Derékszögben hajlott hátú, járni alig tudó, idős, mégis valahogy meghatározhatatlan korú férfi tűnik elő a vásznon, „Zsuzsi, na”, mondja a tehenének, az állat pedig engedelmesen hajtja bele a fejét az igába. A felvétel sok évtizeddel, sőt évszázaddal ezelőtt is készülhetett volna: a tehenek ballagnak szépen, közös ritmusban a szekér előtt, nem sietnek, ahogyan a bakon ülő gazdájuk sem. Miért is tennék, a munka megvár,
pontosabban nincs is más, mint a szakadatlan munka;
etetni, itatni, felnevelni, levágni, elvetni, learatni, megtermelni, eladni, kis pénzből megpróbálni lassan gyarapodni, amíg egyszer csak észrevétlenül el nem múlik az élet.
Ahogyan el nem múlik lassan Kondás Károlyé, az utolsó magyar igástehenesé is. A penészleki öregemberre a huszonnegyedik óra utolsó percében, egy korábbi filmje (A Sátán fattya) forgatásakor talált rá Zsigmond Dezső rendező, hogy aztán mások mellett a fansztatikus munkát végző Becse Tibor operatőrrel együtt három éven át kövessék kamerával a mindennapjait. De nemcsak az övét – bár az abszolút főszereplő kétségkívül Károly bácsi –, hanem a feleségéét és az örökséget legalább nyomokban menteni próbáló, fehérgyarmati parasztudvar-tulajdonos Szabó Andrásét és az ő párjáét, Melindáét is.
A többértelmű, Igában cím mindannyiukra vonatkozik. Zsigmond Dezső dokujának ugyanis éppen ez a legnagyobb erénye,
hogy minden percben a kőkemény valóságot látjuk a vidéki lét nagyvárosokból elképzelt romantikája helyett.
Ez különösen a visszaemlékezésekben érhető tetten. A cselédsorba született Károly bácsinak, aki már hét-nyolc évesen mások teheneit legeltette, és cipő híján a friss tehénlepénybe állva melegítette a lábát, egyetlen vágya volt, hogy egyszer a saját ura és igástehenes lehessen. Hogy ez sikerült, és mellé még lett ház, kis tanya is, annak persze ára volt. Erről leginkább a felesége, Marika szavai tanúskodnak: a „szerelem nélkül megkötött házasságban” elképzelhetetlen fizikai-lelki teher hárult és hárul rá a mai napig. Tárgyilagos és igen pontos panaszai mögött külön tragédia rejlik: az elvesztegetett életé. Ellenpárja Melinda, aki önként és szerelemből tért vissza a gyökereihez, hogy Andrással együtt – ugyan kényelmesebb körülmények között, de nem kevesebb erőfeszítéssel – újratanítsák a környékbelieket egy nem is olyan régen még természetes életmód és az állatok egészséges szeretetére, tiszteletére.