Talán azért nem panaszkodott Melania, mert a férje nem kergette késsel
És nem hallgatta le a konyhában.
Az orosz alumínium sokáig mentesült a szankcióktól, mivel az autóktól kezdve a felhőkarcolókig, az alumínium nagyon sok eszköz alappillére. Biden azonban a folytatódó ukrajnai invázióra reagálva betiltaná az orosz alumíniumimportot is.
A Fehér Ház még nem tudott dönteni: az orosz alumínium teljes tilalmát vagy a vámok irreális emelését fontolgatja. A tilalom bevezetésével válaszol az USA Oroszország ukrajnai rakétatámadásaira, amelyek a kulcsfontosságú infrastruktúrát és polgári létesítményeket rongáltak meg.
A kormányzat a háború kezdetén nem tervezte szankciók alá vetni az alumíniumot, mivel attól tartott, hogy ez megzavarhatja a globális beszállítókat – állítja a Bloomberg. Ám mivel a háború már nyolcadik hónapja tart, kevés olyan termék maradt, amelyet az Egyesült Államok és Ukrajna szövetségesei betilthatnának válaszul az orosz eszkalációra – így most az alumíniumimport korlátozását vagy betiltását fontolgatja a Fehér Ház.
Egy ilyen lépés a globális alumíniumpiacra is erősen hat – az amerikai és más országok fogyasztóit arra kényszerítheti, hogy sürgősen helyettesítő fémet keressenek.
A fém globális ára a beharangozott lehetséges tilalom hírére megugrott. A londoni fémtőzsdén az alumínium 1,5 százalékkal, tonnánként 2340 dollárra emelkedett előző héten csütörtökön, egy korábbi 7,3 százalékos emelkedés után – az emelkedés ellenére nagyon sokan vásároltak alumíniumot, hiszen félő, hogy nem marad elegendő a piacon. Az amerikai gyártó Alcoa Corp. 8,6 százalékos áremelkedésről számolt be, míg
a Century Aluminum Co. – szintén amerikai gyártó – a hirtelen emelkedés után leállt.
Oroszország Kína után a világ második legnagyobb alumíniumgyártója, amely a legtöbb nehézipar számára létfontosságú. Csak az Egyesült Államokban az orosz szállítások hagyományosan a teljes alumíniumimport mintegy 10 százalékát teszik ki, és
A Fehér Ház egyik tisztségviselője elmondta, hogy minden lehetőséget mérlegelnek, de egyelőre nincs előrelépés a tilalmat illetően. A Kereskedelmi Minisztérium és a Rusal sajtószolgálata nem reagált a Bloomberg megkeresésére.
A fémiparban az elmúlt hetekben felerősödött a vita arról, hogy miként kezeljék az orosz szállítást. A London Metal Exchange, a világ legnagyobb ipari fémtőzsdéje a múlt héten vitát indított arról, hogy ki kellene-e tiltani az orosz fémet a tőzsdéről.
A legnagyobb amerikai alumíniumgyártó, az Alcoa nemrégiben
A világ második legnagyobb bányavállalatának, a Rio Tinto Plc vezérigazgatója a múlt hónapban szintén megszólalt az orosz fémmel kapcsolatban: szerinte az orosz alumínium korlátlan beáramlása az Egyesült Államokba csökkenti az észak-amerikai gyártók versenyképességét.