Nyitókép: AFP
Az elmúlt években Nyugat-Afrikában és a Száhel-övezetben, a Szahara déli részén jelentősen romlott a biztonsági és humanitárius helyzet. Egyre több terrorista csoport tevékenykedik, több millió ember éhínséggel küzd, és a régiót súlyosan sújtja az éghajlatváltozás. A demokratikus folyamatokat továbbá aláássa a tiltakozások erőszakos elnyomása, valamint az ellenzéki pártok és politikusok korlátozása. Az észak-afrikai és a Száhel-övezeti aktuális, forró konfliktusokról beszélgettünk Dr. Marsai Viktorral, a Migrációkutató Intézet igazgatójával és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatójával.
***
Mit kell tudnunk az érintett afrikai térségről?
Észak-Afrika és a Száhel-övezet konfliktusai az elmúlt évtizedekben a globális figyelem középpontjába kerültek. Ezek a régiók rendkívül gazdagok természeti erőforrásokban, kulturális és történelmi örökségekben, ám a politikai instabilitás, a terrorizmus és az etnikai feszültségek súlyos kihívások elé állítják őket. Az arab tavasz hullámától kezdve a líbiai polgárháborún át a Boko Haram és az Iszlám Állam fenyegetéséig, a régió konfliktusai nemcsak helyi, hanem nemzetközi szinten is jelentős hatással bírnak.
Az erőszak, a szegénység és a klímaváltozás közötti összefüggések mélyebb megértése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy hatékony megoldásokat találjunk ezekre a problémákra.
A cikk célja, hogy átfogó képet adjon ezen konfliktusok gyökereiről, következményeiről és a lehetséges jövőbeni kilátásokról.
Mely országokban zajlik most valamilyen típusú konfliktus?
Amit kiemelnék, az Szudán, Mali, Niger, Burkina Faso, Nigéria és Csád.
Mi a helyzet Líbiával?
Líbiában most viszonylagos nyugalom van, legalábbis a felsorolt országokhoz viszonyítva. Nem zajlanak ott most folyamatos fegyveres harcok.
Hol a legrosszabb mostanában a helyzet?
Talán Szudánban a legrosszabb a helyzet az egész világon. 2023 áprilisában hatalmi harcok után polgárháború tört ki, miután egy félkatonai szervezet, a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) puccsot kísérelt meg a regnáló hatalom ellen. A konfliktus Kartúm utcáin véres csatává fajult a hadsereg és az RSF között. Nem sokkal később Szudán-szerte légicsapásokat és harcok kezdődtek. 2023. októbertől az RSF és más milíciák az ország déli és nyugati részén sok helyen legyőzték a kormány hadseregének erőit és jelentős területeket szereztek. A konfliktus kezdetén már az országból minden külföldit elüldöztek. Nincsenek pontos adatok az áldozatok számáról,
de biztosan kijelenthető, hogy a hivatalos 15 ezer halott többszörösségről beszélhetünk – szerintem százezres számokról.
Egy etnikai tisztogatás keretében csak El Geneina városában 12 ezer emberrel végeztek pár nap alatt. Hatalmas a menekültek száma is, mintegy 25 millió embernek – köztük több mint 14 millió gyermeknek – van szüksége humanitárius segítségre és támogatásra. 18 millió ember – az ország lakosságának több mint egyharmada – akut élelmezési bizonytalanságnak van kitéve, ebből 5 millióan az éhínség szélén állnak. A konfliktus kezdete óta több mint 8,6 millió ember – az ország teljes lakosságának mintegy 16 százaléka – menekült el otthonából, ebből kétmillióan külföldre.