Ezt nem láttuk jönni: Bán Mór újabb meghökkentő titkot árult el a Hunyadi-sorozatról!

2025. június 15. 13:07

„A történelmi regény feladata az, hogy megszerettesse a történelmet” – hangsúlyozta Nyíregyházán egy előadáson Bán Mór.

2025. június 15. 13:07
null

A Hunyadi-regények írója, Bán Mór nyitotta meg az ünnepi könyvhetet Nyíregyházán, a szerzővel Kertész Sándor grafikusművész, tanár beszélgetett. A szerző szerin míg a sci-fik világában szabadon szárnyalhat az író fantáziája, addig a történelmi regényeknél más a helyzet. Bán kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: „amikor a rigómezei csatáról szóló fejezeteket írtam, végtelenül erős kísértést éreztem, hogy megnyerjük. 

Hunyadi sajnos elvesztette ezt az ütközetet, de nagyon komolyan elgondolkodtam azon, hogy megérdemelné a győzelmet”

– idézte a szon.hu.

Az író azt is elárulta a jelenlévőknek, hogy amikor elhatározta, hogy egy történelmiregény-sorozatot ír, egy évet szeretett volna anyaggyűjtéssel tölteni, amiből végül tíz év lett. 

Számos elmélet létezik Hunyadi származásáról

Bán Mór arra is kitért, hogy amikor a tévésorozatot vetítették, számos cikk, ismeretterjesztő anyag látott napvilágot. A történészek azonnal szükségét érezték, hogy elmondják, valami úgy volt vagy nem úgy volt. Elhangzott, hogy a szerző kedvence ezek közül az volt, hogy Hunyadi János nem úgy nézett ki, mint Kádár L. Gellért, a sorozat főszereplője. 

Ennek igazolására olyan képeket és metszetek hoztak, melyek sok száz évvel Hunyadi halála után készültek, vagyis 

a művészek úgy festették meg, hogy soha életükben nem látták.

„Senki nem tudja, milyen volt Mátyás király apja, Magyarország kormányzója valójában. Millió dolgot el lehet róla olvasni, de azt nem tudni, hogy Hunyadi János mikor és hol született, sőt a család származásával kapcsolatban is legalább tizenhárom elmélet létezik” – jegyezte meg az író.

Bán Mór arra is rámutatott, hogy egyetlen hiteles okirat sem őrizte meg Hunyadi édesanyjának nevét, de „az életének első húsz évéről pedig azt a körülbelül öt mondatot tudjuk, amit Bonfini megírt. A probléma csak az, hogy az ötből háromról már bebizonyították a történészek, hogy nem lehetett igaz”.

Ez a történelmi regények feladata

Az író a találkozó során azt is megjegyezte, hogy soha nem találkozott még olyan történelmiregény-íróval, aki azt állította volna, hogy valami biztosan úgy volt, ahogy ő papírra vetette. Nem is mondhatja, hiszen egy regényben párbeszédek vannak.

„A legprofibb nyelvészek sem tudják, hogyan beszéltek a magyarok Hunyadi korában, hiszen csak írott emlékeink vannak a XV. századból, tehát egy szereplő már abban a pillanatban nem lehet hiteles, amint megszólal. Találgathatunk, de biztosat nem állíthatunk. 

A történelmi regény feladata az, hogy megszerettesse a történelmet.

 Ha pedig a könyv, a film jó, ha felkelti az érdeklődést, az olvasó vagy néző majd veszi a fáradságot, és utánanéz” – hangsúlyozta Bán Mór.

Nyitókép: Galgóczi Németh Kristóf / Hunyadi

***

Ezt is ajánljuk a témában

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
akkkkorki
2025. június 15. 16:34
Nagyon várom a Hunyadi filmek folytatását! Ugyan azok a szereplők, Bán Mór, a stáb munkáját, várom! 🇭🇺❤️👏
helyrerakosgat
2025. június 15. 16:19
Szorgosan keresem a meghökkentő titkot ebben a szenzációhajhász irományban, de sehol sem látom jönni. De legalább a napi bulvár, bóvli, nyelvgyalázó cikk kipipálva.
canadian-deplorable
2025. június 15. 16:03
„amikor a rigómezei csatáról szóló fejezeteket írtam, végtelenül erős kísértést éreztem, hogy megnyerjük." Nem nyertük meg. A történelmi hűség számít, anélkül csak vágyvezérelt bóvli lenne.
Treeoflife
2025. június 15. 15:41
Tökéletesen igaza van. Ezeken az oldalakon is voltak jópáran, akik szinte "vért hánytak", mivel beavatottnak gondolták magukat ahhoz, hogy márpedig a spanyolviasz tőlük származik. A filmsorozat eleje környékén még a pozitívabbak részéről is számtalan kritika fogalmazódott meg, sőt voltak akik még ahhoz is vették a bátorságot, hogy fikázzák. Akkor is, és most is tökéletesen egyezik a véleményem a szerzőével - a történelmi regények mindig támpontot adnak arról, mit gondoljunk az adott korról, az akkori történéseket hogyan értelmezzük. A legtöbb esetben hiányosak a fennmaradt krónikák, ha egyáltalán valami maradt fönn róla. Továbbá a külföld számára is adhatunk ilyen módon betekintést magunkról, az őseinkről, de leginkább az identitásunkról. Amíg valaki nem jut el oda, hogy a régmúltat így értelmezze, a becsmérlés helyett inkább szerezzen bővebb tárgyi ismeretet, és szeresse elsősorban önmagát, és tisztelje az elődjeit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!