Évtizedek óta azon dolgozom, hogy botot tegyek a küllők közé – Bősze Ádám zenetörténész a Mandinernek

Bősze Ádám zenetörténész, antikvárius, műsorvezető hosszú ideje azon dolgozik, hogy oldja a komolyzene világára oly jellemző merevséget. Interjúnk.

Bősze Ádám zenetörténész, antikvárius, műsorvezető hosszú ideje azon dolgozik, hogy oldja a komolyzene világára oly jellemző merevséget. Interjúnk.
Mint egy valószerűtlen téli varázsvilág, olyan a hóborította nógrádi táj. És abban külön szívet melengető látványosság Benczúr Gyula egykori nyári rezidenciája. A második világháború óta folyamatosan pusztuló szécsény-benczúrfalvi kúria és környezete a Nemzeti Kastély- és Várprogram keretében újult meg, a középpontban egy múlt hét óta bárki számára látogatható remek Benczúr-kiállítással.
Koltai Lajos tizenhat év után ült ismét a direktori székbe, hogy elkészítse a legújabb magyar hősfilmet. A Semmelweis kiváló színészekkel leforgatott, szerethető mozi lett, amely „a kételyektől a felfedezésig" követi az anyák megmentőjének magányos harcát.
„Senki nem a származása miatt tévelyedik el az életben, a közeg a lényeg, és hogy a gyerek követendő példaképekre találhasson benne” – mondja Varga Dávid. A fiatal énekes-színész a legendás roma író-padagógus, Holdosi József életéről szóló előadás egyik főszereplőjeként lép színpadra a VI. Roma Hősök Nemzetközi Színházi Fesztiválon.
A Concerto Budapest szervezésében, november 25–26-án, a Zeneakadémián kerül sor a Concerto Csellóünnepre. A tematikus fesztivál célja felhívni a közönség figyelmét arra, hogy hazánk a magyar zenészek nemzetközi sikereinek köszönhetően régóta csellónagyhatalom.
A főváros V. kerületében három, különböző korban és stílusban létrejött épületet összefogó háztömbben életre kelt új szállodakomplexum Mária Dorottya württembergi főhercegnőről, Habsburg József nádor feleségéről kapta nevét. A tulajdonos-üzemeltetők célja Budapest aranykorának visszaidézése a legkorszerűbb luxusba csomagolva.
Minden évben nyolcezer kisbaba jön idő előtt világra, vagyis minden tizedik magyar család érintett a témában. November 17-én, a koraszülöttek világnapján egy különleges színházi előadás az apák szemszögéből mutatja be ezt a sorsfordító életeseményt: a PADON – apa születik három férfi igaz története.
Márta és István 1956-ban az utolsó menekültvonattal próbálja elhagyni a szétlőtt Budapestet. A fiatal pár mellett az egyház ereklyéi, egy B nevű pap és több furcsa idegen is a határ felé, ki tudja, hova tartanak. Mozikban a Mesterjátszma: Tóth Barnabás filmje Stefan Zweig Sakknovellájának laza adaptációja.
A mi üzenetünk a nemzeti szuverenitás és a keresztény civilizáció – fogalmazott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke a Kereszténydemokrácia a 21. században – Felelősségünk Európáért pódiumbeszélgetésen. A hétfő esti rendezvényen részt vett Hölvényi György és Daniel Caspary is.
Öntörvényű ember, kivételesen nyitott rendező, a sok dologból összeálló intellektuális-poétikus színház legjobb hazai képviselője, a magyar színházi élet pápája és megosztottságának fő felelőse – kicsoda Vidnyánszky Attila, és hogyan vezetett az útja a budapesti Nemzeti Színházig?
Az érzékeny dokumentumfilm főszereplői a Baross Imre Artistaképző növendékei, akik a Kijevi Cirkuszművészeti Akadémián töltöttek egy szemesztert, nem sokkal háború kitörése előtt.
A most mozikba kerülő új magyar film, a Mesterjátszma Stefan Zweig Sakknovellájának szabad adaptációja. A rendező Tóth Barnabást kérdeztük.
Rövid időn belül a második különleges tárlattal várja a látogatókat Budapest új komplex művészeti központja.
Hazugság, árulás, bátorság, hit – a Tóth Ilona ’56 rockmusical egyfajta erkölcsi tükröt is mutat a ma emberének, hogy milyennek kellene és milyennek nem kellene lennünk. A címszereplő Kisfaludy Zsófiát kérdeztük az október 23-án a Kolozsvári Állami Magyar Színházban is nagy sikert aratott előadás kapcsán.
A fiatal műgyűjtő, Jáky Balázs kollekciójából látható pazar válogatás az Ybl6 Művészeti Térben.
Szent-Györgyi Albert hagyatékának egy részét Gőbel József budapesti gyógyszerész őrzi, ő mesélt nekünk a talán legkalandosabb életű magyar tudósról.
A prózát költészetté emelő, a lét sötétéjét derűsen ragyogó csillagfényé változtató Jón Kalman Stefánsson szinte egész életműve olvasható már magyarul. Ehhez most két újabb kötet csatlakozott: a Gondolatok a mamutfenyőkről és az időről, valamint a Hiányod maga a sötétség című köteteket az író jelenlétében mutatták be a Margón. A beszélgetésben szó volt időről, gyászról, emlékezésről, sötétségből kihúzott történetekről és arról, miért érdekesebbek a nők a férfiaknál.
Áttörések címmel megjelent Karikó Katalin önéletrajzi kötete. A Helikon Kiadó gondozta írást ma mutattak be a Magyar Tudományos Akadémián; a rendkívül derűs és pozitív hangulatú beszélgetésen a családi történetek mellett a tudományos kutatások valódi célja, a stresszkezelés módjai, sőt még Columbo hadnagy is szóba került.
Október 11. és 22. között immár harmadik alkalommal kerül sor a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztiválra. A Müpa összművészeti programsorozata nem csak Liszt Ferenc zsenialitásának állít emléket, modern kori követői révén a zeneszerző napjaink zenei-kulturális életére gyakorolt hatását is felvillantja.
„Ha már a természettől ajándékba kaptunk egy ilyen kincset, mint a Tisza-tó, akkor legyen fő célunk a megóvása." Részint ezzel a szándékkal készült Szendőfi Balázs, Ljasuk Dimitry és Fehér Zoltán lenyűgöző természetfilmje: a Tisza-tó, az ember alkotta paradicsom csütörtöktől látható a mozikban.
Kövesse a Facebookon!