Miklós Hajnalka írása a Makronómon
Igaz, az Antony Blinken amerikai külügyminiszter által kiadott közlemény szerint a katonai támogatással a szövetségesek és a partnerek biztonságát (az esetleges orosz támadástól) célozták meg a régióban, és az is igaz, hogy Szerbia kitart a katonai függetlensége mellett azzal, hogy az Észak-atlanti Szerződéshez való társulás egyelőre nincs is napirenden, mégis a legmagasabb szintű partnerséggel rendelkezik a NATO-val, de támogatás nem jár neki.
Az USA belgrádi nagykövetségének a téma kapcsán a Szabad Európa Rádiónak adott válasza szerint az Amerikai Egyesült Államok tisztelettel tekint Szerbia hadseregére és vezérkarára, ahogy a két ország katonai együttműködésére is, ami megmutatkozott John Harris, az Ohio Nemzeti Gárda vezérőrnagyának belgrádi (szeptember 8-i) látogatásában is, amikor Szerbia a Nemzeti Gárdával 15 éve tartó együttműködését erősítették meg. Aleksandar Vučić szerb államfő ez alkalommal John Harrist a Szerb Zászló Érdemrendjének Második Fokozatával tüntette ki.
A nagykövetség írásos válaszában arra is kitért, hogy Amerika Szerbiára barátsággal és partnerként, sőt esetleges NATO-szövetségeseként tekint. Kiemelte, hogy 2001-től a NATO-bombázásokat követően 1,2 milliárd dollár támogatást nyújtott az USA Szerbiának az ország felépülésére, és számos projektre a gazdasági fejlődéstől kezdve a környezetvédelemig. Amerika és Szerbia együttműködése soha nem volt erősebb, mint most, szögezte le a nagykövetség közlemény.
Szerbia fordította egyébként eddig messzemenően a legtöbb pénzt a katonaság fejlesztésére a Nyugat-Balkán országai közül.
A Stockholmi Nemzetközi Béke Kutatóintézet (Stockholm International Peace Research Institute - SIPRI) 2022-es adatai alapján Albánia 2021-ben 187, 2022-ben 236 millió dollárt, Bosznia-Hercegovina tavaly 167, az idén 192 millió dollárt, Észak-Macedónia 2021-ben 153, míg 2022-ben 192 millió dollárt, Montenegró tavaly 83, az idén 98 millió dollárt, Koszovó pedig 2021-ben és 2022-ben is 79 millió dollárt fordított a katonaságára. A szomszédos országokkal szemben viszont Szerbia csak a múlt évben 1,12 milliárd dollárt, az idén pedig 1,27 milliárd dollárt fordított a hadseregének erősítésére.