Algéria és Magyarország: egy történelmi barátság új dimenziói
2024. december 27. 20:46
Így alakítják át a két ország kapcsolatát az ígéretes kulturális, gazdasági és energiaprojektek.
2024. december 27. 20:46
15 p
2
0
10
Mentés
Nyitókép: Eric Lafforgue / AFP
Észak-afrikai cikksorozatunk folytatásaként Abdelhafid Alahoumot, Algéria magyarországi nagykövetét kérdeztük hazája helyzetéről és a magyar-algériai kapcsolatokról.
A Budapesten szolgáló diplomata kiemelte, hogy Algéria gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkező ország, amelyet a történelem során egymást követő civilizációk formáltak. Irodalma és költészete olyan kiemelkedő alakok nevéhez fűződik, mint Kateb Yacine, Mouloud Mammeri vagy Yasmina Khadra.
Algéria Észak-Afrika legnagyobb országa, amely a Földközi-tenger partján fekszik. Szárazföldön keleten Tunéziával és Líbiával, délen Malival és Nigerrel, délnyugaton Mauritániával, nyugaton pedig Marokkóval és Nyugat-Szaharával határos. Északi tengeri határát a Földközi-tenger választja el Spanyolországtól és Olaszországtól. Területe 2 381 741 km²,
ezzel nemcsak Afrika legnagyobb, hanem a világ 10. legnagyobb országa is.
2024-ben 46 millió fős lakosságával Afrika 10. legnépesebb országa. Fővárosa Algír, legnagyobb városai közé tartozik Orán, Kaszentína és Annába.
UNESCO-világörökségi helyszínei, például az algíri Casbah, Timgad romjai és a Tlemceni Medina az építészeti örökség ékkövei. Az ország kulturális sokszínűsége a régiók egyedi művészeti, zenei és viseleti hagyományaiban tükröződik, amelyek között a „Rai” zenei műfaj különösen ismert, és az UNESCO szellemi világörökségének része.
Az algériai konyha az ország identitásának és büszkeségének része, amely a nemzetközi rangsorokban is előkelő helyet foglal el, különösen az arab-afrikai ízek között.
Az ételek, például a különböző típusú kuszkusz, a „Rechta” és a „Makroud el louz”, világszerte elismertek, míg olyan hagyományos ínyencségek, mint a „Deglet Nour” datolya vagy az „algériai Mazagran” jegeskávé, tovább gazdagítják a gasztronómiai örökséget.
Algéria szívélyes vendégszeretetéről is ismert, fiatalsága pedig kreatív, innovatív és sportkedvelő, különösen a futball terén.
Nemzeti identitásuk és szuverenitásuk iránti elkötelezettségük erősen gyökerezik történelmükben, különösen a nemzeti felszabadító háborúban, amely példát mutatott más elnyomott népek számára. Algéria kulturális örökségének és sokszínűségének bemutatása izgalmas ablakot nyithat a magyar közönség számára Észak-Afrika gazdagságára.
Lassan véget ér a káosz, ami Marokkót és a Nyugat-Szaharát sújtotta; a hányattatott sorsú, ám a migrációs útvonalon fekvő terület sok szempontból fontos Magyarországnak – az is kiderül, miért!
A nagykövet kiemelte, hogy Algéria Észak-Afrika egyik meghatározó szereplője, stratégiai elhelyezkedése és gazdasági ereje révén az afro-arab régió harmadik legnagyobb hatalma. Az ország a térség stabilitását aktívan támogatja diplomáciai közvetítőként és semlegessége révén. Számos válság megoldásában vett részt, például az 1981-es teheráni amerikai túszválságban, a 2000-es etióp-eritreai konfliktusban, valamint Maliban és Líbiában.
Algéria elkötelezett az „afrikai konfliktusok afrikai megoldása” elve mellett, és szerepet vállal a békepárbeszédek előmozdításában.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának és Biztonsági Tanácsának tagjaként az emberi jogok védelme és a regionális integráció szorgalmazása is prioritása.
Kiemelkedő szerepe van a terrorizmus és a határokon átnyúló szervezett bűnözés elleni küzdelemben, a migrációs áramlások kezelésében, különösen a Száhel-övezetben.
