Mérlegen 2024: az illegális migráció csökkenése új lehetőségeket nyitott meg
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/12/iZ7Ze0c-XKmSlqhHfhkQTNcjay8m1fSiLgEJcJI9My4/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNiOTFkZDMwYzFmMjRiNTI5YmU5YjI5YWVjNTVjYTVk.jpg)
A szíriai lázadók győzelme és az irreguláris migráció csökkenése fordulatot hozhat az EU bevándorlási politikájában.
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/12/iZ7Ze0c-XKmSlqhHfhkQTNcjay8m1fSiLgEJcJI9My4/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzNiOTFkZDMwYzFmMjRiNTI5YmU5YjI5YWVjNTVjYTVk.jpg)
Miközben orosz zsoldosok vére öntözi a sivatagot, a franciák egyre inkább úgy gondolják, hogy ha nem látják őket szívesen Afrikában, akkor oldják meg szépen a helyiek a saját védelmüket – Marsai Viktor a Mandinernek.
Franciaország visszavonulása Nyugat-Afrikából súlyos biztonságpolitikai következményekkel járhat, és akár káoszhoz is vezethet a térségben. A helyzetet tovább súlyosbítja a dzsihádista csoportok aktív jelenléte, amelyek az instabilitást kihasználva terjeszthetik befolyásukat.
Franciaország 2013-ban Mali kérésére indította terrorellenes műveletét, amely 2022-ben ért véget, majd meglepő gyorsasággal kezdte csökkenteni afrikai katonai jelenlétét.
A Száhel-övezetben hatalomra jutott katonai junták és az erősödő franciaellenes érzelmek nyomására Franciaország egykori gyarmataival fenntartott kapcsolatában is mélyreható változások következtek be. Felmerül a kérdés, hogy ki vagy mi tölti be a francia csapatok kivonulásával keletkező hatalmi űrt?
Franciaország más gyarmatosító hatalmaktól eltérően hosszú ideig fenntartott állandó katonai jelenlétet Afrikában,
regionális csendőrként működve, támogatva a veszélybe került kormányokat és visszaverve a dzsihádisták támadásait.
Ezt már Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója mondja lapunknak. A szakértő hozzáteszi: most azonban a katonai junták sorra megszakították a harcászati együttműködésük a francia erőkkel; Mali, Niger, Burkina Faso, majd Csád is felmondta a Franciaországgal kötött védelmi megállapodását. Hasonló döntést hozott Elefántcsontpart és Szenegál is, amelynek értelmében a francia csapatok 2025-ben távoznak a térségből.
Ezt is ajánljuk a témában
A szíriai lázadók győzelme és az irreguláris migráció csökkenése fordulatot hozhat az EU bevándorlási politikájában.
Az egyetemi oktató mégis kiemeli, hogy a francia katonai kivonulása a Száhel-övezetből már egy ideje zajlik. Gyakorlatilag 2020 óta folyamatosan csökken a jelenlétük Maliban, Nigerben és Csádban. Ezt érdemes perspektívába helyezni, hiszen nem először történik ilyen.
Bár most úgy tűnik, hogy 70 év után végleg kivonulnak, de a gyarmati felszabadítás után is volt rá példa, hogy a franciák egy ideig elhagyták a térséget, majd visszatértek. Tény, hogy ilyen mértékű visszavonulást azonban nem láttunk.
De nem lepődnék meg, ha a franciák előbb-utóbb ismét megjelennének a térségben, ha nem is jövőre, de egy belátható időn belül. Ezt fontos hangsúlyozni.”
Az orosz jelenlét növekedése tovább bonyolítja a helyzetet. A Mali-i katonai vezetés a Wagner-csoporthoz fordult segítségért, ami tovább rontotta a Franciaországgal való kapcsolatokat. Ennek következtében a franciák 2022-ben tényleg kivonultak Maliból, és leállították a terrorellenes műveleteket.
A Száhel-övezetben széles körű támogatás övezi a francia csapatok távozását, mivel a régió vezetői Franciaországot okolják a politikai elszigeteltségért és a folyamatos instabilitásért. Az orosz propaganda szintén hozzájárult a franciaellenes hangulat fokozásához, amely a helyi junták hatalmának megszilárdítását szolgálja.
Marsai elmondja, hogy a másik lényeges pont,
hogy ez egyértelműen egy nagy geopolitikai játszma része”.
Szerinte jól látszik, hogy a franciák nem az oroszok miatt vonulnak ki, de az oroszok erőteljes franciaellenes kampányt folytatnak a régióban.
Maguknak a franciáknak is nagy dilemmát jelent, hogy érdemes-e maradniuk: sokan úgy érzik, hogy nincs értelme jelen lenniük, ha nem becsülik meg őket, és folyamatosan kritikák érik őket. Természetesen a franciák is elkövettek számos hibát a térségben, ezt nem lehet vitatni.
