Ezek az országok küldték eddig a legtöbb segélyt Ukrajnának
2025. február 17. 06:44
Ukrajna továbbra is kap nemzetközi segélyeket, azonban a támogatások aránya fokozatosan csökken.
2025. február 17. 06:44
4 p
0
2
5
Mentés
A Kieli Világgazdasági Intézet Ukrajna támogatási nyomkövető programjának közzétett adatai szerint az Ukrajnába irányuló segélyek folyamatosan érkeznek, bár az ütem lassúnak mondható. 2023. december 31-ig az Egyesült Államok összesített támogatása közel 120 milliárd dollárt tett ki, míg az uniós intézmények ennek kevesebb mint felét küldték – írta meg a statista.com.
Németország és az Egyesült Királyság továbbra is Ukrajna legnagyobb támogatói, míg más jelentős gazdaságok, köztük Franciaország és Olaszország, elmaradtak a hozzájárulások tekintetében. Az adatok szerint Franciaország és Olaszország GDP-jük 0,2, illetve 0,1 százalékát fordította az Ukrajnának nyújtott háborús segélyekre, míg Németország 0,4 százalék körüli összeget, az Egyesült Államok 0,6 százalékot, az Egyesült Királyság pedig 0,9 százalékot biztosított erre a célra.
A kisebb gazdaságok relatív és abszolút értékben is jelentős támogatásokat nyújtottak Ukrajnának. Dánia és Hollandia például Ukrajna hetedik, illetve nyolcadik legnagyobb adományozói közé tartozik, ha az uniós intézményeket külön rangsoroljuk. Ez annak ellenére is így van, hogy gazdaságuk lényegesen kisebb, mint Franciaországé és Olaszországé, amelyek Európa harmadik, illetve negyedik legnagyobb gazdaságai.
A támogatások különböző formákban érkeznek
A segélyek magukban foglalják a pénzügyi támogatásokat – például kölcsönöket és vissza nem térítendő támogatásokat –, továbbá a humanitárius segítséget, például élelmiszert és gyógyszereket. Emellett a katonai támogatás is jelentős, amely magában foglalja a fegyverek és felszerelések szállítását, az ukrán hadsereg számára biztosított természetbeni adományokat, valamint a katonai célú pénzügyi támogatásokat.
A friss adatok alapján egyértelmű, hogy a segélyek továbbra is érkeznek Ukrajnába, de az egyes országok hozzájárulásai között jelentős eltérések figyelhetők meg. Az Egyesült Államok és Németország vezető szerepet játszik, míg néhány európai nagyhatalom hozzájárulása elmarad a kisebb gazdaságok által nyújtott támogatások mögött.
Forrás: statista.com
Nyitókép: MATTHIAS BALK / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Az ukrán elnök úgy fogalmazott, soha nem fogad el semmilyen döntést az Egyesült Államok és Oroszország között, amelyet a feje fölött a hazájáról hoznak.
Hatalmas migránstömeg árasztotta el Németországot, lehet, hogy ekkor dőlt el a jövője – a Migrációkutató Intézet alaposan kielemezte a Mandineren a bukáshoz vezető okokat.
Sajnos látszik a táblázatból, hogy az emberek milyen kevéssé számítottak a legtöbb "segítséget" küldőknek. A humanitárius segítség volt messze a legkevesebb.