Gazdasági és társadalmi stabilitás elősegítése érdekében Algéria jelentős fejlesztési projekteket támogat az infrastruktúra, energia, mezőgazdaság és oktatás területén, hozzájárulva ezzel a térség hosszú távú fejlődéséhez és biztonságához.
A nagykövet Észak-Afrika dekolonizációs folyamatáról kijelentette: „Algéria 132 évig szenvedett a gyarmatosítástól, és súlyos árat fizetett függetlenségének elnyeréséért. Függetlenségi küzdelme nagy hatással volt és reményt adott a gyarmatosítás igája alatt álló afrikai népeknek.”
Ez az oka annak, hogy Algéria a függetlensége elnyerése óta támogatja a »dekolonizáció« elvét, amely az ENSZ doktrínájában és határozataiban, különösen az 1960. december 14-i 1514.számú határozatban került rögzítésre.
Az Afrikai Unió alapító tagjaként Algéria hozzájárul e regionális szervezet azon erőfeszítéseihez, amelyeknek célja, hogy a gyarmatosítás alatt álló népeknek lehetőséget biztosítsanak önrendelkezési jogukhoz, az ENSZ Alapokmányának megfelelően. Egyébiránt Algéria adott otthont és segítette a békemegállapodásokról szóló 1974-es tárgyalásokat is, amelyek eredményeként Mozambik, Angola, a Zöldfoki-szigetek és Egyenlítői-Guinea elnyerte függetlenségét.
Jelenleg Nyugat-Szahara az utolsó gyarmat Afrikában, amelyet az algériai nagykövet szerint megfosztottak attól, hogy gyakorolhassa elidegeníthetetlen és elévülhetetlen önrendelkezési jogát az ENSZ-határozatok, valamint a konfliktusban álló két fél között és az ENSZ égisze alatt megkötött 1991-es rendezési terv értelmében.
Ezt a tervet az 1991 óta kihelyezett „MINURSO”, azaz az ENSZ nyugat-szaharai népszavazási és békefenntartó missziója is támogatta.
„Az ENSZ nem állandó tagjaként és azon szaharai menekültek befogadó országaként, akik elmenekültek az 1975-ös állítólagos »Felvonulás« során elkövetett bűncselekmények elől – ami valójában gyarmati invázió volt– , Algéria támogatja a nemzetközi jogot és az – afrikai és európai – nemzetközi, illetve regionális igazságszolgáltatást, amelyek már számos alkalommal megerősítették, hogy Nyugat-Szahara helyzete valójában »megszállás«, és hogy az önrendelkezés a szaharai népeket kizárólagosan megillető jog. Ezt a jogot semmiféle olyan jellegű manőver nem kérdőjelezheti meg, amely »a gyarmati kész tények« rákényszerítésére irányul” – hangsúlyozta a nagykövet.
A hatvanas évek óta rendezetlen Nyugat-Szahara sorsa, de a nagyhatalmak mostanra kezdik elfogadni a területet régen megszálló Marokkó uralmát a hatalmas térség fölött.
Nyugat-Szahara területéről Abdelhafid Alahoum azt hangoztatja, hogy „1963 óta, és egészen a mai napig, Spanyolország a Nyugat-Szaharát bejegyeztette az ENSZ-ben a «nem autonóm és dekolonizálandó területek» listájára, az ENSZ Alapokmány 11. fejezetének értelmében”.
A nagykövet hangsúlyozta: az ENSZ és annak Nemzetközi Bírósága, sőt az Európai Bíróság is megerősítette, hogy Nyugat-Szahara különálló terület, amely nem tartozik a régió egyetlen országához sem. Az ENSZ számos határozatában, köztük a 2024. december 5-én elfogadott ENSZ határozatban Nyugat-Szahara megszállásáról beszél, és név szerint is megemlíti a gyarmatosítót.
Az ENSZ emellett elítélte a „Felvonulásnak” nevezett eseményt, és elismerte a Polisario Frontot (a spanyol „Frente Popular para la Liberacion de Saguia El Hamra y Rio de Oro” kifejezés rövidítése) Nyugat-Szahara népének törvényes képviselőjeként, amely Front az ENSZ-en belül is képviselteti magát.
Az algériai nagykövet szerint ehhez járul az a tény, hogy a Nemzetközi Bíróság (ICJ) – az ENSZ legmagasabb nemzetközi bírósága – cáfolta a területi szuverenitás kapcsolatának meglétét Nyugat-Szahara és a jelenlegi megszálló között. Mindezt az Európai Bíróság is megerősítette 2024. október 4-én.
„Engedjék meg, hogy ebből az alkalomból üdvözöljem Magyarország 2024. október 17-én, New Yorkban, az EU nevében tett azon nyilatkozatát, amely támogatja a szaharai nép önrendelkezését és szintén üdvözöljem az Európai Bíróság 2024. október 4-i jogerős ítéletét támogató európai álláspontot” – fejtette ki gondolatait az Algériai Népi Demokratikus Köztársaság diplomatája.
Tüntetésbe kezdtek nyugat-szaharaiak az Európai Parlament előtt Strasbourgban: nem értik, az EU miért tárgyal a Nyugat-Szaharát megszálló Marokkóval az őket illető halászati területek európaiak általi kiaknázásáról. Szerintük a megállapodás elfogadásával az EU megsérti a nemzetközi jogot és a nyugat-szaharaiak önrendelkezéshez való jogát is. Tudósításunk Strasbourgból.
A nagykövet arról is beszélt: az Algéria és Magyarország közötti kapcsolatok hosszú múltra tekintenek vissza, amely az algériai függetlenségi háború idején kezdődött.
Magyarország már a kezdetekkor támogatta Algéria önrendelkezési törekvéseit, amiért az algériai nép máig hálás.
Azóta a két ország diplomáciai kapcsolatai folyamatosan fejlődtek, és a gazdasági, politikai együttműködés mellett ma már a kulturális és innovációs területekre is kiterjednek.
A diplomata szerint jelenleg számos ígéretes projekt van folyamatban, amelyek
a gyógyszeripar, a tiszta energia, az energiahatékonyság és a kis- és középvállalkozások fejlesztésére összpontosítanak.
A Magyar-Algériai Gazdasági Vegyesbizottság 2023-as találkozói és Ahmed Attaf külügyminiszter budapesti látogatása jelentős lendületet adott az együttműködésnek, amely az új algériai befektetési törvény által biztosított kedvezményekre is épít.
A jövőbeni tervek közé tartozik egy közös történelmi kiállítás megnyitása 2025-ben, amely tovább erősíti a két nép közötti kapcsolatokat. „Gazdag közös örökségünkre alapozva, hidakat szeretnénk építeni a két nép között. Nagykövetként az a feladatom, hogy ezek a kezdeményezések megfeleljenek országaink elvárásainak és a köztársasági elnök, Abdelamdjid Tebboune úr által belém vetett bizalomnak” – összegezte Algéria hazánkba akkreditált képviselője.
Annak ellenére, hogy nem értek egyet Donald Trump belpolitikai programjával, politikai stílusával, Európát illető gazdasági elképzeléseivel, számítok arra, hogy elnökként változást hozhat az egyre elviselhetetlenebb állóháborúban.
A Faktum tényellenőrző portál egyik legutóbbi elemzésében arra igyekezett választ adni, van-e ténybeli alapja Orbán Viktor globális és uniós politikai állításainak.
A kétszeres olimpiai ezüstérmes Párizs után váltott, de nem szeretne letérni a megszokott útról. Varga Ádám a Mandinernek beszélt a riválisokról, Josef Dostálról és Kopasz Bálintról, az álmokról, a felkészülésről, de szóba került az új szövetségi kapitány mellett a közös edzőtáborozás, az izomépítés, a kerékpározás, illetve az úszás is.
Majdnem LEGO. A magyar kézben lévő Kocka Store újabb saját MOC-szettel lepte meg a hazai kocka-rajongókat, és ezúttal hatalmas lépést sikerült megtenni. A levegőbe.
p
1
0
5
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 10 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egonsamu-2
2024. december 28. 09:58
Akkor most jöhet Imane Khelif is Butapestre hogy itt verje el a ringben a nöi sportolókat???
Mert mi ugye annnyyyira szeretjük az észak-affrikai bünözöket.
Azta! Még egy dontos barát a közelbôl. Ha már minden szomszédunk szörnyülködve és állig felfegyverezve néz bennünket. Akkor Algéria pont kapóra jön. Ezen nemnyit keresett kakadu és a felesége?