A svédek még mindig biztosak benne: 251 ezer magyar életét megmenthették volna, ha az EU hagyja
Évek óta gyűjtik a bizonyítékokat Stockholmban, ám Brüsszel egyelőre nem figyel.
Az FDA legfrissebb határozata újabb mértékadó bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a füstmentes alternatívák használata alacsonyabb egészségügyi kockázattal járhat, mint a cigarettázás – Svédországban régóta ezt állítják, és nem a levegőbe beszélnek.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA) megerősítette a Swedish Match USA snüssz füstmentes dohánytermékeire vonatkozó „módosított kockázatú dohánytermék” besorolást. Ez lehetővé teszi, hogy az alábbi állítással forgalmazza ezeket: „A General márkájú snüssz, amennyiben cigaretta helyett használják, csökkenti a szájrák, a szívbetegség, a tüdőrák, a stroke, a tüdőtágulás és a krónikus hörghurut kockázatát”.
A minősítés megadásával az FDA jelzi, hogy ezek a termékek egészségügyi előnyöket biztosíthatnak a társadalom számára a cigarettázáshoz képest.
A hivatal 2019-ben engedélyezte először, hogy a General snüssz módosított kockázatú dohánytermékként kerüljön forgalomba, az eredetileg ötéves időtartamra szóló besorolás kapott most nyolcéves hosszabbítást.
A vizsgálati folyamatban azt kellett bizonyítani, hogy az adott termék egyéni szinten jelentősen csökkenti a dohányosra gyakorolt ártalmakat és a dohányzással összefüggő betegségek kockázatát, valamint az egész lakosság egészségére is kedvező hatással van.
Az FDA döntése egy mérföldkő lehet abban a kérdésben, hogy az égés nélküli alternatívák használata alacsonyabb egészségügyi kockázattal járhat, mint a cigarettázás folytatása.
Mindez azért fontos, mert a statisztikák alapján Svédországban az ártalomcsökkentett termékeknek is köszönhetően az EU-s átlagnál jóval alacsonyabb a dohányzással összefüggő rákos megbetegedések és halálesetek száma, miközben nikotinból nem fogyasztanak kevesebbet. Ilyen ártalomcsökkentett termék a snüssz is, amely tehát az FDA szerint számos kockázatot csökkent – csakhogy az Európai Unióban Svédországot leszámítva sehol nem árusíthatják. A svédeknél a csatlakozás egyik feltétele volt, hogy kivételt kapjanak a szabályozás alól, amelynek célja eredetileg az volt, hogy ne jelenjenek meg újfajta termékek a piacon.
A Smoke Free Sweden neves szakértők segítségével összeállított elemzése azt mutatja, hogy – a svéd adatokból és tendenciákból kiindulva –
hárommillió európai életét menthették volna meg 2000 és 2019 között, ha máshol is a füstmentes, ártalomcsökkentő stratégiát alkalmazzák, csak Magyarországon 251 ezren élhettek volna tovább.
Svédországban a felnőtt lakosság körülbelül 24 százaléka fogyaszt nikotint, ám közülük mindössze 5,6 százalék cigarettázik, míg az EU-s átlag alapján az állampolgárok 24,9 százaléka használ nikotint, közülük minden negyedik a tradicionális termékekkel. Eközben Svédország a rákos megbetegedések és a daganatok okozta halálozás számában is utolsó, az EU-s átlaghoz képest például 41 százalékkal alacsonyabb a tüdőrák előfordulása.
Egészségügyi szakértők nem győzik hangsúlyozni, hogy természetesen a füstmentes technológia sem veszélytelen, a teljes biztonságot az jelenti, ha nem fogyasztanak nikotin- és dohánytermékeket.
Ám akik semmiképpen sem akarnak leszokni a dohányzásról, azoknak alternatívát jelenthet, hogy – az orvostudomány mai állása és az FDA véleménye alapján – csökkenteni tudják szervezetük káros anyag kitettségét.
Ezt is ajánljuk a témában
Évek óta gyűjtik a bizonyítékokat Stockholmban, ám Brüsszel egyelőre nem figyel.
Nyitókép: AFP/Kenzo Tribouillard