830 ezer ukrán mondhat hálát a magyarok segítségéért, de ez sem elég

2025. február 24. 12:36

Három éve segít elképesztő erőbedobással a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Ukrajnában, gyöngyből fűzött ikonnal és öleléssel várták őket a rászorulók; akikből sok van, a források viszont apadnak. Helyzetjelentés!

2025. február 24. 12:36
Veczán Zoltán
Veczán Zoltán

Az 1991-ben alakult Magyar Ökumenikus Segélyszervezet hazánk egyik legnagyobb, nemzetközi szerepet is vállaló segélyszervezete; 1998 óta vannak jelen Ukrajnában, pontosabban akkor még csak a magyar többségű Beregszászott. Azonban a konfliktus 2014-es kezdete óta kiterjesztették működésüket az egész országra, 2022 óta pedig új szintre emelték a segítségnyújtást.

Három esztendő nagy idő: a fronton harcolóknak és családjaiknak kiváltképp, de a menekülteknek és az őket segíteni igyekvő segélymunkásoknak is.

„Egészen biztos, hogy ez az Ökumenikus Segélyszervezet történetében a legnagyobb humanitárius segélyprogram, a legnagyobb akció, amit valaha megvalósítottunk” – mondja el lapunknak Szenttamási István Tamás, a Segélyszervezet ukrajnai képviseletvezetője. Ez a központ, ami a nemzetközi koordinációs feladatokat látja el, de a környékbeli programokat is innen irányítják; és van már irodájuk Dnyipróban és Lvivben is.

Ezt is ajánljuk a témában

A számok szédítőek: az elmúlt három évben a Segélyszervezet

  • több mint 830 ezer ukrajnai emberen segített valamilyen formában Ukrajnában és Magyarországon
  • mintegy 20 milliárd forintnak megfelelő pénz ment át a rendszeren,
  • amiből mintegy 5,7 milliárd többek között a magyar állami forrás.

Mindebből rendkívül szerteágazó humanitárius segélyezési tevékenységet végeznek az ökumenikusok, csak Magyarországról 2400 tonnányi segélyt juttatva célba Ukrajnában.

Az egyes menekültszállásokat is támogatja a Segélyszervezet, van, amit például téliesítéssel is, máshol az élelmiszersegély dominál

Kijevből értelemszerűen a belső menekülteket igyekeznek elsősorban ellátni. S az is látszik, hogy hiába menekült el valaki például két évvel ezelőtt a frontvonalban lévő falujából, számos igényét a mai napig nem tudja önerőből kielégíteni, így a Segélyszervezet igyekszik nekik biztosítani alapvető dolgokat, úgy mint az élelmiszer, a víz, a higiéniai eszközök, gyermektápszer, szállás, nem élelmiszer-jellegű eszközök. „A belső menekülteknek egy nagy része továbbra is közösségi szállásokon, menedékhelyeken húzza meg magát, ezeket is fenn kell tartani, fűteni, világítani kell” – magyarázza Szenttamási.

Ezt is ajánljuk a témában

De emellett természetesen megjelennek olyan igények is, amelyek már az integrációhoz, az új élet kezdéséhez kapcsolódnak: a munkakeresés, munkaerőpiaci szolgáltatások iránti igény, vagy a gyerekeknél az iskolázás, oktatás – sorolja.

Ám vannak egészen banális problémák is, például sokan akár okmányok nélkül menekültek el az eredeti lakóhelyükről, ideiglenes okmányokkal, így hogy az állami szolgáltatásokhoz hozzáférjenek, vagy a lerombolt házaik újjáépítéséthez elérhető támogatásokat igénybe vehessék, sok jogi és adminisztratív segítséget igényelnek, fejti ki a vezető. S persze ott vannak a pszichés terhek: a rengeteg veszteség, elvesztett családtagok, traumák, amelyeknek a feldolgozásában szintén jelentős segítségre van szükségük, pszichoszociális segítségnyújtásra, gyermekek esetében különböző terápiás foglalkozásokra, komplex lelki és társadalmi integrációs segítségre – a Segélyszervezet kiadványából kiderül, hogy

csaknem 90 ezer ukrán részesült hasonló támogatásban általuk.