„De egyre inkább úgy gondolják, hogy ha nem látják őket szívesen, akkor oldják meg az érintett országok a biztonsági problémáikat saját maguk.”
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, különösen Maliban és Burkina Fasóban, jól látszik, hogy milyen következményei vannak a francia csapatok kivonásának. A biztonsági helyzet mindenhol romlik. Az oroszok kihasználták ezt a hatalmi űrt, és megjelentek a térségben, főként a Wagner-csoporton keresztül, amelyet most Afrika Corps néven emlegetnek.
De én is azok közé tartozom, akik úgy vélik, hogy az oroszoknak nem érdekük a térség stabilizálása – nem is lennének képesek rá”
– véli a szakember, hiszen a katonai képességeik elmaradnak a franciákétól. Az oroszok azt teszik, amihez mindig is értettek: mindent kifosztanak, amit lehet, és káoszt keltenek. Ez vonatkozik az online térre is, ahol oroszbarát propagandát terjesztenek, valamint rádióállomásokat hoznak létre, dezinformációs kampányokat folytatnak. Eközben katonailag nem mutatnak jelentős eredményeket.
Például amikor tavaly nyáron a Mali-Algériai határon, Tinzaouatene térségében a Wagner-csoport megpróbálta legyőzni a tuaregeket – akik a világ legjobb sivatagi harcosai – csúfos kudarcot vallottak, és közel száz Wagner-zsoldos életét vesztette. Ez jól mutatja, hogy az oroszok valójában nem értik a térség sajátosságait. Sőt, nem is biztos, hogy egyáltalán céljuk lenne az, hogy megértsék.
Ezt is ajánljuk a témában
A világunk globális faluvá zsugorodott össze, ahol a járványok, a migráció és a háborús konfliktusok is gyorsan terjednek. Marsai Viktorral, a Migrációkutató Intézet igazgatójával beszélgettünk!
Egyes regionális elemzők szerint a katonai vezetők kezdik felismerni, hogy pusztán fegyveres eszközökkel nem tudják legyőzni az iszlamista felkelőket.
Niger vezetése például közvetlen kapcsolatfelvételt kezdeményezett a dzsihádista csoportokkal, ami arra utalhat, hogy a konfliktus enyhítésére alternatív megoldásokat keresnek.
Bár a regionális tárgyalások hozzájárulhatnak az erőszak csökkentéséhez, a valószínű forgatókönyv az, hogy a katonai junták és az orosz zsoldosok jelenléte továbbra is súlyos megpróbáltatások elé állítja a helyi lakosságot.
Marsai kijelenti, hogy Európa számára rendkívül fontos ez a térség, hiszen ez a kontinens „déli puha alteste”.
Minden, ami innen kiindul – legyen szó illegális migrációról vagy terrorizmusról – végső soron Európát érinti: „nem is beszélve az európai gazdasági érdekekről, amelyek szintén komoly szerepet játszanak. Az oroszok számára azonban mindez előnyös, hiszen az instabilitás Európának is árt”.
Itt jön képbe Csád, amely jelenleg az utolsó olyan állam a térségben, amely még viszonylag független az orosz befolyástól.
Bár a biztonsági helyzet törékeny, még mindig lehetősége van arra, hogy alternatívát találjon az orosz jelenléttel szemben. Mahamat Déby számára kulcskérdés, hogy találjon olyan partnereket, akik nem kényszerítik rá az oroszok beengedésére.
A franciák távozása politikai kényszer volt, hiszen rendkívüli mértékben megnőtt a franciaellenesség, és az ellenzék is ezt használta fel kampányában.
Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a térségben jelen vannak más külső szereplők is.
Az Egyesült Arab Emírségek csapatai már ott vannak, és most a törökök is egyre aktívabbá válnak. Például amikor másfél hónapja a Boko Haram támadást intézett egy katonai tábor ellen, válaszul török Bayraktar drónok csaptak le a terroristákra.
Ezeket a műveleteket vélhetően a törökök irányítják, és ezért nem lehet figyelmen kívül hagyni a magyar jelenlét jelentőségét sem.
Ha a magyar katonai jelenlét segíthet a terrorizmus elleni küzdelemben, az hozzájárulhat ahhoz, hogy ne legyen szükség orosz segítségre”
– zárta gondolatait a Migrációkutató Intézet igazgatója.
Ezt is ajánljuk a témában
Az EU és Magyarország számára Szíria újjáépítése a menekültválság megoldásának kulcsa lehet – de mi áll az útjukban?
Nyitókép: Joris Bolomey / AFP
A témába vágó beszélgetést itt hallgathat meg: