Az amerikai döntés is igazolhatja: 251 ezer magyar életét megmenthették volna, de az EU nem hagyta
Látványos adatok mutatják a különbséget.
Ha az FDA mindent rendben talál, hamarosan ellehetetlenítik, hogy a kiskorúak használhassák a füstmentes dohánytermékeket, a technológia pedig más szektorokban is lavinát indíthat el.
Technológiai mérföldkőhöz érkezett a dohányipar a kiskorúak védelmében, ez pedig nem csupán ebben a szektorban hozhat korszakalkotó újítást – történelmi jelentőségű megoldást jelenthet az internetezés által okozott veszélyekre is.
A Reynolds Vapor Company benyújtotta a dohányipari termék forgalomba hozatalának engedélyezésére vonatkozó kérelmét az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatalához (FDA) a Vuse Pro nevű e-cigaretta készülékre vonatkozóan – hogy ez nem csak rutinművelet, azt jól mutatja, hogy a dokumentum röpke 80 ezer oldal. Az anyavállalatnak, a BAT-nak még nagyobb tervei vannak:
a southamptoni fejlesztési központban elhangzott, a következő öt évben fokozatosan vezetné be bizonyos füst nélküli termékeken az életkor-ellenőrzési technológiát.
Az innováció lényege, hogy az eszköz egy olyan mobilapplikációhoz csatlakozik, amely egy harmadik fél bevonásával minden kétséget kizáróan képes ellenőrizni a felhasználó életkorát, és csak akkor lép működésbe, ha az illető elmúlt 21 éves (az Egyesült Államokban ez a korhatár). A funkciók között szerepel az automata zárolás és az eszköztől való távolság érzékelése is, tehát az alkotók igyekeztek bezárni a legvalószínűbb kiskapukat.
„Nem akarjuk, hogy a termékeink a fiatalok kezébe kerüljenek, pont” – szögezte le Tim Nestor, a Reynolds tudományos kutatásért és fejlesztésért felelős alelnöke. Ez a dohányipari cégek tételmondata is lehetne: évről évre a szektor minden jelentősebb konferenciáján fontos szerepet kap a téma kiértékelése, a problémák és a lehetséges megoldások kifejtése.
Kutatási eredmények azt igazolják, hogy bár az ízesítés vagy a doboz külseje valamennyit számít, a fiatalkorúak alapvetően nem ezért próbálják ki a dohányzást – a kíváncsiságra és a társadalmi nyomásra pedig aligha létezik tökéletes szabályozás.
Esetükben a teljes tiltás ugyan szükséges és elvárható minimum, de nem véletlen, hogy a kutatások különböző statisztikáiban mindig szerepelnek a 18 év alatti fogyasztók is – ha nem szerepelnének, egy olyan rétegről próbálnának meg tudomást sem venni, amelyről mindenki tudja, hogy létezik. Más megoldásra is szükség van a kiskorúak védelmében.
Az például egyértelműen látszik a számokon, hogy hiába alakítják át a csomagolást, a dobozokon ábrázolt képeket, ezek sem a felnőtteknél, sem a fiatalkorúaknál nem jelentős befolyásoló tényezők. Ahogyan arról Nyíri Noémi addiktológiai konzultáns korábban beszélt a Mandinernek, a drogprevencióhoz hasonlóan az elrettentésen alapuló irányvonal hatástalan, hiszen amikor aktív használói szakaszban vannak egészséges fiatalként, túl messzinek érzik azt a képet, amin egy fogyasztó rettenetesen néz ki, ezért nem is tudnak vele azonosulni.
A dohányipari konferenciákon több szakértő is beszélt már arról, hogy ebben a küzdelemben igenis használni kell a modern technológiát – a fent említett füstmentes készülék pedig egy nagy lépés ebbe az irányba. És itt nem is szabad megállni! Az esztergomi MCC Feszten rendezett kerekasztal-beszélgetésen például a szakértők egyetértettek abban, hogy az internethasználat során mindent meg kell tenni a veszély minimalizálásáért.
Ehhez új állami és technológiai szabályozásra lesz szükség nemzetközi példák alapján, hiszen nincs olyan serdülő, aki a 18-as karika láttán azt mondja, rendben, akkor majd pár év múlva nézi csak meg a weboldalt.
Londonban többen is arról beszéltek az E-Cigarette Summiton, hogy ha a bankok meg tudják oldani, hogy a különböző eszközökön egyértelműen igazolják, a tulajdonos használja-e a számláját, akkor a dohányiparban is képesek lehetnek arra, hogy csak az működtethesse a termékeiket, akiknél a törvények ezt lehetővé teszik. Az első lépést megtették – a labda az FDA térfelén pattog, és ha jóváhagyja az innovációt, az a Hivatal globális súlyát figyelembe véve láncreakciót indíthat el a többi kontinensen, így Európában is.
Ezt is ajánljuk a témában
Látványos adatok mutatják a különbséget.
Nyitókép: AFP/Science Photo