A Bloomberg Opinion szerzője szerint a klímaváltozás elleni küzdelem nagyrészt azért nehéz, mert az átlagfogyasztó furcsa. Mit ért ez alatt? Azt, hogy még arra is nehéz rávenni őket, hogy törődjenek legalább a saját jövőbeli jólétükkel, nemhogy a jövő generációk sorsával. Az emberek egész egyszerűen nem takarékoskodnak eleget: elherdálják a nyugdíjalapjukat, és az egészségükkel sem törődnek, rendszeresen elhagyják a testedzést. Majd felteszi a drámai kérdést: gondolja, hogy érdeklik őket a képzeletbeli dédunokáik?
Majd így folytatja: viszont az embereket érdekli a részvényárfolyamok alakulása. „Teljes médiabirodalmak és jövedelmező karrierek épültek arra, hogy részvényárfolyamokról beszéljenek. A meg nem született utódok életének homályos részleteivel ellentétben a részvényárfolyamok konkrétak. A vonal felmegy, a vonal lemegy. Egyszerű.
Talán ez majd felkelti a figyelmet: a klímaváltozás nagyon, de nagyon rossz lesz a részvényárfolyamoknak” – írja.
Tanulmány figyelmeztet a tőzsde zuhanására
Egy új tanulmány szerint, amelyet az EDHEC-Risk Climate Impact Institute készített, ha nem teszünk többet az üvegházhatású gázok kibocsátása által okozott globális felmelegedés lassítására, az mintegy 40 százalékot faraghat le a globális részvényértékekből. Ha figyelembe vesszük a klímaváltozást felgyorsító „fordulópontokat", mint például az Amazonas esőerdő kipusztulása vagy a permafroszt olvadásából származó nagy mennyiségű gáz kibocsátása, akkor
a piaci veszteségek akár 50 százalékra is nőhetnek. Viszont, ha a világ összeszedi magát, és sikerül a felmelegedést az iparosodás előtti átlaghoz képest 2 Celsius-fokra korlátozni, akkor a részvényárfolyamok vesztesége csupán 5-10 százalék körül lesz.
Fontos megjegyezni, hogy ezek nem egyszeri veszteségek lesznek, erre figyelmeztetett Riccardo Rebonato, az EDHEC Business School pénzügyi professzora és a Pimco befektetési bankház korábbi vezetője egy webináriumban.
A professzor szerint nem lesz visszatérés az átlaghoz. Sokkal valószínűbb, hogy egy hosszú, nehéz időszak következik, olyanok, mint Japán elveszett évtizedei.
„A Covid után hatalmas GDP-vesztesége volt a világnak, de aztán jött a felpattanás. Itt viszont folyamatos ellenszélről van szó, visszapattanás nélkül” – mondta Rebonato. Majd hozzátette: a részvényhozamok tekintetében ez lehet az „Elveszett Klímageneráció”.
Ugyanakkor az EDHEC tanulmánya sokkal nagyobb részvénypiaci veszteségeket jósol, mint a legtöbb más tanulmány – jegyzi meg Rebonato. Ennek részben az az oka, hogy ezek
a tanulmányok inkább a globális gazdaság megújuló energiára való átállásának költségeire koncentrálnak, nem pedig arra a sokkal nagyobb pusztításra, amit a klímaváltozás okoz a növekedésben.
12 százalékos csapás a globális GDP-re
Rebonato tanulmánya, amely mind az átállás, mind a károk költségeit figyelembe veszi, összhangban van a Nemzeti Gazdasági Kutatási Iroda (NBER) legutóbbi tanulmányával, amely szerint minden 1°C felmelegedés 12 százalékos csapást mér a globális GDP-re. A neves Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK, azaz Potsdami Klímahatás-kutató Intézet) pedig nemrég arra figyelmeztetett, hogy
2050-re a globális jövedelmek 19 százalékos csökkenése már bele van kódolva a rendszerbe, még akkor is, ha ma kezdjük el agresszíven csökkenteni a kibocsátásokat.
A PIK szakértői évente 38 ezer milliárd dollár veszteséget becsülnek a klímaváltozás káosza miatt.
Sok kutató figyelmen kívül hagyja a klímaváltozás lehetséges, illetve várható kárait azzal az elmélettel, hogy mivel ez csak a jövőben történik, a piac erősen le fogja értékelni. Az EDHEC tanulmány azonban meggyőzően érvel amellett, hogy a befektetők egyre nagyobb értéket tulajdonítanak majd a pénznek, ahogy a gazdaság gyengül.
A klímaváltozás kezdeti szakaszában, amikor a gazdasági növekedés még viszonylag erős, a befektetőket nem érdekli annyira a jövőbeli veszteség. Gazdagok vagyunk! Vegyünk egy jachtot! (Lásd fentebb a kihagyott edzésnapokat.) De ahogy a felmelegedés egyre jobban hat, és a veszteségek nőnek, ezek egyre fájdalmasabbá válnak. A mai, magas szintű részvénypiaci értékelések pedig fokozatosan a múlttá lesznek, akárcsak az olvadó gleccserek és a hó.
És mint a visszapillantó tükörben lévő tárgyak, a klímaváltozás káros hatásai már közelebb vannak, mint amilyennek tűnnek (ahogy az amerikai autók visszapillantó tükrén is olvasható – a szerk.)