A Goebbels, a manipuláció művészete szerint ma már mindenki propagandista
Persze ez kicsit általánosítás, de lényegében, ha nagyon komolyan vesszük a filmben látottakat, akkor valóban ráfogható a mai média szinte minden szegmensére, hogy propagandistákkal dolgozik, legyenek azok jobboldaliak, baloldaliak vagy éppen „függetlenek”. Mert a propaganda lényege valahol az ismételgetés, ami akár jó színben tüntet fel valakit, akár a megítélését rontja – az internet térnyerésével és az ahhoz kapcsolódó klikk-központú újságírással pedig pontosan ez a műfaj vált a mindennapok részévé.
Nyugatról, keletről, de még az országhatáron belülről is érkezik a különböző célból és irányból sulykolt propaganda, amelynek köszönhetően ember legyen a talpán, aki megmondja, mi az igazság és ki az igazi bűnös vagy éppen áldozat.
És igen, azt gondolom, hogy ebben a jobboldali média is mindenképpen hibás, elvégre a kattintásszám oltárán sikerült beáldozni nemcsak a szellemiséget, de a konzervatív értékeket is. Hiszen milyen módon mélyüljön el az ember, és hogyan adja át magát a tényleg fontos problémáknak, vagy épp a kiemelkedő és követendő sikereknek, amikor 100. alkalommal olvassa a hasonló cikkeket és híreket a különböző politikai szereplőkről, akiket a háta közepére sem kíván? Valahol ez az, amin változtatni kéne, visszaterelve az újságírói szokásokat a hagyományos mederbe és értékrendbe.
A propaganda nem csak a németek sajátossága volt
- A második világháború alatt mindegyik fél élt a propaganda eszközeinek szinte teljes tárházával
- Az Amerikai Egyesült Államok több mint 200 000 különböző plakátot nyomtatott, melyeket legtöbbször közintézmények környékén helyeztek el, főleg a toborzás és a haditermelés témájában
- Szintén az államokban számos képregény született propaganda célból, így például Superman a német nyugati falat (Siegfried-vonal) támadta meg
- Hollywood számos filmet készített az olaszok, németeket és japánok lejáratása kedvéért, sőt a rádiót kódolt üzenetek célba juttatására alkalmazták
- A britek is hasonló módszereket használtak, a rádióban például 23 nyelven sugározták propagandaanyagaikat
Az azonban biztos, hogy a Goebbels-i propaganda egy olyan súlyos hiba és egy olyan embertelen kor része, amelynek – ismét hangsúlyozom – nem szabad megismétlődnie. Teljesen mindegy, hogy miben hiszünk vagy nem hiszünk, melyik oldalon állunk, mi a célunk. A valóság ismertetése a legfontosabb, valamint az, hogy embernek maradjunk, bármely idő is köszönt ránk. És bizony érdemes megnézni a Goebbels, a manipuláció művészetét, hogy ebből is tanuljunk.
Egy rövid interjú erejéig a hivatalos premiert megelőzően Magyarországon vendégeskedő rendezőt is sikerült mikrofonvégre kapni, Joachim A. Lang pedig őszintén válaszolt a kérdéseinkre.
Miért Goebbels és nem Himmler vagy Hitler?
Mert legfőképpen az a kérdés foglalkoztatott, hogy hogyan történhetett meg, hogy a németek többsége Hitlert követve elkövette az emberiség történelmének legnagyobb bűntetteit. Goebbels pedig nagyon fontos szerepet töltött be ebben a kérdésben, mert ő volt a felelős a propagandáért. Nagy szerepet játszott abban, hogy Hitler megvalósíthassa bűnözői céljait.
Hogy érzed? Sikerült teljesen kibontakoztatnod a karakterben rejlő lehetőségeket, vagy lett volna még mondanivalód, ha hosszabb játékidő áll rendelkezésre?
Képes voltam őt úgy bemutatni, ahogy én látom. Könyörtelen opportunista és karrierista volt, ugyanakkor borzalmasan antiszemita. Ő volt az, aki a végsőkig Hitler mellett volt, és aki a feleségével együtt megölte a saját gyermekeit. Meg akarta mutatni, hogy a halálon túl is hűséges Hitlerhez. Ez volt élete legnagyobb hazugsága, amely végül győzedelmeskedett felette.
Egy bizonyos ponton a propaganda bemutatása is propagandává válhat. Nem aggódtál, hogy a film túl direkt lesz, sőt kissé hiteltelenné válik?
Nem, semmiképpen sem. A filmet rendkívül jól fogadták az áldozatok. Az izraeli Jad Vasemben és Auschwitzban is bemutatták. Az áldozatok szerint itt volt az ideje, hogy a legnagyobb bűnözőkhöz valaki ilyen módon közelítsen. Persze mindig azzal a legfőbb céllal, hogy soha többé ne történhessen meg az, ami akkor megtörtént.