hogy jól végzi a dolgát, egyébként „szó szerint fogalma sincs, mit csinál”.
A lista második helyezettje Zelenszkij elnök kedvenc amerikai politikusa, Nancy Pelosi, aki a kongresszus házelnöki tisztét töltötte be addig, amíg a republikánusok meg nem szerezték a többséget. Addig és azóta is az ukrajnai háború lelkes híve, ám a szokásos „Ukrajna a demokráciáért harcol” lózungok mellett anyagilag is igen jól járt a világszerte tomboló konfliktusok védelmi iparra gyakorolt hatásából.