Mit „mondott” a KGB?
A szovjet titkosszolgálat, a KGB-ben is fenyegetésnek tartotta az ország lehetséges széttöredezését, aminek döntő szerepe volt abban, hogy magas rangú KGB-tisztviselők 1991 augusztusában keményvonalas puccsot szerveztek, azt remélve, hogy Gorbacsov beleegyezik a veszélyes tendenciák felszámolásába. Gorbacsov azonban ettől elzárkózott, és a párt által vezetett KGB-nek így nem volt meg a kellő mozgástere. A puccs után, de még a Szovjetunió decemberi hivatalos felbomlása előtt a KGB-t szétbontották több egységre, amelyek hamarosan Oroszország közvetlen ellenőrzése alá kerültek.
Kik jöttek ki a legjobban és a legrosszabbul a kataklizmából a tagköztársaságok közül és miért?
A volt amerikai diplomata George F. Kennan írta valahol, hogy nehezebb furcsább, megdöbbentőbb és első pillantásra megmagyarázhatatlanabb eseményre gondolni, mint a Szovjetunió hirtelen felbomlása volt. Legalább ennyire
döbbenetes, mennyire tévedett mindenki, amikor a szétesés után megpróbálta megjósolni az utódállamok társadalmi, gazdasági fejlődésének irányait.
Még csak azt sem lehet mondani, hogy a demokrácia egyetemes diadala lett volna az folyamat, ahogyan azt 1991-ben elképzelték, de megszűnt a kommunista diktatúra uralma, senki nem kényszerítettek Gulágba, nem halasztottak éhen tömegeket, nem öltek meg értelmiségieket, hogy megakadályozzák a nem orosz kultúra és társadalom nemzeti irányú fejlődését.
amikor Oroszország belépett egy szuverén ország területére, hogy korlátlan háborúval kényszerítse ki az akaratát.
Ukrajna jól járt?
Magyarország jól járt, hogy nincs tatár, török, szovjet megszállás alatt?
Melyik a jobb: a parlament nélküli Magyarország a Habsburg Birodalomban, vagy a duális állam vagy a szuverén Magyarország?
A független Ukrajna, azaz az 1991 utáni ukrán állam fejlődése sok tekintetben nem volt sikertörténet, de amikor ezt mondjuk, akkor nem lehet arról sem megfeledkezni, hogy ennek az is oka volt, hogy az orosz függőségtől nem tudott szabadulni, intézményes szinten sem.
Sokan emlékezhetnek arra, hogy az ukrán elnököket a sajtó rendszeresen és megingathatatlanul oroszpárti és nyugatpárti kategóriába sorolta.