Az Ukrajnának küldött euromilliárdok fele fegyverekre ment, de akadnak furcsaságok a támogatások körül

2025. február 15. 10:33

Az európai államok eleinte pénzügyi és humanitárius segélyeket küldtek, idővel teljesen átálltak a fegyverzetexportra, a régi fegyverraktárak kiseprése után pedig a modern fegyverek átadására.

2025. február 15. 10:33

A Kiel Institute for the World Economy tanulmánya szerint az ukrajnai háború három éve során a nyugati hatalmak összesen 267 milliárd eurónyi támogatást adtak Ukrajna számára, ami évente több mint 80 milliárd eurót jelent. 

Ebből 

130 milliárd euró (49 százalék) katonai-fegyverzetbeli támogatás, 118 milliárd euró (44 százalék) pénzügyi támogatás, 19 milliárd euró (7 százalék) pedig humanitárius segély volt.

Ez egy tetemes összeg, ugyanakkor az intézet írása felhívja a figyelmet, hogy a nagy donorállamok GDP-jéhez képest érdekes módon nem jelentős erőfeszítésnek tűnik: a gazdag támogatók, Németország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok például éves GDP-jüknek csupán 0,2 százalékát szánták oda Ukrajna megsegítésére, míg Franciaország, Olaszország vagy Spanyolország még kevesebbet áldozott fel erre a célra, 0,1 százalékot. Az ukrajnai háború finanszírozása tehát a KIWE szerint nem terhelte meg a nyugati államok költségvetéseit.

A másik adat azt mutatja, hogy az európai államok (nemcsak az EU-tagállamokat, hanem az Egyesült Királyságot, Svájcot és Norvégiát is beleértve) 

többet költöttek Ukrajna támogatására, mint annak fő szövetségese, az Egyesült Államok: 

Európa összesen 70 milliárd eurónyi pénzügyi és humanitárius segélyt, valamint 62 milliárd eurós katonai támogatást, míg az Egyesült Államok 64 milliárd eurós katonai és 50 milliárd eurós pénzügyi-humanitárius támogatást nyújtott.

Az amerikai segélyek aránya 2023 közepétől egyre csökkent, tavaly pedig kilenc hónapig stagnált, amikor az amerikai kongresszus belső vitái miatt nem fogadott el új segélytörvényt. A patthelyzet feloldása után az amerikai segélyek ismét érkeznek, de Donald Trump elnökségének egyik ígérete, hogy lezárja a háborút, beszünteti a katonai segítségnyújtást, a pénzügyi terheket és a biztonsági garanciális felelősségvállalás egy részét pedig ráterheli az európai kormányokra.

A KIWE adatai szerint 

a donorállamok a háború első szakaszában a fegyverraktáraikat söpörték ki, a régi fegyverzetet kezdték szállítani az ukrán hadsereg számára, 

a háború elhúzódásával azonban be kellett indítani a fegyvergyártás motorjait, és arányaiban a fegyverexport egyre inkább már újonnan gyártott fegyverzetet tartalmazott. 2022-ben a fegyverek 90 százaléka régi fegyverzet volt, 2023-ban és 2024-ben már a katonai segélyek nagy része – több mint 60 százaléka – újonnan gyártott fegyver volt.

A háború legutóbbi szakaszában a donorállamok már koordinálták a katonai támogatásaikat.

 A legnagyobb multilaterális fegyverbeszerzési kezdeményezés az Ukrajnai Nemzetközi Alap (IFU), amely egy brit vezetésű finanszírozási mechanizmus: a nyugati országok hozzájárulásait menedzseli, egy közös, 1,6 milliárd eurós alapból bonyolítja a katonai felszerelések beszerzését Ukrajna számára.

Fotó: Ukrán katonák egy katonai temetésen Kijevben 2025. január 30-án  /  Tetiana DZHAFAROVA / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

--

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich99
2025. február 15. 16:37
Visszaosztás: 20 százalék...!
egonsamu-2
2025. február 15. 16:19
A pénzek nagy része "visszacsorgott" a nagylelkü adományozókhoz a használható fegyverek jó részét feketén tovább adták mexikói kolumbiai drogkartelleknek és iszlámista terroristáknak.
Tegnap
2025. február 15. 15:11
Fegyverekre, persze a békekeretből. Már ami megmaradt miután a faszpianista és a korrupt sorosbérenc hoholszopó pfizerkurva megint megtömték az offshore számláikat. Remélem, hamarosan felakasztják ezt a bűnbandát.
Mátyás01
2025. február 15. 13:29
Öntik egy feneketlen kútba az euró százmilliárdokat közpénzből, az emberek megkérdezése nélkül. Dettó, mint a migráció költségei.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!