Sokatmondó fotó az EP-ben: Magyarországról vitáztak, a padsorok mégis árulkodóak
Tömött padsorok, végeláthatatlan tömeg – valahol biztos, de az Európai Parlament ülésén biztosan nem.
A lakásépítési engedélyek száma alapján Magyarország a harmadik helyen áll az uniós rangsorban; az EU hivatalos statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint idén a második negyedévben 68,3 százalékkal több lakásépítési engedély adtak ki, mint 2020 azonos időszakában, közölte az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
A listát Görögország vezeti 100 százalékos növekedéssel, a második helyet pedig Franciaország szerezte meg, ahol 77 százalékkal nőtt a lakásépítési engedélyek száma éves összevetésben.
A közleményben Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője kifejtette, az építkezési kedvnek a kedvezményes, 5 százalékos lakásépítési áfa idei visszavezetése és az állami támogatások kibővítése adott új lendületet. Az októbertől elindult zöld otthon program, amelyben kedvezményes lakáshitelt kaphatnak az energiatakarékos lakóingatlant építők vagy vásárlók, további keresletnövekedést eredményezhet, tette hozzá a szakember.
Balogh László a közleményben arra is felhívta a figyelmet, ha újabb járványsokk vagy gazdasági megtorpanás nem szakítja meg a felívelést, akkor
A lakásépítési kedv növekedése az építőipari teljesítményen keresztül a gazdasági növekedéshez is hozzájárul, ráadásul a használt lakások piacán is élénkülést hozhat. A legtöbben ugyanis a meglévő lakóingatlanuk eladásából finanszírozzák az újonnan épült otthonuk megvásárlását, így még több háztartás dönthet a költözés mellett.
Az ingatlan.com elemzése szerint a lakásépítési kedv felfutásával összhangban vannak a kínálati adatok: október elején az egy évvel korábbihoz képest országosan 49 százalékkal több új lakóingatlant kínáltak eladásra. Az ingatlanhirdetési portálon 8153 új építésű lakóingatlan-hirdetésből válogathatnak az új lakások vagy házak vevői.
Makronóm vélemény
Ez is arra utal, hogy a magyar gazdaságpolitika által követett, uniós szinten egyedinek számító, segélyezésre épülő helyett beruházásösztönző válságkezelés meghozta a kívánt eredményt. Már csak azért is, mert a Nemzetközi Valutaalap legújabb elemzése komolyan megemelte a magyar növekedési kilátásokat, sőt a szervezet úgy tartja, hogy Magyarország növekszik a leggyorsabban az idei évben egész régiónkban. Ebben közrejátszik a sikeres és egyedi válságkezelési gazdaságpolitika is.
(MTI, címlap: MTI/Balázs Attila)