Az uniós cégek eszközeinek több mint harmada EU-n kívüli tulajdonban van

2019. március 13. 20:51

Számos kulcságazatban nő a harmadik országbeli tulajdonban lévő vállalatok aránya az Európai Unióban, ahol Kína és más feltörekvő gazdaságok egyre több pénzt fektetnek be – írta szerdai jelentésében az Európai Bizottság.

2019. március 13. 20:51
null

A friss értékelés szerint az uniós cégek eszközeinek több mint 35 százaléka harmadik országbeli tulajdonban van, ami azt jelzi, hogy az európai uniós befektetési rendszer az egyik legnyitottabb a világon.

Rámutattak, hogy 2017 végén 6295 milliárd eurót tett ki az EU-n kívüli vállalatok tulajdonában lévő közvetlen tőkebefektetések állománya. Ezek a beruházások 16 millió munkahelyet biztosítanak közvetlenül a kontinensen.

Továbbra is a hagyományos szereplők – az Egyesült Államok, Kanada, Svájc, Norvégia, Japán és Ausztrália – fektetik be messze a legtöbb pénzt az Európai Unióban: az összes gazdasági ágazatot alapul véve 80 százalékra tehető részesedésük a külföldi tulajdonban lévő vagyonból.

Ugyanakkor ugrásszerű emelkedést mutat a feltörekvő gazdaságok – mindenekelőtt Kína és India – által eszközölt befektetések mértéke. A jelentés rávilágít arra, mennyire fontos hatékonyan végrehajtani a tőkebefektetések átvilágítására vonatkozó új uniós keretrendszert.

„Európa sokat profitál a nyitott beruházási politikájából, de készen kell állnunk a cselekvésre, amikor biztonsági és közérdekek kerülnek veszélybe” – szögezte le Cecilia Malmström uniós kereskedelmi biztos.

(MTI)

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szemlelo
2019. március 16. 23:28
A kínaiak egy kicsit más tészta, mint a "szokásos" nemzetközi pénzügyi beruházók. Ugyanis a kínaiak nem csak jövedelmező tőkebefektetést végeznek, hanem ezzel technológiát is vásárolnak. A legszebb példa a kínai Geely: az autóival csúfosan leszerepelt az amerikai és európai törésteszteken. Erre megvette a Volvót, akik a legbiztonságosabb autókat gyártják. De még sok példa akad. A most annyira megvádolt Huawei is több amerikai technológiai cég megvásárlásával lett a hálózati eszközök terén vezető.
gacsat
2019. március 16. 22:35
Nem új jelenség. A hetvenes években mit meg nem tettek, hogy az arabok ne tudják felvásárolni a Mercedes Benzt.
Daily
2019. március 16. 22:32
"az uniós cégek eszközeinek több mint 35 százaléka harmadik országbeli tulajdonban van, ami azt jelzi, hogy az európai uniós befektetési rendszer az egyik legnyitottabb a világon." Virágnyelvről visszafordítva a legnyitottabb jelentése a legkiszolgáltatottabb. "A német gazdasági miniszter javaslatát, amely jelentősen kiterjesztené hatáskörét ebben a kérdésben támogatja Günther Öttinger, az EU digitális gazdasággal is foglalkozó biztosa is, aki a brit lap szerint Angela Merkel német kancellár fontos szövetségesének tekinthető. Öttinger nemrég egy interjúban kifejtette, szerinte nem szabad hagyni, hogy az európai csúcstechnológiai iparágat egyszerűen kiárusítsák. Hozzátette, több nagy európai tagállam, köztük Franciaország és Olaszország is támogatna egy erősebb iparági politikát, amely megvédeni a hazai technológiai cégeket. Más európai országok is egyre inkább gyanakodva néznek a kínai felvásárlókra a lap emlékeztet arra, hogy januárban megakadályozták, hogy a Go Scale nevű kínai privát tőke társaság megvásárolja a Lumiledset, a Philips izzógyártással és világítástechnikával foglalkozó leányvállalatát. A német aggályok akkor kerültek a figyelem középpontjában, amikor Midea nevű kínai alkalmazásfejlesztő cég megvásárolta a legnagyobb német robotgyártó céget, a Kuka-t 4,5 milliárd euróért. A német kormány a vételi ajánlat megjelenését követően sikertelenül próbálták meg az európai versenytársakat arra ösztönözni, hogy tegyenek a kínaiakéval versenyző ajánlatot. Merkel a tranzakcióval kapcsolatban azt vetette Peking szemére, hogy a kínai-német kapcsolatokból hiányzik a kölcsönösség elve, mivel a német cégekre, akárcsak a többi külföldi befektetőre szigorú korlátozások vonatkoznak Kínában."
Akitlosz
2019. március 15. 23:36
És az sok? Magyarországon van vagy 94% is ez az arány.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!