Persze, nagyon kimerült minden segélyezett. Ugyanakkor nagyon erős bennük az élni akarás is. Amikor a rászorulók regisztrációját végezték a Dnyipropetrovszk megyei Kamjanszkéban, Szenttamási két idősebb hölggyel is beszélgetett.

„Bahmutból menekültek, mindketten ledolgoztak negyven évet, egyetlen táskával érkeztek, egy idegen városba, kiszolgáltatott helyzetbe, és állandóan aggódniuk kellett a fiaikért, az egyiküké mentős volt Kramatorszkban, a másik katona volt a fronton, szóval állandó volt az aggodalom, azt mondták nincs már semmilyen tervük, semmit sem várnak már a jövőtől, csak azt, hogy végre mindenkit biztonságban tudjanak a családból”.

A szóban forgó ikon, Artyem alkotása

Szenttamási feleleveníti egy értelmi fogyatékkal élő fiatallal történt találkozását is egy ortodox egyház által fenntartott otthonban, melyet a Segélyszervezet konyhafelszerelések és mosógépek beszerzésében támogatott.

A fiatal fiú sajnos nem igazán tudott részt venni a többiekkel közös programokban, és barátkozni sem nagyon volt így lehetősége, viszont gondozói segítségével rátalált egy önkifejezési formára, a gyöngyképek készítésére, amit mesteri szintre fejlesztett. Az ökumenikusok legutóbbi látogatásakor, látva a munkája iránti érdeklődést félénken hozta elő egyik remekművét, egy gyönyörűen kidolgozott ikont, és ragaszkodott hozzá, hogy Szenttamási fogadja el azt ajándékként.

„Persze tiltakoztam, de amikor végül a szerzetesek unszolására elfogadtam, a fiú, Artyem hihetetlen szeretetkitörést produkált, nagyon erősen megölelt – ezek azok a pillanatok, amik éltetik az embert, ennek az ölelésnek az emlékét örökre magammal hordozom majd” – fogalmaz a képviseletvezető.

Egy másik alkalommal egy donbászi bányásztelepülésen egy segítőpontot ellenőriztek éppen Szenttamásiék, amikor behívták őket a helyi művelődési házba, ahol nyolc-tíz népviseletbe és -a fűtetlen helyiségben télikabátba- öltözött idős hölgy, mint kiderült, egy népdalkör tagjai köszöntötték őket,

„valami eszméletlen koncertet adtak nekünk”.

Mint kiderült, korábban körbeturnézták Ukrajnát, és külföldre is sokat jártak népszerűsíteni az ukrán kultúrát, s most ez – a külföldi segélymunkások előtti előadás, amire már hosszú-hosszú ideje nem volt lehetőségük, s amibe szívüket-lelküket beleadták – segített nekik kicsit kiszakadni a háború sötét valóságából és emlékezni rá milyen volt egykor a béke.

Elfordulnak a donorok

A fenti példákban bemutatott segítségnyújtás pedig egyre nagyobb kihívás a Segélyszervezet számára. Ugyanis világszerte apadnak a pénzügyi források. Mint oly sokan, Szenttamási is rámutat, hogy a támogatók, s köztük a nagy nemzetközi donorok, mint az ENSZ lehetőségei is változnak, hiszen azóta a világ más pontjain is újabb humanitárius gócpontok jöttek létre. Ráadásul az ENSZ nagy alapjai által finanszírozott programok elsősorban a ukrán frontvonal közelében élők segítésére fókuszál, a hátország belső menekültjeinek jóval kevésebb jut belőlük.

