Kiszámolták: ennyi idő alatt venné be Putyin a balti országokat
Térképen keresztül mutatták be az esetleges orosz hadműveletet.
A válaszadók 77 százaléka hallott arról, hogy Emmanuel Macron Európa katonai beavatkozását sürgették az orosz-ukrán háborúba.
A nyitókép illusztráció. Fotó: BEATA ZAWRZEL / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP
A magyarok 86 százaléka ellenzi, hogy az európai országok katonái vagy NATO-katonák harcoljanak Ukrajnában – derül ki a Századvég márciusi közvélemény-kutatásából, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
Azt írták: miután a közelmúltban több európai vezető politikus is – Emmanuel Macron francia elnök háborús retorikájához csatlakozva – felvetette annak lehetőségét, hogy az európai országok katonák küldésével támogassák Ukrajnát Oroszországgal szemben,
a Századvég megvizsgálta a magyar közvélemény álláspontját az orosz-ukrán fegyveres konfliktussal összefüggő egyes kérdésekről.
Kiindulópontként hangsúlyozzák, hogy a magyarok az orosz-ukrán háború kirobbanásának és elhúzódásának okaiként nagyhatalmi érdekek ütközését, illetve az Egyesült Államok és Oroszország kompromisszumképtelenségét látják. Ennek megfelelően a megkérdezettek háromnegyede (75 százaléka) úgy gondolja, hogy a fegyveres konfliktusban nagyhatalmak (az USA és Oroszország) gazdasági és katonai érdekei ütköznek, valamint azért nincs béke, mivel egyik fél sem hajlandó engedni.
Emmanuel Macron – ahogy a Századvég korábbi elemzése rámutatott – a közelmúltban több alkalommal is sugalmazta európai szárazföldi csapatok ukrajnai bevetésének szükségességét. A francia elnök háborúpárti víziója nyomán a litván külügyminiszter, Gabrielius Landsbergis leszögezte, hogy „nem zárhatjuk ki az Ukrajnának nyújtott támogatás semmilyen formáját”, míg
Petr Pavel cseh elnök támogatná azokat a megbeszéléseket, amelyek egy esetleges ukrajnai katonai jelenlétről szólnának
– írták.
Az említett kérdés közéleti jelentőségét mutatja, hogy a kutatási adatok tanúsága szerint
a válaszadók 77 százaléka hallott arról, hogy Emmanuel Macron és más uniós politikusok, valamint ukrán vezetők is Európa katonai beavatkozását sürgették az orosz-ukrán háborúba
– olvasható a Századvég közleményében.
(MTI)
***
Ezt is ajánljuk a témában
Térképen keresztül mutatták be az esetleges orosz hadműveletet.
***
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Az Oszkil folyó térségében újraéledt a front, miután orosz csapatok behatoltak Dvoricsna területére.
A kurszki régióban, a Suja nevű vűrosban történt a támadás.
Az Institute for the Study of War szerint Oroszország visszaszerezte az ukránok által megszállt kurszki területek mintegy felét.