Már két éve megírták a nyugati lapok: ha Ukrajna csatlakozik az EU-hoz, annak minden európai megfizeti az árát

2025. április 24. 17:20

Két éve még minden nagyobb nyugati lap elismerte, hogy nagy árat kellene Európának fizetnie, ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz.

2025. április 24. 17:20
null

Bár most Európa vezetői lelkes támogatói Ukrajna gyors uniós csatlakozásának, néhány éve elfogadott tény volt, hogy Ukrajna jelenlegi állapotában hatalmas terhet jelentene az EU országai számára.

Az EU Tanácsának az elemzése például 2023-ban arról írt, hogy

Ukrajna Európai Unióba történő integrációja azt jelentheti, hogy hét év alatt mintegy 186 milliárd euró EU-támogatás áramlik az országba. 

A dokumentum hozzáteszi, hogy az EU további bővítése hat balkáni országgal, valamint Grúziával és Moldovával további mintegy 74 milliárd eurós terhet róna az EU költségvetésére.

A Politico akkor arról írt, hogy a Tanács dokumentumja szerint: a jövőbeli bővítés azt jelentené, hogy 

az összes jelenlegi EU-tagállamnak „többet kell fizetnie és kevesebbet kapnia”. Sok olyan ország, amely jelenleg több pénzt kap az EU-tól, mint amennyit befizet, nettó befizetővé válna.

Az EU mezőgazdasági támogatásait illetően Ukrajna lenne a fő kedvezményezett, amely hét év alatt 96,5 milliárd eurót kapna – írta a brüsszeli székhelyű lap. Ráadasul sok ország nem kaphatna a kohéziós pénzekből sem. 

Hasonlóan írt az ukrán csatlakozásról az Atlantic Council is: 

„Ez azt eredményezheti, hogy azok a tagállamok, amelyek jelenleg az EU-támogatásokból részesülnek, nettó befizetőkké válnak egy olyan unió költségvetésébe, amely Ukrajnát is magában foglalja.”

A Brookings Institute elemzése pedig szűkségszerűnek nevezte Ukrajna uniós csatlakozását, de azt elismerte, hogy „nagyon költséges lesz.”

Mint írták: a folyamatnak hatalmas politikai, pénzügyi és intézményi következményei vannak, amelyeket ma még senki sem tud teljes mértékben felmérni. 

Az Ukrajna bővítési folyamatának a pénzügyi következményei hatalmasak 

– írta az elemzés. Ukrajna újjáépítése több száz milliárd euró átutalását igényli. 2023 márciusában a Világbank, az ukrán kormány, az Európai Bizottság és az Egyesült Nemzetek Szervezete által közzétett jelentés becslése szerint Ukrajna újjáépítésének és helyreállításának költségei elérték a 411 milliárd dollárt. Ez a becslés csak az orosz inváziót követő első évet fedte le.

A Brookings elemzője leírja: jelenleg az Európai Uniónak nincs olyan költségvetése, amely képes lenne fedezni az új tagjelölt országok támogatásához szükséges kiadásokat és átutalásokat. A jelenlegi teljes költségvetési szint mellett a tagjelölt országok átlagos jövedelme és 

az EU többi tagállamának jövedelme közötti különbség azt jelenti, hogy azok az országok, amelyek eddig uniós támogatásban részesültek, a jövőben esetleg nem kapnak több támogatást. 

A nyugat-európai országok közül csak Görögország és Portugália kapna több pénzt az EU-tól, mint amennyit befizet - olvasató a két éves elemzésben. Néhány kelet-európai tagállam, nevezetesen Észtország, Szlovénia és a Cseh Köztársaság számára ez azt jelentheti, hogy a jelentős pénzügyi támogatásban részesülő országok státuszából nettó befizetővé válnak. Ha Lengyelországban és Magyarországon továbbra is erős gazdasági növekedés tapasztalható, az évtized végére mindkét ország megszüntetheti a támogatások igénybevételét, sőt, akár más országoknak is támogatást kell nyújtania – írja a Brookings Institute. 

Figyelembe kell venni azt is, hogy a 2023-as elemzések még nem vették figyelembe az elmúlt két év pusztítását, amely miatt valószínűleg még nagyobb összegekre lesz szüksége a háború sújtotta Ukrajnára. 

Kapcsolódó cikkek

Fotó: Ukrajna/Daniele Franch/Unsplash

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
blf2
2025. április 24. 20:58
Csatlakozzon minél hamarabb legalább nagyon hamar felbomlik ez a szardomb eu és nem kell bajlódnunk a kilépéssel.
jetilovag
2025. április 24. 19:38
HUXIT!
Geza2
2025. április 24. 19:12
"Már két éve megírták a nyugati lapok: ha Ukrajna csatlakozik az EU-hoz, annak minden európai megfizeti az árát" Pont ez a lényeg. Az eus és amerikai cégek a megszerzett ukrán erdekeltségek számára most akarják megszerezni az eus felzárkóztatási támogatásokat is. Így nem saját pénzből kell fejleszteni a cégbirodalmukat, hanem az eus adófizetők pénzéből. Az eb vezetői a saját befektetéseiket akarják eus vámhatáron belülre, és a saját "hatalmuk" alá behozni és a mi pénzünkből felfuttatni olyan cégeket, amik majd tönkreteszik az eus gazdaságot.
Geza2
2025. április 24. 19:00
Amint kilép Magyarország az EU-ból, elveszítjük az ázsiai befektetőket. Ha nem tudnak nálunk az EU-s vámhatárokon belül termelni, akkor nem kellünk nekik. Sajnos az a helyzet, hogy kilépni is gazdasági öngyilkosság, meg bent maradni is, ha az ukránokat tényleg felveszik az EU-ba. Nincs más hátra, mint megpróbálni az ukrán csatlakozást megakadályozni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!