Segélyezettekkel; a kép jobb szélén Szenttamási István Tamás

A támogatások mérséklődése miatt csökkenteni kellett például az egyedi igények kielégítésére irányuló készpénzes segítségnyújtást, vagyis a sérülékeny csoportokba tartozó – idős, vagy gyermekeket egyedül nevelő, fogyatékkal élő, tartósan beteg – személyeknek adott kifizetéseket. Ez egy hatékony módszere a támogatásnak, mivel az emberi méltóság megőrzésével, célzott segítséget tudtak nyújtani a leginkább rászorulóknak. Korábbi években ezekhez biztosítani tudták a szükséges kereteket: egy idős néninek, akinek csak egy távolabbi városban tudnak valamilyen orvosi kezelését elvégezni, és nincs pénze odautazni; kerekesszékre, mankóra, saját kis pénzből kigazdálkodhatatlan gyógyszerekre. Az elmúlt időszakban át kellett szervezniük az ukrajnai működésüket, hogy a szűkösebb forrásból, minél több embernek tudjanak segíteni. Mint Szenttamási mondja, egyszerű példával: „most megy éppen egy ilyen osztási programunk, alapvető -a frontvonal közelében a túlélést segítő- háztartási cikkeket kapnak a segélyezett családok: van benne például elsősegélycsomag, takarók, gyertyák, zseblámpa, főzőeszközök.

Ezt is ajánljuk a témában

Míg korábban húsz településen tudtunk ilyen osztásokat csinálni, most visszaszorultunk ötre; míg korábban nyolcezer embert tudtunk segíteni így, most alig az ötödét”.

A megfelelő minőségű szakmai munkához jelentős adminisztráció is kapcsolódik, hiszen a segítőpontokon dolgozó operátorok felmérik az igényeket, regisztrálják a különböző sérülékeny kategóriába tartozókat és sorrendet állítanak fel, hogy elsőként a leginkább rászorultak kaphassanak segítséget.

Mindeközben fáradnak a segélymunkások is, noha Szenttamási „hőskorszaknak” nevezi a kezdeti időket a háború kitörésekor, amikor társai a nulláról építették fel az ország belsejében lévő irodáikat és segélypontjaikat „olykor spártai körülmények között, hogy a kollégák az irodában hálózsákban aludtak és vészelték át a légi riadókat” – összegzi. Azonban a null-huszonnégy órás intenzív jelenlét rendkívüli teher, ezt a saját bőrén is érzi;

„a kollégák könnyen kimerülnek, könnyen kiégnek, hiszen állandó terhelés van”, a háborús helyzet miatt folyamatos a készültség, akár mikro-, akár makroszinten.

Pumpák pakolása a kahovkai gátszakadás idején

Például, említi fel, a kahovkai gátrobbantásnál azonnal kellett reagálni, élelmiszert, higiéniai csomagokat, generátorokat, szivattyúkat beszerezni és odaszállítani, kiosztani a helyszínen.

Ezt is ajánljuk a témában

„Erre jön még ugye a rizikó, amire az állandó légi riadók, támadások, vagy a frontvonal közelében végzett tevékenységek miatt számítani kell; nagyon megterhelő, nagyon intenzív dolog”. Bár a szigorú és jól betartott biztonsági intézkedések és biztonsági személyzet miatt egyelőre senki sem halt vagy sebesült meg a segélymunkásaik közül, a kiégés nagyon is veszélyes, és gyakran szedi áldozatait a kollégák körében.

Nyitóképen Szenttamási István Tamás egy ukrajnai iskolában. Ez és a cikkben található képek a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet fotói.

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
patikus
2025. február 24. 14:11
Kivelük innen a picsába, maj akkor rájönnek. Amikor fogy a levegő, ráébredünk milyen jó hozzájutni.
2025. február 24. 14:11 Szerkesztve
Már rég írtam, hogy a számvevöszék csináljon mindenre kiterjedö leltárt és nyujtsuk be a számlát. De dupla annyiról. Mert a negyedét letagadják, a másik negyedét ellopták. Trump kegyesebb, de neki könnyebb, mert gazdagabb
Csigorin
2025. február 24. 13:41
zelenszki ezt nem ertekeli, o arra akar penzt hogy hulljanak az ukranok nem arra hogy eljenek
mandinercensorshipcansuckmydick
2025. február 24. 13:23
Nem kell átengedni senkit. Az osztrákok helyében én legéppuskáztam volna a menekülő magyar komcsikat 56-ban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!