Foghatják a fejüket a nyugati cégek vezetői: Putyin nem fog sírni utánuk
Az orosz elnök szerint más országok vállalatai gyorsan átveszik a nyugati cégek helyét, és folyamatban van az import orosz árukkal való helyettesítése is.
Az orosz elnök a Nyugat politikájával és gazdasági hatásaival kapcsolatban is éles kritikát fogalmazott meg.
Nyitókép: Grigory SYSOYEV / POOL / AFP
Vlagyimir Putyin orosz elnök a VTB Bank által szervezett Oroszország hív! elnevezésű fórum plenáris ülésén hangsúlyozta, hogy az országból távozó nyugati vállalatok visszatérése rendkívül nehézkes lesz. Kijelentette, hogy „nem Oroszország üldözte el ezeket a cégeket”, hanem azok saját politikai döntéseik következményeit tapasztalják. Az elnök rámutatott, hogy a távozó vállalatok által hátrahagyott piaci rést külföldi és orosz szereplők már betöltötték – írta meg az Index.
A kérdés nem rólunk szól, hanem azokról a politikai döntésekről, amelyeket az Európai Bizottság és az egyes európai országok szintjén meghoznak
– idézte az MTI az orosz vezetőt.
Hozzátette, hogy Oroszországban folyamatban van az import helyettesítése hazai árukkal, és a nyugati cégek mintegy 25 százaléka végleg elhagyta az országot, míg a többiek valamilyen formában folytatták működésüket. A külföldi vállalatok kivonulása gazdasági következményekkel járt: Anton Sziluanov pénzügyminiszter korábban bejelentette, hogy az orosz piac elhagyása drágább lesz a cégek számára. Az eszközök értékesítéséhez kapcsolódó árengedmény és a költségvetéshez való hozzájárulás jelentős mértékben emelkedett.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök szerint más országok vállalatai gyorsan átveszik a nyugati cégek helyét, és folyamatban van az import orosz árukkal való helyettesítése is.
Putyin Trumpnak is üzent
Putyin a fórumon Donald Trump volt amerikai elnök kijelentéseire is reagált, miszerint 100 százalékos vámot vetne ki a BRICS-országok termékeire, ha ezek a dollár elhagyása mellett döntenének. „Az újonnan megválasztott elnök végül is négy éve nem volt (...) a Fehér Házban. És ez idő alatt bizonyos változások történtek a gazdaságban, a világgazdaságban és az amerikai gazdaságban. Utódai, politikai ellenfelei sokat tettek azért, hogy aláássák a dollár, mint a világ tartalékvalutája alapjait” – mondta Putyin, utalva arra, hogy az amerikai valuta világgazdasági jelentősége csökken.
Az orosz belpolitikai kérdéseket érintve az elnök az infláció elleni küzdelemről beszélt, amelynek fő terhét a jegybank viseli. Az irányadó kamatláb rekordszintű, 21 százalékos emelésével próbálják megfékezni az áremelkedést, ami azonban nehézségeket okoz a gazdaság reálszektora számára.
Vannak bírálók, sokan, akik szerint ez elnyomja a fejlődést. Vannak szakértők, akik szerint ez (a kamatemelés) elkerülhetetlen (...). Természetesen vannak itt bizonyos nehézségek a gazdaság reálszektora számára. De a reálszektornak történő hitelezés folytatódik
– jegyezte meg Putyin.
Az orosz rubel árfolyama is téma volt: a költségvetési törvény 2025-re és 2026-ra rögzített árfolyamértékeket irányoz elő, miközben az amerikai szankciók jelentős nyomást gyakorolnak a devizapiacra. November végén a dollár árfolyama meghaladta a 114 rubelt, amit többek között a Gazprombank ellen irányuló korlátozások okoztak.
***
Kapcsolódó vélemény
A cél a történelem kezdete óta ugyanaz a hadviselésben: a győzelem, az akarat rákényszerítése az ellenségre.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Kulcsfontosságú egyeztetésre került sor szombaton.
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
„Ez elsősorban a jelenlegi amerikai kormányzat döntéseitől és választásától függ” – mondta az orosz elnök.